На пасіці вже пахне весною

На пасіці вже пахне весною

Уже по-весняному пригріває сонечко, і для пасічників починається гаряча пора. Від роботи у цей період залежать результати всього сезону. Зусилля пасічника у цей час мають бути спрямовані на усунення негативних наслідків зимівлі, створення умов для нарощування сили сімей.
Наприкінці зимівлі кишечники бджіл переповнені, до того ж починає з’являтись розплід, комахи легко збуджуються, особливо ті сім’ї, де мед закристалізувався або має домішки паді (на що вказують кристалики цукру на дні вулика серед підмору). В такому разі терміново необхідно дати цим сім’ям воду. Не можна допускати підвищення температури в зимівнику вище 4–6 градусів, для цього за потреби відкривають усі вентиляційні отвори, а то й на ніч не закривають двері.
Із зимівника вулики з бджолами виставляють теплого сонячного дня за температури повітря в затінку 10–12 градусів. На невеликих пасіках це краще зробити рано-вранці, щоб бджоли встигли облітатись у найтепліші години доби. Відкривають льотки не відразу у всіх вуликах, а хоча б через один. На великих пасіках робити це краще ввечері, беручи до уваги прогноз погоди на наступний день. Протягом ночі бджоли заспокояться, а наступного дня облітаються.
Перед винесенням льотки очищають від мертвих бджіл і закривають, кладуть утеплення, якщо воно було зняте на зиму. Вулики з сім’ями бажано ставити на ті ж місця, що й восени, до них приєднують прилітні дошки завширшки не менш як 20 см, завдяки чому при похолоданні бджолам легше буде потрапити у вулик. Також треба встановити напувалку з теплою водою, щоб комахи не шукали її в іншому місці і не гинули в холодну погоду.
Під час обльоту комах бджоляр не повинен відлучатися з пасіки. Він має уважно стежити за поведінкою сімей. Якщо обліт проходить дружно і бджоли навіть виносять сміття з льотка, це означає, що вони перезимували нормально. Сім’ї, які облітуються мляво, комахи неспокійно бігають по передній стінці вулика або ті, де льотки забруднені екскрементами, необхідно оглянути цього ж дня. З’ясовують стан таких сімей, розбираючи гнізда. Голодним ставлять нагріті в теплому приміщенні медові стільники. Якщо їх немає, з допомогою верхньої годівниці дають теплий цукровий сироп (2:1) або ж спеціальну цукрову пасту. Порожні стільники чи із закристалізованим медом забирають, видаляючи також запліснявілі або опоношені, очищають дно вуликів від мертвих бджіл і воскових решток. Сім’ї, гнізда яких дуже пошкоджені мишами, пересаджують на хороші стільники.
Відсунувши кілька рамок, перевіряють, чи є корм і матка. Інколи розплоду нема, бо сім’я ще не вийшла зі стану спокою, тоді звертають увагу на поведінку бджіл: якщо вони спокійні, значить, матка є. Бджоли безматочної сім’ї метушливо бігають по стінках вулика і тривожно гудуть, характерно тріпочучи крильцями. Стільники, не вкриті бджолами, забирають, краще ті, в яких мало меду.
У сильних сім’ях, де підмору небагато, можна не поспішати з чищенням дна вулика, а в ослаблених треба зробити це невідклано. Безматочним підсаджують маток (із числа запасних), краще в цей же день.
Рамки з маткою і бджолами із відводка підставляють до гнізда безматочної сім’ї через заставну дошку, доки бджоли миролюбні. Слід переконатись у відсутності маточників чи позривати їх. Щоб надати бджолам обох сімей спільного запаху, у вулик вкидають шматочок вати, змоченої м’ятними краплями. Вулик закривають і не турбують комах один-два дні. Відчувши присутність матки, вони, як правило, мирно об’єднуються.
Коли сім’я без матки виявиться дуже слабкою, її краще приєднати до іншої несильної сім’ї з маткою. В сім’ї зі свищовими маточниками маток краще підсаджувати, користуючись великим ковпачком або кліточкою.
Після завершення побіжного огляду гнізда утеплюють сухими подушками або матами, замінюючи надто зволожені. Верхнє утеплення проводиться протягом усього сезону.

Василь ДЮБА.
«Сільські вісті».

Поділися:

Добавить комментарий