На передовій здоров'я полтавців

Борис Трихмінов, Олена Маляр.

На передовій здоров’я полтавців

Професія медичного працівника є найгуманнішою. Щодня медики рятують мільйони людей. Від правильно підібраного лікування, вчасно поставленого діагнозу чи проведених профілактичних і протиепідемічних заходів залежить життя та здоров’я людей. Але в різні часи до лікаря ставилися по різному. Із розвитком суспільства становище лікаря змінювалося, підвищувався престиж професії та авторитет, так необхідний для професійної діяльності. Змінювалися й вимоги до лікаря, організації охорони здоров’я загалом. Ставлення суспільства до медицини, зокрема, до професії медпрацівника яскраво проявилося під час пандемії коронавірусної інфекції і не лише в Україні, а й у всьому світі, коли виникли кадровий колапс, проблеми в наданні медичної допомоги та оснащенні лікувально-профілактичних закладів. Адже надання кваліфікованої медичної допомоги залежить від наявності кадрів лікарів та інших медичних працівників. На початку пандемії COVID-19 можновладцям довелося згадати і про ПЛР-дослідження та санепідслужбу, лікарів епідеміологів, дезінфекціоністів та інших фахівців профілактичного напрямку охорони здоров’я, які відіграють величезну роль у подоланні тих чи інших пандемій, епідемій чи просто спалахів різних інфекційних захворювань та отруєнь.
За час пандемії COVID-19 суспільство подолало величезні випробування, зазнало чимало економічних збитків та головне – багато хто втратив близьких. Великий тягар упав і на медичну галузь через її неготовність до епідемії як у матеріально-технічному, так і в кадровому забезпеченні. Нині настав час ревакцинації населення бустерною дозою. Вакцинація є єдиним специфічним методом, щоб призупинити поширення цієї хвороби та не втратити життя людей. Безумовно, під час пандемії COVID-19 медики витримують величезні навантаження. Ця недуга завдала значного удару по системі охорони здоров’я. Але нам всім варто пам’ятати, що медицина – це останній бастіон, після падіння якого руйнується держава, це безпека нашої нації та боротьба за нашу свободу й незалежність. Пандемія коронавірусної інфекції загнала в глухий кут не лише медиків, а й усе суспільство, показуючи, яке важливе значення має ставлення кожного до свого здоров’я та біобезпеки нації загалом.
На початку пандемії COVID-19 Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня і не лише вона були переповнені хворими на цю особливо небезпечну інфекційну хворобу, а медичних працівників не вистачало. Під час кадрового колапсу першими підставили плече допомоги студенти Полтавського державного медичного університету, які проявили мужність, витримку й професіоналізм. Медичну допомогу хворим на COVID-19 в обласній інфекційній лікарні надавати Олена Маляр, Борис Трихмінов та Анастасія Павлюк. Вони також одними з перших отримали профілактичне щеплення, як і науковці медичного університету та медичні працівники області. Для них, майбутніх лікарів, це важливий період здобуття нових знань, вмінь і досвіду працювати з інфікованими. Об’ємний комбінезон, 2 пари рукавичок, респіратор, медична шапочка, бахіли, захисний щиток – уся поверхня шкіри має бути максимально захищена, всередину повітря не має потрапляти. У цьому спорядженні, яке має захищати від небезпечного вірусу, дуже парко, не вистачає повітря. Постійно слід контролювати свої рухи, щоб нічого не потрапило на кон’юнктиву очей. Але згодом до всього звикаєш.
Нині в області, як і загалом в Україні, спостерігається підвищення захворюваності на Covid-19 та інші сезонні вірусні захворювання. При цьому значну кількість пацієнтів лікарень складають невакциновані полтавці. Лише за останній тиждень в області ми втратили 10 хворих, у тому числі в Полтаві – 3.
Суспільство має звикнути до нових реалій і свідомо ставитися до свого власного здоров’я і тих, хто навколо. Слід дотримуватися рекомендацій щодо профілактики COVID-19 і відповідально ставитися до вакцинації.
На базі Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні нині працює багато студентів Полтавського державного медичного університету, це майбутні лікарі, які здобувають безцінний досвід і навички клінічного мислення.
Наразі робота в ковідному відділенні є настільки ж важливою і відповідальною. Єдине, що залишається надважливим, – це дбати про свій індивідуальний захист. Це наша робота, ми знали, куди йшли. Зараз ми просто виконуємо свої обов’язки, бо такі вимоги нам диктує цей час. Ми просто стараємося вилікувати людей, розповідають студенти 6 курсу медуніверситету Олена Маляр та Борис Трихмінов. Це люди самовіддані, з чистою душею й розумінням власної відповідальності, які хочуть стати лікарями й знаходяться на передовій вашого здоров’я разом з іншими студентами. Ось так формується образ сучасного лікаря, медичного працівника в суспільстві. Тож об’єднуємось, вакцинуємось і віримо в перемогу над ворогом.

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», секретар Полтавського обласного наукового товариства лікарів-гігієністів та епідеміологів, заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент.

Добавить комментарий