"Нам Україна  вище над усе!"

«Нам Україна вище над усе!»

Такий сучасний, такий несподіваний ракурс: уявіть собі, що у Фейсбуці, в, без перебільшення, найпопулярнішій нині соцмережі, ви знаходите профілі… Івана Мазепи, Симона Петлюри і Степана Бандери! І все там – за звичними правилами: інформація, життєпис, уподобання, друзі, світлини, їхнє листування у Месенджері і ще багато цікавих уже історичних фактів. Насправді все це уже можна не просто уявити, а й побачити на власні очі: інформаційно-просвітницькі банери з профілями Мазепи, Петлюри й Бандери представлені на виставці, яка цими днями відкрилась у Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського. Вона присвячена Дню захисника Вітчизни і має назву «Фактор свободи. Мазепинці. Петлюрівці. Бандерівці».
Ця назва символічно додає до когорти усіх борців за незалежність України їхніх уже сучасних послідовників – нас із вами, бо вже нам випало відповідати на виклики новітніх загроз, які маємо все від того ж ворога, який три століття намагається задушити нашу свободу. Тож ця виставка має зацікавити, наголошують організатори, в першу чергу молодих людей. Бо не секрет, що досі багато з них мало знає про видатних українців, які є символом свободи й боротьби за українську ідею, чиї героїчні імена відомі в усьому світі, але досі сприймаються з осторогою – на те добре попрацювали ідеологи, і не тільки чужі, десь там «за парєбріком», а й свої, на рідній землі, ті, хто ніяк не позбудеться власної малоросійщини. Засобами соціальної мережі ці банери відкривають цілий світ історичних осіб в їх акаунтах, і постають вони перед нами як живі люди – у своїх поглядах, мріях, у колі сім’ї, друзів і… ворогів. Уже достатньо наукових досліджень, які мовою фактів знайомлять нас із справжніми подвижниками національної ідеї, лише вивчаймо, відкриваймо, пишаймося, що маємо своїх світочів. Організатори виставки – Північно-східний міжрегіональний відділ Українського інституту національної пам’яті (УІНП), Центр досліджень визвольного руху, обласна рада, департаменти культури і туризму та інформаційної діяльності і комунікацій з громадськістю облдержадміністрації.
Автори ідеї, втіленої у проект, вперше представили його влітку, напередодні Дня Незалежності – тоді виставку розгорнули прямо на Хрещатику. Нині вона подорожує обласними центрами України.
– На цій виставці представлено і фото місць пам’яті Симона Петлюри у Полтаві, зокрема меморіальні дошки на фасаді аграрної академії та будинку, де стояла його родинна хата. Виставка важлива з точки зору протидії російській інформаційній агресії, бо ця російсько-українська війна має не тільки збройний вимір, а й інформаційно-культурний, це війна пам’ятей. Росіяни, їхній президент Путін, міністр культури постійно наголошують на тому, що українців як нації не існує, вони не дають нам права на власну історію. І цією виставкою ми хочемо в креативний спосіб розвінчати міфи, які формувалися і в добу Російської імперії, і в період СРСР – дуже великі ресурси, кошти, можливості виділялися на дискредитацію постатей Івана Мазепи, Симона Петлюри, Степана Бандери, – розповідає регіональний представник Українського інституту національної пам’яті Олег Пустовгар.
Цьогоріч ми відзначали три ювілейні дати – 380 років із дня народження Івана Мазепи, 140 років – Симона Петлюри і 110 – Степана Бандери. «Цілі покоління їхніх послідовників називали мазепинцями, петлюрівцями, бандерівцями. З вуст прихильників і ворогів ці імена звучали однаково пристрасно, перші вкладали в них захоплення і гордість, а другі – страх і ненависть. Вони досі так звучать. Свободолюбність, завзятість, незламність в українцях досі означують як мазепинське, петлюрівське, бандерівське. Ця виставка показує і людський, і символічний вимір цих людей. У цій виставці йдеться не тільки про Мазепу, Петлюру, Бандеру як про звичайних людей, які були здатні на надзвичайні вчинки, а й про ціле середовище, яке було сформоване довкола них, їхніх послідовників, яких називали мазепинцями, петлюрівцями, бандерівцями», – так говорив про проект у серпні тодішній голова Українського інституту національної пам’яті, співавтор виставки Володимир В’ятрович.
Полтавців, що прийшли на відкриття виставки, вітали заступник директора краєзнавчого музею Володимир Годзенко, регіональний представник Українського інституту національної пам’яті Олег Пустовгар, ректор Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка, доктор філологічних наук, професор Микола Степаненко, поетеса Тетяна Домашенко. Кожен розділ виставки під час церемонії відкриття мав музичне обрамлення – звучала «Дума» гетьмана Івана Мазепи у виконанні кобзаря, заслуженого художника України Івана Новобранця. Народна артистка України Наталія Хоменко виконала пісню часів Симона Петлюри «За Україну! За її волю!» та гімн ОУН «Зродились ми великої години», що нині є гімном сучасних Збройних сил України.
До речі, Микола Степаненко у своєму виступі прочитав вірш Віктора Якубовського, який дуже гармонійно підсумував побачене й почуте:
Ми завжди будемо петлюритись,
Ми завжди будемо бандеритись,
Аж поки ви не розбамбулитесь,
Аж поки ви не розімперетесь.
Аби в неволю не вщербичитись,
У ній яскраво не багровітись,
Потрібно всім розбільшовичитись,
Потрібно всім нам
розмосковитись.
Ні, ми не будем есесеритись,
В єепі новому танцюритись,
Ми завжди будемо мазепитись,
Ми завжди будемо петлюритись!
Провела урочисте відкриття виставки кандидат філологічних наук, викладач Полтавського університету економіки і торгівлі Віта Сарапин.
Виставка триватиме упродовж 20 днів, затим її презентуватимуть у навчальних закладах та краєзнавчих музеях області.

Лідія ВІЦЕНЯ.

Поділися:

Добавить комментарий