“Нас єднає Україна”

“Нас єднає Україна”

Урочистості з такою назвою відбулися цими днями у неповторному 22-му залі Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського під час відкриття виставки “В’язні сумління”. Вона присвячена 40-річчю створення Української громадської групи сприяння виконанню Гельсінських угод. То була перша легальна правозахисна організація в Україні, що згодом стала відома як Українська Гельсінська група.
Виставку зініціювали Український інститут національної пам’яті, ГО “Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих” та Музей шістдесятництва, і вже два роки вона мандрує містами України. В Полтаву на урочистості приїхали шановні гості – голова ГО “Ветеранське об’єднання Українська Гельсінська спілка” Олесь Шевченко, його заступник Олександр Ткачук, голова ГО “Всеукраїнське товариство політичних в’язнів і репресованих” Орина Сокульська, директор Музею шістдесятництва – філії Музею історії міста Києва Олена Лодзинська, заступник голови Одеської обласної організації Всеукраїнського обласного товариства політичних в’язнів і репресованих Олекса Різників.

Гості взяли участь у прес-конференції в ОКІА “Новини Полтавщини”, побували на зустрічі в облдержадміністрації – там заступник голови ОДА Микола Білокінь вручив їм Почесні грамоти за вагомий особистий внесок у становлення й розбудову незалежної України, відстоювання конституційних прав і свобод людини, сприяння розвитку правозахисної громадської діяльності на Полтавщині.
Урочистості в краєзнавчому музеї відкрила голова обласного відділення Міжнародної організації “Жіноча громада”, заслужений працівник культури України Валентина Шемчук. Отець Богдан із Свято-Успенського кафедрального собору ПЦУ благословив зібрання, всі присутні виконали Державний Гімн України і “Молитву за Україну”.
Від полтавської спільноти гостей міста – лицарів совісті, людей, які закладали фундамент нашої незалежності, привітав голова обласної організації Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих Анатолій Банний, в.о. міського голови Полтави, секретар міської ради Олександр Шамота вручив гостям Почесні грамоти з нагрудними знаками.
Хвилиною мовчання учасники урочистостей вшанували пам’ять наших захисників, які віддали життя за Україну вже у наш час. У залі були присутні рідні люди наших загиблих воїнів.
Олесь Шевченко розповів про створення і діяльність Української Гельсінської групи, про її засновників і багаторічну непросту боротьбу, переслідування, репресії, але й вагомі здобутки – починаючи від 9 листопада 1976 року, коли було підписано Декларацію Української громадської групи про сприяння виконанню Гельсінських угод і Меморандум №1, і до сьогодні. Правозахисний рух почався з ініціативи письменника й філософа Миколи Руденка, генерала радянської армії Петра Григоренка, нашої землячки, хіміка Оксани Мешко, письменника-фантаста Олеся Бердника, юриста Левка Лук’яненка – усіх згадав наш гість, віддавши шану тим, хто загинув на засланні у неволі: Михайло Мельник, Олекса Тихий, Юрій Литвин, Валерій Марченко, Василь Стус…
Дружина політв’язня Івана Сокульського і сестра священика Ярослава Лесіва Орина Сокульська розповіла про страшні випробування, які пережили родини в’язнів сумління, зокрема їхні діти. Олекса Різників подарував полтавцям поетичну книгу “Промінь з Одеси”, в якій розповідає про свою племінницю, члена Української Гельсінської спілки Ніну Строкату. Всі наші гості у своїх виступах додали щемних подробиць із життя мужніх борців за права і свободи українців, підкреслюючи, що молоде покоління має знати нашу непросту історію.
Відкрила виставку “В’язні сумління” завідувач Музею шістдесятництва Олена Лодзинська. Експозиція складається з 21 фотодокументального стенда, що розповідають про історію українського правозахисного руху.
Гостей упродовж вечора вітали артисти пісенно-танцювального ансамблю “Полтава” обласної філармонії, присутні переглянули документальний фільм про Українську Гельсінську групу.
Виставка діятиме впродовж місяця, всі бажаючі матимуть змогу відкрити для себе шлях довжиною 42 роки, згадати поіменно тих, хто віддав себе боротьбі за нашу незалежність, яку й сьогодні маємо продовжувати вже ми.

Марія ВІТРИЧ
Журналіст

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий