Наголос – на ефективності використання коштів

У департаменті охорони здоров’я облдержадміністрації відбувся брифінг на тему “Запровадження пілотного проекту з реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення в Полтавській області”.

Директор департаменту охорони здоров’я ОДА Віктор Лисак нагадав, що з 56 лікувально-профілактичних закладів області, визначених Постановою Кабміну такими, що працюють за пілотним проектом, 54 подали заявки до Національної служби здоров’я України (НСЗУ). 46 із цих закладів уже прийнято, й вони укладають угоди про співпрацю з НСЗУ.
Зазначалося, що з 1 квітня поточного року пацієнти, які не визначилися із сімейним лікарем та не підписали декларації, отримуватимуть медичну допомогу й надалі, але 120 гривень, які мали виділятися з Державного бюджету на лікування, не виділятимуться. Національна служба здоров’я виділятиме такі кошти тільки тим, хто уклав декларації.
За оперативними даними, в Полтавській області уклали декларації 1 043 402 пацієнти, по Україні – 26 644 740.
– У нас є центри, які мають до 100 відсотків підписаних декларацій. Це Миргородський центр, Пришибський ЦПМСД. Є ті, які перейшли рубіж 80 відсотків: Котельва, Гадяч, Кременчуцький районний центр, міський центр Лубен, які мають 85,9 відсотка. Є такі центри, які мають підписаних декларацій більше, ніж у цілому по області. Це Диканька, Горішні Плавні, Карлівка, Лохвиця, Глобине, Велика Багачка, Шишаки, Кременчуцький центр № 2. Таких центрів 19, вони наближаються до рубежу 73 відсотки. Є такі, які уклали 60 і наближаються до 70 відсотків. Це – Козельщина, Решетилівка, Машівка. Менше 60 відсотків – Новосанжарський, Пирятинський та Миргородський центри, – поінформував Віктор Лисак.
Із 1 липня працюватиме система діагностики («Безкоштовна діагностика»), на яку в Державному бюджеті на нинішній рік закладено 2 мільярди гривень. У рамках дії програми безкоштовну діагностику можна буде отримувати лише за направленням сімейного лікаря. Саме тому в департаменті радять обрати свого лікаря та підписати з ним декларацію. Також із 1 липня НСЗУ оплачуватиме 54 діагностичні та лікувальні послуги за направленням сімейного лікаря, терапевта або педіатра. Стосовно фінансування вторинного й третинного рівнів медичної допомоги наголошувалося, що НСЗУ фінансуватиме медзаклади з глобального бюджету лише на 60%. Це, так би мовити, базова ставка на розрахунок за комунальні послуги, мінімальну зарплату лікарям тощо. Решту – 40% фінансування – медзаклади отримуватимуть в основному з місцевих бюджетів, лише за проліковані випадки. Тобто робиться наголос на ефективності використання коштів, витрачених на стаціонарних пацієнтів.
– Раніше держава утримувала просто стіни, платилася однакова заробітна плата, незалежно від того, кого лікар пролікував та скільки днів пацієнт провів у лікарні. Зараз оплачуватиметься конкретний випадок. Щотижнево лікарні звітуватимуть НСЗУ про проліковані випадки. Кількість днів, які людина перебувала у стаціонарі, на якість лікування не впливає. Пацієнт – у центрі уваги, – запевнив Віктор Лисак.
Нині на Полтавщині створено 36 центрів первинної медико-санітарної допомоги. В базу даних, якою оперують учасники пілотного проекту трансформації вторинного й третинного рівнів, завантажено 1,2 мільйона пролікованих у Полтавській області випадків. Фахівці департаменту наголосили, що всі «пілоти» та їхня робота спрямовані на поліпшення якості надання послуг та ефективне використання ресурсів для пацієнта. Також зазначалося, що 30% нинішніх госпіталізацій були не потрібні. Те, що лікується «таблетовано», не повинно лікуватися на стаціонарному рівні, лікування призначає сімейний лікар.
Значна робота в області проведена в питаннях комп’ютеризації медичних закладів та впровадження телемедицини.
– Сьогодні відпрацьовується механізм передачі інформації в електронній формі. Розроблена логістика відповідного проходження такої інформації, працюємо в рамках надання дистанційної консультації пацієнтам із цукровим діабетом, і відпрацьовується механізм для пацієнтів із захворюваннями шкіри. Це дає можливість сімейному лікарю комунікувати із вторинною ланкою, мати доступ до отримання своєчасної інформації про пацієнта. За участю Глави Держави, Кабінету Міністрів було проведено медичний форум, на якому Гадяч дистанційно передавав електрокардіограму в Центр кардіології, – повідомив Віктор Лисак.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий