«Найсвіжіші» сорти української картоплі

«Найсвіжіші» сорти української картоплі

Інститут картоплярства НААН України понад 50 років створює нові сорти картоплі.
Та це далеко не все, чим займаються науковці. Докладніше про роботу установи і про нові сорти картоплі розповіла завідуюча лабораторією генетичних ресурсів Інституту картоплярства НААН Валентина ГОРДІЄНКО.

«Ми охоплюємо весь спектр картоплярства: від селекції – до насінництва. Оздоровлення та прискорене розмноження оздоровленого садивного матеріалу, діагностика латентної форми ураження фітопатогенами, технології та захист рослин. Вивчаємо органічне виробництво. На даний момент у нас тільки у Держреєстрі більше 80 сортів, але деякі вже виключені. Загалом же селекціонери інституту створили понад 100 сортів картоплі різних груп стиглості та господарського призначення.
Кожного року до Держреєстру приймається від 1 до 4 нових сортів. Цьогоріч ми передали до державного випробування новий середньостиглий сорт “Містерія”, його випробування триватиме десь 3 роки. Цей сорт має доволі оригінальну шкірку – “сітчасту”, тому і назва така оригінальна. Дуже яскраво ця унікальна особливість проглядає, коли картоплю щойно викопали.
Це досить пластичний і посухостійкий сорт. Зараз, через кліматичні зміни, це є одним з основних критеріїв відбору. Нашу “Містерію” можна вирощувати на Поліссі та в Лісостепу. Вона дає урожайність до 46 тонн з гектара в кінці вегетації. Залежно від того, де і як вирощувати. Потенціал сортів досить великий, якщо налагодити полив і приділити належну увагу захисту.
Екзотичні за кольором сорти картоплі, створені Інститутом картоплярства, – це темно-фіолетова “Солоха” і рожева всередині картопля “Хортиця”. Вони з’явились років п’ять тому. Від такої “екзотики” ми зараз відходимо. Однак не можна сказати, що цей напрямок ми зовсім відкинули – це була одна з паралельних ліній, досліджень. Тепер інші пріоритети – більше уваги приділяється змінам клімату. Нині для сортів картоплі важлива стійкість до вірусних хвороб, які, через підвищення температури, спричиняють виродження.
Серед наших сортів найурожайніший – “Княгиня”. Він сьогодні один з найкращих. Однак урожайність картоплі завжди і скрізь залежить від багатьох складових: погода, полив, підживлення. І ще багатьох інших факторів.
Взагалі ж сьогодні спектр сортів надзвичайно широкий – спеціально для того, щоб кожен міг обрати ту картоплю, яка підходить для його ґрунту чи регіону. Є нематодостійкі та ракостійкі сорти, для північніших широт, де багато вологи, – фітофторостійкі».

Поділися:

Добавить комментарий