…На карті пам'ятних місць  Української революції

…На карті пам’ятних місць Української революції

У день пам’яті Героїв Крутів, 29 січня, в Полтавській обласній універсальній науковій бібліотеці імені І.П.Котляревського презентували кілька тематичних виставок, на які запросили юнаків та дівчат (студентів та курсантів), які є ровесниками відважних оборонців України під Крутами в буремному 1918 році.

Нев’янучий вінок пам’яті

За дослідженнями істориків, вміщеними в періодиці та монографіях, працівники книгозбірні підготували виставку-спомин «Нев’янучий вінок пам’яті Героїв Крутів». Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю ОДА спільно з активістами ГО «ВелоПолтава» представили фотовиставку, присвячену пам’ятним місцям Української революції (1917 – 1921) на території сучасної Полтавщини: близько 60 світлин із зображенням історичних будівель, меморіальних дощок, пам’ятних знаків на честь українських героїв, а також спеціально розроблену інтерактивну карту, на якій усі ці об’єкти позначені.
Директор департаменту Вікторія Пилипенко розповіла, що минулого року патріотичний задум-пропозиція «ВелоПолтави» став переможцем обласного конкурсу проектів громадських об’єднань і отримав фінансування з обласного бюджету. Прикметно, що ініціатива полтавських шанувальників екскурсійних велопокатеньок зі створення інтерактивної карти є частиною відповідного загальнодержавного проекту, започаткованого Українським інститутом національної пам’яті. У прямому сенсі «дороговказною» книгою, тобто своєрідним путівником, для велосипедистів слугувало фундаментальне видання «Українська революція 1917 – 1921. Полтавський вимір. Події. Постаті. Документи», два томи якого побачили світ минулого року. Над створенням цього видання працювали КУ «Науково-редакційний підрозділ-центр по дослідженню історії Полтавщини» та Державний архів Полтавської області.

Свідки важливих подій

Віртуальну екскурсію за представленими на виставці фотоматеріалами провів для молоді головний консультант патріотичного проекту, заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт:
…На карті пам'ятних місць  Української революції– Сьогодні, на превеликий жаль, ми ще не маємо достатньо ні встановлених інформаційних дощок щодо цього періоду нашої історії, ні самої інформації про те, в яких будівлях у Полтаві та інших куточках тодішньої губернії проживали, перебували наші видатні діячі, в яких відбувалися знакові події. Водночас є і чимало пам’яток, про які сучасникам варто більше знати. Приміром, Соборний майдан у Полтаві – там відбувалися проводи у військо, проходив єпархіальний з’їзд, публічні заходи з увічнення пам’яті Тараса Шевченка, там відспівували наших великих земляків – письменника Панаса Мирного, міністра освіти УНР Івана Стешенка і багатьох інших. Тобто і Успенський собор, і площа є свідками дуже важливих подій. На вулиці Стрітенській знаходиться будинок, у якому діяв Український клуб у Полтаві, – видатна пам’ятка періоду Української революції, де перебували десятки видатних особистостей: Михайло Грушевський, Симон Петлюра, громадський і політичний діяч Павло Чижевський, антрополог, етнограф, археолог Федір Вовк, письменник, публіцист і політичний діяч Володимир Жаботинський. Там розташовувався штаб Богданівського полку, був піднятий український прапор, передплачувалася українська преса, проводилися українські вечори. У цьому будинку розміщувалося товариство «Просвіта». Тобто тут був один із центрів українського життя.
Окремо Тарас Пустовіт зупинився також на історії будинку родини Русових на Воскресенському узвозі, де пролунали перші слова Миколи Міхновського про самостійність України, нагадав про Петровський Полтавський кадетський корпус, зі стін якого, попри те, що він мав готувати кадри для імперської армії, вийшли десятки генералів армії УНР.
Щодо джерел, за якими й сьогодні можливо визначати пам’ятки, пов’язані з подіями Української революції, то, за словами архівіста, це, передусім, епістолярій та документи виборчих кампаній, у яких вказувалися адреси кандидатів від різних політичних партій.

Як і сто років тому

Про враження, накопичені під час екскурсійної мандрівки, учасникам презентації розповів заступник голови правління ГО «ВелоПолтава» Юрій Репало. Він згадав дуже насичені подорожі до Гадяцького та Лохвицького районів, бо ж у першому бережуть пам’ять про рід славетних Драгоманових-Косачів та активно повертають правду про відчайдушний опір місцевого населення на чолі з отаманами, зокрема легендарним Леонтієм Христовим, більшовицькій окупації, а в Лохвиці встановлена пам’ятна дошка командиру українських частин у бою під Крутами Аверкію Гончаренку (в січні 1918-го – командир 1-го куреня 1-ї юнацької військової школи імені Б. Хмельницького).
– Наша громадська організація популяризує велорух, велотуризм на Полтавщині. Щоб учасникам було цікаво, ми вибираємо певні теми й уже за ними визначаємо маршрути, заздалегідь знаємо, чим особливе те місце, куди тримаємо дорогу. Тему Української революції обрали, бо вона актуальна, бо нині, як і 100 років тому, триває боротьба за Україну, – розповів Юрій Репало.
По закінченні презентації у фойє бібліотеки учасники зібрання вирушили ходою до пам’ятного знака Українським загиблим козакам. Пам’ять Героїв Крутів ушанували покладанням квітів.

Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий