Народні українські ремесла на Ягелонському ярмарку

Ягелонський ярмарок

Народні українські ремесла на Ягелонському ярмарку

Ще у XVI столітті у польському місті Любліні, де перетиналися торгові шляхи, почали проводити знаменитий Ягелонський ярмарок. Збереглася ця давня традиція й до наших днів, трансформувавшись у грандіозне дійство, спрямоване на відродження давніх культурних традицій. Щороку Ягелонський ярмарок народного мистецтва збирає сотні народних умільців не лише із Польщі, а й зі Словаччини, Швеції, Литви, Болгарії, Білорусі. З особливим нетерпінням чекають у Любліні майстрів із України.

Цього року на Ягелонському ярмарку українську творчу спільноту представляло чотири групи майстрів із різних регіонів України. Найчисельнішу з них очолювала знана полтавська майстриня-різьбярка Алла Маркар’ян.
– Такого яскравого, цікавого й добре організованого ярмарку, як Ягелонський у Любліні, ще треба пошукати. На ярмарковій площі й вуличках Старого міста, де розташовуються мистецькі намети, панує настільки творча невимушена атмосфера, що це не можна передати словами. Організатори дійства створюють найкращі умови для творчості, спілкування й обміну досвідом. Всюди пригощають традиційними стравами національних кухонь різних народів, звідусіль лине народна автентична музика, звучать польська, українська, білоруська, угорська й інші мови, сплітаючись у колоритний вінок міжетнічної дружби. Ягелонський ярмарок – це завжди надзвичайно цікаві мистецькі виставки, презентації, покази. Презентація власного творчого доробку для майстрів там безкоштовна, як і проживання та навіть харчування. Більше того – кожен із майстрів, який проводить майстер-клас із того чи іншого виду народної творчості, ще й отримує за це від організаторів винагороду. Це робиться заради відродження й популяризації народних ремесел. Поляки цілими сім’ями приходять на ярмарковий майдан, аби взяти уроки гончарства, навчитися в’язати гачком чи власноруч зробити собі ляльку-мотанку. Отож протягом останніх років Ягелонському ярмарку вдалося не просто повернути із небуття такі традиційні народні ремесла, як витинанка, ткацтво, писанкарство, а й знову зробити їх популярними, – зазначає полтавська майстриня.
У групі українських митців, яку очолювала полтавка Алла Маркар’ян, були майстри із Чернівців, Києва, Дніпра. Полтавську область представляли різьбяр Вартан Маркар’ян, художниця Наталія Дігтяр, Дмитро Король (витинанка), майстриня декоративного розпису Роксолана Дудка, Катерина Федоренко (лозоплетіння, вовняні іграшки). Майстер витинанки із Кременчука Дмитро Король і писанкарка з Дніпра Ірина Пяшинцева повернулися додому із спеціальними дипломами, якими їх відзначили організатори ярмаркового дійства за традиційність, народність і автентичність творчого доробку. Інші майстри привезли згадки про неповторну атмосферу творчого єднання, що панує на стародавніх вуличках Любліна, і запрошення приїжджати на ярмарок наступного року із новим творчим доробком.

Юлія ДУМКА-КОНДРАТЬЄВА
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий