Надійне співробітництво для розвитку громад

Надійне співробітництво для розвитку громад

У Полтаві вже всімнадцяте відбувся галузевий форум «Успішні практики соціального партнерства компаній ПЕК і територіальних громад Полтавщини» у межах галузевої виставки нафтогазової промисловості «Нафта. Газ. Сервіс-2021». Представники влади, голови місцевих громад та підприємств з видобутку вуглеводнів взяли у ньому участь.
Газовидобувні компанії є одними з головних наповнювачів місцевих бюджетів, наголосив у вітальному слові заступник голови обласної ради Олександр Лемешко. Так, у структурі доходів загального фонду обласного бюджету рентна плата складає 17%. А до місцевих бюджетів з 2018 року надійшло близько 2 мільярдів гривень рентних платежів. Нині на території області існує близько 200 спеціальних дозволів на користування надрами, майже половина з них пов’язана з видобутком вуглеводнів.

Вимога часу – прозорість, доступність, рівність

Окрім представлення новинок вітчизняної та зарубіжної техніки з видобутку нафти і газу, на форумі головним чином йшлося про взаємодію з громадами, яка у непростих реаліях сьогодення вже не може зводитися лише до формату соціальних угод. Питання не лише в їх перегляді та розмірі фінансування місцевої економіки. На початку 50-х років минулого століття, коли розпочалося масове видобування вуглеводнів, вони мали настільки важливе державне значення, що думки громад, на території яких проводилися роботи, ніхто не питав. Розвідувальні та газонафтові буровики вільно заходили на колгоспні землі… Нині ситуація докорінно змінюється. Керівництво сільських рад хоче гарантій, що всі компанії будуть соціально відповідальними і вчасно вноситимуть ренту, а також – рівної участі у розподілі коштів на соціальний та промисловий розвиток, залучання громадськості та влади до обговорення діяльності компаній. Також людей цікавлять екологічні проблеми. Зокрема на місцях, де проводиться видобувна діяльність, зберігається ризик забруднення місцевих водойм, селяни з року в рік скаржаться на «сухі колодязі», немає місць для утилізації хімічних відходів виробництва. Детальніше про наміри обласної влади усувати екологічні наслідки розповів заступник голови Полтавської ОДА Євген Греков:
– Зараз виникають деякі екологічні питання, пов’язані, наприклад, з утилізацією продуктів буріння. Тому наразі Полтавська облдержадміністрація активно працює над розробкою регіонального плану управління відходами до 2030 року, де аналізуються джерела утворення цих відходів, економічна і технічна можливість їх утилізації. Громади підходять з розумінням до цього етапу нашої роботи й подають власні пропозиції. Також готуються розміщувати в себе на територіях відповідні об’єкти сміттєпереробки чи утилізації. Ці сучасні потужності дадуть змогу працювати в напрямі збереження екології й створити нові робочі місця, залучити інвестиції у регіон.
За попередніми прогнозами експертів, упродовж наступних 10 років область може збільшити видобуток газу до понад 5 млрд м3 завдяки реалізації нових проектів державними та приватними компаніями. Це своєю чергою забезпечить створення понад 20 тисяч робочих місць для полтавців до 2030 року, переважно для мешканців глибинки, тому люди будуть зацікавлені залишатися вдома, а не шукати кращої долі у сусідніх країнах.

