На часі – заготівля кормів для тваринництва

На часі – заготівля кормів для тваринництва

Одним із перших в області, як завжди прогнозовано, розпочав заготівлю сінажу сільськогосподарський кооператив «Придніпрянський». Це єдине в Кобеляцькій громаді агроформування, яке утримує тваринництво. Має статус племзаводу з розведення української червоно-рябої молочної породи ВРХ. Утримує коней орловської породи, овець, у тому числі й нашої місцевої, досить відомої свого часу сокільської породи, яка нині на межі зникнення.
СК «Придніпрянський» – найпівденніше господарство Полтавської області, яке першим засіває ниву, жнивує, заготовляє корми. Ось і цього року вже зроблено початок.
Запорукою високих надоїв, як відомо, є годівля тварин якісним і корисним кормом, у складі якого обов’язково є сінаж. Тому, як тільки підходять строки, в господарстві розпочинається заготівля сінажу.
– Цьогоріч найоптимальніша фаза розвитку озимих культур, коли в них найбільший вміст високоперетравної клітковини, наступила дуже рано – 24 квітня, – розповів голова правління кооперативу Микола Андрієнко. – Справа в тому, що відносно тепла зима й висока температура березня посприяли ранньому відновленню вегетації рослин і, відповідно, додатковому кущінню озимих, але через засуху й низькі температури продуктивних стебел сформувалося небагато, й інтенсивного росту рослин не відбулося.
Хоча початок був оптимістичним: запаси продуктивної вологи у верхньому шарі грунту були вище середньорічних. Потім погодні умови – сильний вітер, приморозки та відсутність опадів – призвели до засухи. За чотири місяці 2024 року випало 116 мм опадів, що значно менше норми. У квітні – лише 19 мм, найбільше – 4 мм в один день, у інші дні –1–2 мм.
Традиційно в СК «Придніпрянський» сінаж закладають з озимих культур (жито, ячмінь, пшениця) та багаторічних трав (люцерна). Тож, як тільки злакові вступили у стадію виходу в колос, тут одразу приступили до заготівлі сінажу. А люцерна ще не була в фазі бутонізації, тому довелося робити кількаденну перерву.
Це досить відповідальний технологічний процес. Зелену масу спочатку скосили. Це виконали механізатори Петро Кінебас, Олег Сім’яник, Василь Кочерга, Василь Волохатий (у налаштуванні жаток допомагав Андрій Баранник), Сергій Діденко, Олександр Ковальський.
Як тільки покоси підв’ялилися до необхідної вологості, Олександр Ковальський і Сергій Буднік провели валкування, а вслід за ними залученим комбайном «Ягуар» Андрій Корчма підібрав, подрібнив масу та завантажив у транспортні засоби. Водії Олександр Кримчак, Віктор Боровець, Юрій Отрошко, Григорій Бранціра, Олександр Шахненко, механізатори Василь Чичеров та Олександр Кібець доставили до сінажних споруд, де масу розрівняли, ущільнили та втрамбували механізатори Василь Волхонський, Валентин Очкась, Микола Богомаз і Петро Дердуга.
На сінажній споруді були задіяні й допоміжні працівники: Леонід Карпенко, Юрій Продан, Микола Кочерга, Андрій Фурса.
Найголовніше в заготівлі сінажу, який закладається з додаванням консервантів, – дотримання усіх технологічних процесів, адже саме від цього залежить якість корму. Тому кожен з етапів сінажування був під контролем заступника голови правління, начальника цеху тваринництва Максима Пушкаря.
У господарстві планували закласти 2500 тонн сінажу, та остаточні підсумки засвідчили: на майбутню зиму з 228 гектарів запаслися 2556 тоннами кормів із смачним протеїном (1438 тонн з озимих культур і 1118 тонн з люцерни). Сінажування закінчили 9 травня, а минулого року 11 травня тільки розпочинали сезон кормозаготівлі.
Звільнені площі відразу підготували до нового засіву: внесли органічні добрива, підготували грунт і посіяли кукурудзу. Цей комплекс робіт виконали механізатори Анатолій Кенебас, Віктор Кіяшко, Олександр Копійка та інші механізатори. Ще одна особливість 2024 року: вперше в 50-річній діяльності Миколи Андрієнка в аграрному секторі співпали в часі сівба пізніх культур і закладення сінажу. Та й заморозки саме під час косовиці й підбирання у валки трав’яної маси теж стали цьогорічною особливістю. Звісно ж, ці погодні аномалії негативно вплинуть на урожайність пізніх культур. Не виключено, що частину з них доведеться пересівати.
– У природи немає поганої погоди. Головне, щоб усі були здорові, жили в мирі й злагоді, щоб земля стогнала від високих урожаїв, а не від вибухів. Цього я щиро бажаю всім землякам! – наголосив на закінчення розмови Микола Андрієнко.

Наталія ПУЗИНА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий