Найкращий бісер:  чеські традиції чи  японські технології?

Найкращий бісер: чеські традиції чи японські технології?

Умілиці, які захоплюються бісероплетінням, знають, що найбільші виробники бісеру працюють у Чехії, Японії, Китаї, Індії та Туреччині. При цьому якість матеріалів, імпортованих зі Сходу, часто розчаровує: в одній партії намистинки різні за розміром, їхнє забарвлення нерівномірне й нестійке, матеріал крихкий… Такий бісер рекомендують купувати початківцям. Він відносно недорогий і добре прислужиться для опанування різних технік бісероплетіння.
Майстри віддають перевагу високоякісному чеському та японському бісеру. Який із них кращий, відповісти складно. Рукодільниці дискутують, але найчастіше їхні аргументи ґрунтуються на особистих вподобаннях.

Чехія вважається лідером з виробництва бісеру ще з XVII століття. В ті часи місцеві склодуви винайшли унікальний спосіб створення бісеру, який забезпечував матеріалу не тільки красу, а й високі показники міцності.
Власне, імпортований у різні країни світу із Чехії бісер вважався найкращим аж до 2000-х років. Сумнівів не було: багато століть чеські майстри й технологи бісерного виробництва удосконалювали свої напрацювання і досягли майже неймовірних результатів. Але на початку нового тисячоліття на ринок прийшли японські виробники, які стали конкурувати з чехами за рахунок використання на своїх підприємствах новітнього технологічного обладнання, яке дозволяло отримати матеріал нітрохи не гіршої, а то й кращої якості.
Сьогодні чехи пропонують понад сто видів бісеру. Найбільш затребуваним вважається круглий. Розмір цього виду бісеру позначений номером, який залежить від діаметра бісеринки. Рукодільниці мають можливість вибирати бісер не тільки за кольорами. Він може бути також прозорим чи непрозорим, блискучим чи матовим.
До незвичайних видів чеського бісеру належить «перловий» – непрозорий, із медово-молочним забарвленням. Бісер із несподіваною назвою «бензиновий» має кольорове, райдужне покриття із ефектом плям, які нагадують бензин на воді. Умілиці використовують його для виготовлення біжутерії та декоративних речей для інтер’єру. Бісер «Цейлон» привертає увагу кольоровою лінією всередині намистинки. Він напівпрозорий, виконаний у пастельних відтінках.
«Богемський» бісер – гранований, трохи видовженої форми, застосовується і для прикрас, і для вишивки. Бісер «Шарлотта» – круглої форми, має одну відшліфовану грань.
Цікаво знати, що чехи не виготовляють бісеру чорного кольору. Замість нього рукодільниці купують зазвичай темно-фіолетивий матеріал, хоча й не завжди це помічають. Секрет створення чорного бісеру існував, але був втрачений у лихоліття Другої світової війни.
Чеський бісер дуже цінується за властивість не вицвітати з часом. Це досягається за допомогою особливого способу забарвлення скла. Бісеринки залишаються незмінно новенькими протягом століть – доказів у музеях зберігається предостатньо.
Утім як не багато в чеського бісеру переваг, японський конкурує із ним по праву. В одній партії японського бісеру – тільки ідеально однакові за розміром бісеринки. Високотехнологічне обладнання дозволяє виробникам з Країни Вранішнього Сонця дотримуватися найжорсткіших стандартів.
Стійкість забарвлення японського бісеру також не викликає сумнівів. І йдеться не тільки про експерименти допитливих рукодільниць: скільки намистинку не шкрябай – колір не зміниться. Винахідливі японці застосовували до свого бісеру лабораторні тести зі штучного зістарювання. І результатами задоволені.
Прикметно також, що японські виробники ніколи не копіювали продукцію у конкурентів. Вони створили власний стандарт та свою нішу й успішно заповнюють її прекрасними виробами. У них є своя, унікальна, кольорова карта, свої форми та розмірні стандарти.
В Україні японський бісер коштує дорожче, ніж чеський. Тож багато рукодільниць помилково вважають, що перший якісніший за другий. Насправді це не так. Слід враховувати, що собівартість виробництва бісеру в Японії вища. До того ж транспортування його на наші території – справа доволі затратна. Звідси й «кругленька» ціна.
У наш час плетіння з бісеру, а також вишивання крихітними намистинками набуло великої популярності. Це захоплення об’єднує і дорослих, і юних майстрів, сприяє творчому розвитку особистості.

Поділися:

Добавить комментарий