На порозі Різдвяного посту

На порозі Різдвяного посту

Пам’ять апостола Филипа Православна Церква вшановує 27 листопада. Саме на цей день припадають заговини на Різдвяний піст, який називають також Филиповим.

АПОСТОЛ ФИЛИП був одним із перших, кого Господь прикликав до Себе в учні. Віра Филипа в Іісуса як Сина Божого була сильною. Залишивши все, він пішов за Христом, розповідаючи й іншим про Нього як про Месію. Ставши свідком Христового Воскресіння та Вознесіння, Филип натхненно проповідував Слово Боже в Галілеї, Аравії, Ефіопії, Сирії та Малій Азії, і проповідь його супроводжувалась численними чудесами.
Язичники, збурені величезною кількістю навернених за його словом, наважилися на жорстоку розправу над подвижником і розіп’яли 87-річного апостола на хресті. Сталося це в місті Ієраполь Фригійський (сучасна Туреччина). Терплячи страшні муки, святий апостол Филип молив Господа, щоб Він був милосердний до його ворогів, щоб відпустив їм гріхи і просвітив їх світлом своєї Істини. Коли ж кати виконали наказ, почався землетрус, і всі присутні на судилищі провалилися в щілину, що утворилась у землі. Перелякані містяни почали вимагати зупинити страту й зняли апостола Филипа із хреста, та він уже спочив. На тому місці, де капала кров святого мученика, виросла виноградна лоза як символ того, що учень уже перебуває поряд зі своїм Учителем.
Саме на день пам’яті святого апостола Филипа припадають заговини на Різдвяний піст, тому цей піст називають також Филиповим (Пилиповим) або Пилипівкою.
Наші пращури в переддень Різдвяного посту готували чимало смачних страв – голубці, борщ, локшину, пиріжки, вареники, смажене м’ясо. Вдень рід збирався в одній хаті за щедрим столом. Запрошували також кумів та одиноких односельців. А ввечері хлопці й дівчата йшли на вечорниці. Запалу для гулянь не шкодували, бо ж знали, що попереду сорок днів посту, які належить провести в молитві й утриманні.

Добавить комментарий