Болгарський перець давно здобув звання всенародно улюбленого овоча. Він здатен прикрасити будь-яку страву, збагативши її величезною кількістю вітамінів. А ось у вирощуванні перець досить вимогливий, схильний до хвороб, численні шкідники виявляють до нього підвищений інтерес.
В’янення, вертицильоз – головна проблема перцю, який вирощується у відкритому грунті. Хвороба виникає через гриб, який «мешкає» у землі й проникає у рослинку через ранки в коренях. Існують три основні форми цього захворювання.
Бура
Проявляється на початку липня, а пік захворюваності припадає на кінець липня і серпень. Рослина не дуже відстає у рості, проте її листя стає бурим, а через ураження листяних судин і поверхні, що випаровує вологу, перець гине навіть при достатньому поливі.
Карликова
Зазвичай проявляється приблизно через місяць після посадки. Уражена рослина відстає у рості, зав’язі обсипаються, листя на деяких пагонах в’яне і обсипається. При хорошому поливі рослина зможе прожити до кінця вегетації.
Зелена
Часто присутня одночасно з бурою формою. Добре розвинена рослина втрачає листя і через кілька днів засихає. Основне рішення проблеми – знищення всіх рослинних залишків у самому кінці сезону, щоб гриб не зберігся у грунті. Також варто надавати перевагу сортам перцю, стійким до цього захворювання.
Фітоплазмоз – шкідлива і поширена хвороба солодкого перцю, що спричиняється найдрібнішими мікроорганізмами. Проявляється через гниття коренів, карликовість і пожовтіння перцю. Листя стає твердим, дрібнішим, і закручується. Плоди дрібні, абсолютно позбавлені смаку, тонкостінні. Найчастіше рослина засихає. Основне ураження перцю відбувається в кінці травня через зростання чисельності переносників цієї хвороби – цикадок. Щоб виключити появу цього захворювання, необхідно використовувати здоровий посадковий матеріал, прибирати бур’яни і видаляти заражені рослини.
У болгарського перцю є також інші негаразди.
Попелиця. На сьогоднішній день найпоширеніший шкідник перцю. Проти попелиці ефективні відвари таких трав: щитівник, полин, пижмо, деревій, кульбаба, а також тютюновий пил. Потрібні 2–3-кратні обробки з інтервалом у 7–10 днів.
Павутинний кліщ. Щоб урятувати від нього перець, потрібно оприскувати рослини розчином із часнику, кульбаби, цибулі та рідкого мила.
Слимаки голі. Грядки потрібно утримувати в чистоті і вчасно прибирати слимаків, рослини обпилювати вапном, тютюновим пилом. У міжряддях посадити петрушку, а також зливати туди кавову гущу.
Віктор ЧУЖА.
«Розумне господарство».