На добраніч, малюки!

Дитині вкрай шкідливо постійно недосипати. Нестача сну може швидко призвести до синдрому хронічної перевтоми і різного роду розладів нервової системи, аж до неврозів. Наскільки важливий сон для дитини, розповіла виконуюча обов’язки завідуючої денним стаціонаром соматичного профілю Кременчуцької дитячої міської лікарні Вікторія ГУРА.

Сон – одна з найважливіших складових компонентів режиму дня дитини. Навіщо ж малюку потрібен сон? Перш за все для того, щоб уникнути перевтоми, для активного розвитку мозку, росту та відпочинку всіх органів і систем. Крім того, повноцінний сон покращує настрій дитини, апетит і рівень інтелектуального розвитку.
– Якщо діти погано сплять, від цього страждають і вони самі, й оточуючі їх дорослі. Організація дитячого сну – це організація здорового сну всіх членів сім’ї. На відміну від дорослого, організм дитини активно росте і розвивається. Відомо, що процес росту залежить від взаємодії декількох гормонів, головний серед яких виробляється в гіпофізі. Протягом дня гормон росту захований, зате вночі, під час сну, в крові міститься найбільша його кількість. Недостатня тривалість сну в дитячому віці може спричинити відставання в рості й уповільнення фізичного розвитку, – пояснює Вікторія Анатоліївна. – Ученими з різних країн було доведено, що діти, які недосипали, мали підвищені ризики проблем зі слухняністю й поведінкою, у них виникала гіперактивність із синдромом дефіциту уваги.
Середня добова потреба сну в дітей: до 3-х місяців – 16–20 годин; 6 місяців – 14,5 години; 12 місяців – 13,5 години; 2 роки – 13 годин; 4 роки – 11,5 години; 6 років – 9,5 години; 12 років – 8,5 години.
Найбільш часті причини дитячого безсоння – переїдання або недоїдання; збудження активними іграми чи казками на ніч; потреба уваги у дітей, мами яких працюють. Якщо ви усунете хоча б одну з існуючих проблем, сон вашої дитини покращиться.
Та все ж таки головне не те, скільки всього спить дитина, а те, як саме і коли вона це робить. Щоб сон малюка був глибоким, спокійним рекомендується вкладати його в один і той самий час; за декілька годин до сну перейти до більш спокійних ігор або читання. Не хвилювати дитину перед сном ні активними іграми, ні появою гостей, ні гучним обговоренням минулого дня. Гарним завершенням вечора буде прогулянка на свіжому повітрі, потім – ванна, вечірнє годування та ритуал, який готує до швидкого засинання. Важливо, щоб у дитячій кімнаті було прохолодне свіже повітря. Слід вимкнути джерела гучного звуку і зменшити яскравість світла (гучна музика згідно з дослідженнями не дає малюку глибоко заснути, а внаслідок неглибокого сну дитина не отримує необхідного відпочинку. Якщо сім’я проживає в одній кімнаті, то це не повинно бути перешкодою для дотримання режиму. Можна і говорити один з одним, але не дуже голосно; можна включити радіо, телевізор, але не на повну потужність. Ці монотонні подразники навіть сприяють розвитку сонного гальмування).

Секрети комфортного сну для найменших

Дитячий матрац повинен бути рівним, пружним, точно відповідати розмірам ліжечка і щільно прилягати до його стінок, щоб голова, рука або нога малюка випадково не застрягли. Подушки немовлятам не підходять, але можна покласти під голову складену вчетверо пелюшку: вона буде вбирати вологу, якщо малюк спітніє або зригне.
Ставте ліжечко подалі від вікна і радіаторів опалення. Поруч із батареями малюк може перегрітися, адже комфортною для сну вважається температура 18–21 градус за Цельсієм. Тому не забувайте провітрювати кімнату перед сном. Вікно – джерело світла, яке може розбудити малюка завчасно, а також протягів, які небезпечні застудами.
Щоб дитина краще спала вночі, потрібно дотримуватися певних принципів поведінки. Вчіться розпізнавати ознаки сонливості й укладайте дитину в ліжечко, як тільки їх помітите.
Але варто пам’ятати, що й надлишок сну також не на користь малюку. Діти, які сплять надмірно довго, можуть бути млявими й непривітними, малоактивними, частіше вередувати і хворіти. Тому важливо уважно стежити за тривалістю сну. Головні умови для нормального сну дитини – спокійна доброзичлива атмосфера у сім’ї й дотримання режиму.

За матеріалами прес-центру ДОЗ ОДА.

Поділися:

Добавить комментарий