Великі сподівання на підприємства нафтогазового комплексу

Про те, що вдалося зробити за останній час та нюанси співпраці з місцевими громадами, розповів присутнім менеджер інформаційно-соціальних проектів групи «Нафтогаз-Україна» Костянтин-Крістіан Круш:
– Діяльність газових компаній лише для отримання чистого прибутку наразі є антитрендом у всьому світі. Саме тому в 2020 році група компаній Нафтогаз приєдналася до глобального договору ООН, який направлений на реалізацію цілей сталого розвитку. У Полтавській області ми працюємо на території 66 громад. За минулий рік реалізували 41 проект регіонального розвитку. А в цьому році у стадії втілення – 21 проект. Сподіваємося, що вдасться зробити навіть більше, ніж торік. Понад 70 мільйонів гривень було виділено Полтавщині для боротьби з наслідками епідемії коронавірусу. Окремо хотів би зупинитися на нашій ініціативі – конкурс грантів «Енергія розвитку», спрямованому на підтримку соціальних ініціатив на місцях. Учасники – 40 громад з 11 областей держави. Кожен з фіналістів отримає по 100 тисяч гривень на втілення ідей. Ще один цікавий соціальний проект був втілений минулого року. В рамках підписаного меморандуму з групою компаній «Кернел» ми обладнали на території села Красна Лука спортивний зал та придбали форми для місцевих спортсменів.
Досвідом багаторічного партнерства з нафтогазовидобувними компаніями поділився і голова Сергіївської ОТГ Ігор Лідовий. З його слів, утворена у 2016 році невелика громада, що об’єднала близько трьох тисяч осіб, намагається довести всім, що також може бути успішною. Першими кроками на шляху до цього успіху було відродження та ремонт закладів соціальної сфери. Потім – створення нових робочих місць, розвиток місцевих кооперативів, сімейних ферм. Для цього скористалися досвідом сусідів, писали гранти, шукали підтримку міжнародних неурядових організацій. Період локдаунів показав, що третім кроком має стати пошук сталих джерел доходів у казну громади, що дасть змогу поступально розвиватися. Тому на підприємства нафтогазового комплексу нині покладені великі надії.
«Зараз ми хочемо рівноправних відносин з такими компаніями, – наголосив Ігор Лідовий. – Мається на увазі, що ми зацікавлені в прибутках цих підприємств, їх розвитку, а натомість вимагаємо чесної сплати податків, з яких наповнюватиметься і місцевий бюджет. Ми зацікавлені у спільному зростанні. Головними місцевими багатствами є земля і вуглеводні. Нині на території громади налічується 54 свердловини, два великі родовища. Родовища були відкриті ще в 1950-х роках і нині виснажені практично повністю. Видобуток щороку падає, геологічна розвідка не проводиться. Лише одна, так звана 180-та, свердловина дає майже половину прибутку від кількості всіх видобутих у нас вуглеводнів. Попри це, на території громади є законсервовані свердловини, які потенційно можуть бути корисними. Багаті інвестори мало звертають на це увагу. Якщо поглянути з іншого боку, то на території громади розташовано понад 20 підрозділів нафтогазовидобувного сектору, де працює 1200 людей. Якби ще й усі податки підприємства, що в нас працюють, сплачували вчасно, повною мірою, це в рази б збільшило місцеві доходи. Втім, варто відзначити доброчесність деяких з них. Зокрема, співпрацею з «Транснафтою» ми цілком задоволені».
Ще одна – Мартинівська ОТГ. Близько половини від усіх надходжень у бюджет перераховують підприємства з видобутку вуглеводнів. Приміром, якщо бюджет громади на цей рік склав сорок сім мільйонів гривень, то від «Укргазвидобування» очікується отримати близько 26 мільйонів. А понад 20 мільйонів ренти було сплачено торік газовидобувними компаніями до бюджету Коломацької громади, розповів її очільник Євген Почечун.

Щоб економіка не зруйнувала екологію

На території Сенчанської громади діють 160 об’єктів нафтогазового комплексу. На них працює близько половини населення громади. Рентна плата наразі складає 40 відсотків від загального обсягу місцевого бюджету. На момент об’єднання селище не вирізнялося з-поміж інших населених пунктів і мало схожі проблеми – відсутність якісного водопостачання, розбиті дороги, потребу в ремонті закладів освіти та соціальної інфраструктури. Згодом у рамках підписання соціального договору з АТ «Укргазвидобування» було виділено понад три мільйони гривень на будівництво нових водогонів. Товариство надало підтримку й у створенні місцевого комунального підприємства, що значно покращило благоустрій селища. Вдалося свого часу оновити місцевий садочок, школу.
Але, окрім переваг співпраці, нині керівництво громади турбують екологічні ризики для місцевого населення. Про них розповіла голова громади Наталія Сліпухова. З її слів, попри всі намагання на місцях змінити ситуацію на краще, у Сенчанській громаді дороги залишаються розбитими. Не можна звинувачувати у цьому лише підприємства нафтогазового сектору, ваговози яких ними рухаються (свій «внесок» зробили й аграрії). Доводиться лише прохати про залучення до ремонту. Окрім цього, важка техніка не оминає сільські вулиці, тому люди змушені у спеку дихати пилом. У порівнянні з іншими населеними пунктами області сенчанці частіше хворіють на онкологічні захворювання. Наразі існує місцева програма допомоги тим, хто хворіє на онкологію. Вона покриває хоча б частину витрат на лікування. Але для того, щоб програма діяла і надалі, знову ж потрібно, щоб всі підприємства, які працюють на цій території, вчасно і чесно сплачували ренту. Ще одна величезна проблема – відсутність води у місцевих шахтних колодязях та неналежна її якість у водогонах. Тож Наталія Сліпухова висловила сподівання, що налагоджена співпраця продовжиться задля мінімізації і усунення проблем, ризиків.
* * *
Виставку-форум організували за підтримки Міністерства енергетики України, Полтавської обласної державної адміністрації, Полтавської обласної ради, Полтавської обласної асоціації органів місцевого самоврядування.

Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий