Видатного співака Федора Шаляпіна Полтава зустрічала 1897 року. Будинок Полтавського дворянського зібрання (згодом – кінотеатр імені Котляревського) був одним з громадських і культурних центрів міста. У його залі давали концерти композитори Модест Мусоргський, Антон Рубінштейн, Петро Чайковський, Олександр Скрябін, Сергій Рахманінов…
13 лютого виповнилося 145 років з дня народження всесвітньо відомого російського оперного і камерного співака, актора, живописця Федора Шаляпіна, який значно вплинув на світове оперне мистецтво. “Артист повинен співати так, як говорить”, – вважав митець.
Народився він 1873 року в Казані. Батько – Іван Якович Шаляпін – виходець із селян Вятської губернії, служив писарем у повітовій земській управі. Змінив його на цій посаді 15-річний син. Федора прийняли на роботу з платнею 10 рублів на місяць. У вільний від служби час юнак співав в архієрейському хорі, захоплювався театром, брав участь у драматичних і оперних спектаклях.
Артистична кар’єра Шаляпіна почалася, коли він вступив до професійної драматичної трупи. Перший сольний виступ молодого співака відбувся в 1890 році в опері за поемою Олександра Пушкіна “Євгеній Онєгін”, у постановці Казанського товариства любителів сценічного мистецтва.
Довгим був шлях театрального співака до великої сцени. В Уфі працював у хорі оперети, в Тбілісі почав самостійно виконувати оперні партії і брати уроки співу у відомого співака Дмитра Усатова, виступав на аматорських і учнівських концертах. У 1894 році Шаляпін відправився в Санкт-Петербург, де співав у спектаклях, що проходили в заміському саду “Аркадія”. 1895 року дебютував, виконуючи партію Мефістофеля в опері “Фауст” у Маріїнському театрі, згодом став одним з найвідоміших його солістів.
У 1896 році Шаляпін був запрошений меценатом Савою Мамонтовим у Московську приватну оперу, де посів провідне місце і повністю розкрив свій талант, створивши галерею яскравих образів у спектаклях, що стали класичними: Іван Грозний в “Псковитянці” Миколи Римського-Корсакова, Досифей у “Хованщині” і Борис Годунов в операх Модеста Мусоргського…
Володар унікального басу Шаляпін став провідним солістом Великого і Маріїнського театрів. Блискуче виступив з гастролями в Італії, у театрі Ла Скала в Мілані. Був учасником концертів “Російські сезони” за кордоном.
У роки Першої світової війни гастрольні поїздки Шаляпіна припинилися. Співак відкрив на свої кошти два лазарети для поранених солдатів, жертвував великі суми на благодійність. У 1915 році відбувся дебют Шаляпіна в кіно, де виконав головну роль в історичній кінодрамі “Цар Іван Васильович Грозний”.
Виступав в антрепризах, гастролював у США та Аргентині, був солістом знаменитого Нью-Йоркського театру Метрополітен Опера.
На батьківщині займався творчою перебудовою колишніх імператорських театрів, які перейшли у власність держави, був художнім керівником Маріїнського театру. Шаляпін першим із діячів культури став народним артистом радянської республіки.
Виїхавши за кордон на гастролі, Шаляпін не повернувся в Радянський Союз. Згодом постановою Ради народних комісарів він був позбавлений звання народного артиста (титул повернутий посмертно в 1991 році) і права повертатися в країну.
Шаляпін виконав головну роль у фільмі “Дон Кіхот” австрійського кінорежисера Георга Пабста за романом Сервантеса. Співав народні пісні, романси, оперні партії, виступав як режисер і публіцист – поставив опери “Хованщина” і “Дон Кіхот”, написав книги “Сторінки з мого життя”, “Маска і душа”. Займався також живописом, скульптурою. Збереглися автопортрет, десятки портретів, малюнків, карикатур. Займатися політикою і розтрачувати на це свій талант Шаляпіна відмовив письменник Максим Горький.
Деякі дослідники стверджують, що видатний артист був закоханий в українську співачку Соломію Крушельницьку і пропонував їй вийти за нього заміж. Одружувався він двічі і мав дев’ятьох дітей. Першою дружиною стала італійська балерина Іола Торнагі, другою – дворянка Марія Петцольд. Усіх своїх дітей він дуже любив, намагався дати хорошу освіту. Найвідомішою з дітей співака стала донька Марина – італійська актриса.
Під час своїх останніх гастролей у Маньчжурії, Китаї і Японії в 1935 році Шаляпін дав понад 50 концертів. Незабаром у артиста виявили хворобу крові – лейкоз. Помер Федір Іванович Шаляпін 1938 року в Парижі. У 1984 році прах співака був перевезений до Москви і похований на Новодівичому кладовищі.
Шаляпін з його високим басом-баритоном неперевершеного тембру був дуже популярний у світі. Захоплював глядачів своїм темпераментом, виспівуючи кожну ноту твору. Високий, ставний, з виразними обличчям і мімікою, він справляв величезне враження на слухачів. Після Шаляпіна неможливо співати так, як до нього, вважали його учні.
Підготувала Ганна ЯЛОВЕГІНА.
Вам також може сподобатись
«Або ми комплектуємо підрозділи немотивованими чи умовно мотивованими людьми, або кажемо, що у нас нема солдатів, заморожуємо конфлікт і чекаємо наступного нападу росіян», – майор Роман Істомін
Щит, що зупиняє ворога
«Хочу привітати з Міжнародним днем волонтера моїх друзів – членів гурту «Полтавські сіткарі»
Без політичних чвар, з тиром в укритті і власним РПГ: як громада на Полтавщині, попри війну, реалізує сміливі мирні проєкти
Кайданки для «Саші Браслєта» і його дружка-поліціянта, які чіплялися до дівчини в ресторані й побили її хлопця: деталі гучного скандалу в Полтаві