Музей як простір натхнення і комунікації

Музей як простір натхнення і комунікації

Цьогоріч Міжнародний день музеїв був присвячений темі «Майбутнє музеїв у спільнотах, що стрімко змінюються», наголошуючи на внеску музеїв у світі, що переживає глибокі соціальні, технологічні та екологічні зміни. Адже ці заклади не просто зберігають культурну спадщину, вони є активними учасниками формування сталих та інклюзивних спільнот. Дбайливе збереження традицій поєднується в музейній практиці з впровадженням сучасних технологій, пошуком нових форматів для залучення відвідувачів.
З нагоди Міжнародного дня музеїв у Полтавському художньому музеї (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка традиційно провели День відкритих дверей із змістовною, цікавою та емоційно насиченою програмою.
Тематична екскурсія виставкою «Полтавський розпис: від минувшини до сьогодення» привернула увагу як містян, так і гостей міста. Від наукової співробітниці музею Анни Костенюк учасники заходу дізналися, що полтавський розпис бере початок і продовжує символіку трипільських розписів, що на відміну від декоративного петриківського, полтавський – космогонічний, космологічний, у ньому зафіксовано уявлення українців про світоустрій.
Знайомство з мотивами, найуживанішими елементами і технологією полтавського розпису відвідувачі продовжили на майстеркласі Юлії Мохірєвої. Мисткиня понад двадцять років досліджувала і ввела до наукового обігу поняття «полтавський художній розпис дерев’яних побутових виробів», де основним вихідним елементом є червоно-оранжевий круг – еманація світла (випромінювання) – сонячний диск – «яблуко» – «квітка», а також розробила технологію навчання мистецтва полтавського розпису. Пресцентр музею, в якому відбувався майстер клас, ледь умістив усіх охочих набути мистецьких навичок!
Неабиякий інтерес викликав екскурс в історію створення художнього музею в Полтаві, проведений заступницею директора ПХМГМ з наукової роботи Світланою Бочаровою. Почувши цікаві історичні факти, побачивши світлини людей, дотичних до створення музею, фото інтер’єрів, експонатів та раритетних видань під час презентації, відвідувачі змогли здійснити своєрідну подорож у часі, уявити події понад сторічної давнини.
Очільниця музею Ольга Курчакова презентувала проєкт «Музейні діалоги». Тема першої зустрічі – «Десять запитань директору». Присутні цікавилися, як змінилась музейна діяльність в умовах воєнного часу, проблемами щодо збереження та експонування культурної спадщини, діджиталізацією музейних фондів, придбанням нових експонатів, видавничою діяльністю, виставковими проектами, планами на майбутнє. У святковий день не обійшлося і без приємностей: відомі колекціонери і меценати, друзі музею Олексій Петренко та Олег Денисенко подарували музею роботи відомих українських художників – Лева Маркосяна та Віктора Шершня.
Протягом дня Полтавський художній музей (Галерея мистецтв) імені Миколи Ярошенка прийняв понад 1100 відвідувачів. Полтавці та гості міста мали можливість безоплатно ознайомитися з діючими виставками та навіть поспілкуватися з їх авторами, зробити фото на згадку.

Марина ПОПКОВА.

Поділися:

Добавить комментарий