Найболючіша тема “Зорі Полтавщини”

Уже четвертий рік поспіль ми проводжаємо захисників Вітчизни на cхід України. Художня література жваво відреагувала на військові події на Донбасі. Та все ж раніше й більш оперативно АТО знайшла відгук у пресі, зокрема в “Зорі Полтавщини”.
Ми вирішили розглянути особливості висвітлення найболючішої теми сьогодення на сторінках “Зорі…”. Результатом наших пошуків стала науково-дослідницька розвідка “Художньо-публіцистичне представлення АТО в газеті “Зоря Полтавщини”, яку презентували під час конкурсу-захисту робіт у Малій академії наук.
Ми систематизували та почасти проаналізували публіцистичні й художні матеріали про АТО, надруковані на сторінках обласної газети за 2014–2016 роки та за перші два квартали 2017-го. У ході роботи створили зведену таблицю “АТОвських” рубрик газети та поділили їх на три групи з огляду на частоту відображення в них подій АТО чи згадок про них: рубрики, в яких висвітлено збройне протистояння на сході України, трапляються часто: “Україна”, “Ініціативи”, “Актуально”, “Захисники Вітчизни”, “Герої не вмирають”, “На передньому краї”, “Усе для фронту, все для перемоги”, “Дайджест (з інших видань)”, “Полтавська родина”; рубрики, що показують зону конфлікту, зустрічаються рідше: “Собори наших душ”, “Пам’ять”, “На життєвих перехрестях”, “Солдатська правда”, “Окопна правда”, “Полтавщина: кількома абзацами”, “Із сесії обласної ради”, “Факти. Події. Коментарі”, “Соціальний захист”, “Ситуація №”, “Із перших уст”, “Зустріч для вас”, “Відзнаки”, “Будні солдата”; рубрики, де представлено військову агресію Росії: “Книга – воїну!”, “Людина і суспільство”, “Фестивалі”, “Історія. Подвиг. Пам’ять”, “Читач звернувся до газети”, “Народне віче”, “Захистимо Батьківщину”, “Мозаїка”, “Народна ініціатива”, “Тема дня”, “Репортаж з місця подій”, “Поборники незалежності”, “Міжнародні зв’язки”, “Акції” та багато інших. Усього нарахували 107 рубрик, у яких ідеться про АТО.
З’ясовуючи особливості художнього дискурсу газети на тему АТО, ми визначили, що за окреслений термін оприлюднено 41 поезію та 6 зразків малого епосу. Найбільша кількість словесно-мистецьких публікацій припадає на 2016 рік: ліричних творів – 17, епічних – 3. Дещо менше художніх полотен надруковано в 2015 році: 13 віршів та 2 новели. У 2014 році опубліковано 5 поезій різних авторів та 1 епічний твір, а в 2017-му – 6 віршів.
Найчастіше художні твори на “АТОвську” тему редакція розміщує у сторінці “Іванова гора”. Вони подані під рубриками “Творчість наших земляків”, “Презентації”, “Із нових поезій”, “Гості Полтави”, “З поетичної пошти”, “Дві новели”, “Ближче знайомство”, “Із нової книги”, “Із поетичного зошита”, “Бувальщина”.
Художнє бачення АТО на сторінках газети представляють багато авторів. Більшість із них – члени Національної спілки письменників України: Інна Снарська, Олександр Міщенко, Сергій Осока, Микола Костенко, Раїса Плотникова, Лідія Віценя, Володимир Слєпцов, Любов Пономаренко, Любов Якимчук, Ганна Кревська, Борис Гуменюк, Сергій Жадан, Климентій Михайлюк, Людмила Овдієнко, Микола Петренко. Маємо й публікації крайових поетів: Михайла Любивого, Олени Будник, Наталії Заїченко, Ольги Сакало, Олександра Печори, Миколи Кочерги, Сергія Сурмача, Віктора Булави, Любові Костакової та інших. Усі твори пройняті священним почуттям патріотизму, і об’єднали їх у кілька тематичних груп.
Провівши дослідження, дійшли висновку, що матеріали про антитерористичну операцію на Донбасі зустрічаємо майже в кожному числі “Зорі Полтавщини”, починаючи із травня 2014 року; все, що пов’язане з війною на сході України, “Зоря Полтавщини” подає різножанрово; події АТО широко та різнобічно відображені на сторінках газети в публіцистичному жанрі.
Дякуємо працівникам “Зорі Полтавщини” за інформативність, оперативність, силу та глибину почуттів, якими наповнені сторінки видання.

Аліна ШИЛО,
учениця 9-А класу Диканського навчально-виховного комплексу імені М. В. Гоголя.

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий