“Наша держава буде енергонезалежною, а українці отримають доступ до дешевого газу”

“Наша держава буде енергонезалежною, а українці отримають доступ до дешевого газу”

Демонополізація і побудова прозорого ринку газу
Володимир Гройсман побував на промислових об’єктах ПАТ “Укргазвидобування”, що розташовані на території Лохвицького району. Разом із головою облдержадміністрації Валерієм Головком, головою обласної ради Олександром Біленьким, керівниками ПАТ “Укргазвидобування” він оглянув бурові майданчики свердловин поблизу села Сенчі, виробниче обладнання, майданчик капітального ремонту, установку комплексної підготовки газу та ознайомився з процесом буріння нових свердловин із залученням хорватської компанії Crosco Integrated Drilling & Well Services Ltd. Прем’єр-міністр України спілкувався з газодобувачами, цікавився особливостями процесу видобутку, підготовки та транспортування газу.
– В історії найбільшої газодобувної компанії України це перший проект, який виконує іноземний підрядник із застосуванням надсучасного бурового обладнання, – розповів голова правління ПАТ “Укргазвидобування” Олег Прохоренко. – Співробітництво ПАТ “Укргазвидобування” з Crosco передбачає буріння дванадцяти нових свердловин. Загальна вартість робіт з буріння складає 47 мільйонів євро. Нині відбувається буріння двох свердловин на Яблунівському родовищі. Крім хорватської компанії, до реалізації проекту залучено 18 українських сервісних підприємств, які займаються облаштуванням промислових майданчиків та іншими супутніми роботами.
Спілкуючись із журналістами, Володимир Гройсман наголосив, що Уряд налаштований на повну демонополізацію і побудову прозорого ринку газу в Україні. Він нагадав, що завдання стосовно демонополізації та формування ефективного паливного ринку поставлено перед членами новопризначеної Наглядової ради Національної акціонерної компанії “Нафтогаз України” як найбільшої енергокомпанії держави.
– За підсумками цього року ми виходимо на 15,2 мільярда кубометрів і ставимо завдання до 2020 року вийти на видобуток 20 мільярдів кубометрів. Енергетична незалежність не тільки дозволить позбутися імпорту палива як фактора впливу на Україну, а й забезпечить зниження цін на газ в країні. Наша держава буде енергонезалежною, а українці отримають доступ до дешевого газу, – сказав Володимир Гройсман.
Загалом, як повідомляє Урядовий портал, концепція розвитку газодобувної промисловості України передбачає щорічне нарощування видобутку власного газу з можливістю в середньостроковій перспективі вийти на експорт палива. За даними науковців, Україна має 276 млрд м3 підтверджених запасів газу (140 родовищ). Загальний потенціал родовищ втричі більший – 923 млрд м3. Протягом останніх десятиліть Україна лише знижувала обсяг видобутку власного газу, в тому числі через низку політичних рішень. Позитивна динаміка видобутку газу була зафіксована у 2016 році. Загальний обсяг видобутку минулого року становив 14,6 млрд кубометрів.
Енергонезалежність – це економічне зростання і безпека держави
У Полтавській облдержадміністрації Володимир Гройсман провів нараду щодо стану виконання Концепції розвитку газодобувної галузі України. У зібранні взяли участь очільники Полтавської та Харківської областей, керівники газодобувних підприємств. Прем’єр-міністр України наголошував, що Уряд підтримує політику спрощення дозвільних процедур, передусім у видобутку газу, а також пропозиції щодо зниження ставок ренти до 12 відсотків при запуску нових свердловин як стимул галузевого розвитку та досягнення належного рівня видобутку і розраховує вже до кінця року спільно з парламентарями та експертним середовищем напрацювати пакет необхідних рішень у цих сферах. Володимир Гройсман підкреслив, що зміни в газодобуванні очевидні – нарощування видобутку, оновлення основних фондів, запровадження технологій демонструють державні компанії та приватні структури, які працюють у галузі. Разом з тим на заваді позитивним змінам нерідко стоять чиновники, які займаються питаннями ліцензування та надання дозволів – як на рівні центральної, так і на рівні місцевої влади.
– Усім потрібно надавати рівні умови, дозволи при дотриманні існуючих вимог, – сказав Володимир Гройсман. – І до кінця року маємо прийняти конкретні рішення щодо спрощення процедур (ліцензування), аби ми рухалися в напрямку здобуття енергонезалежності, а також щодо нових свердловин. Тут треба запроваджувати зниження рентних платежів. Це може бути фактором збільшення інвестування в розвиток видобутку.
Глава Уряду підкреслив, що забезпечення енергонезалежності – це питання економічного зростання та безпеки держави. “У нас є величезний запас по енергоефективності, – сказав Володимир Гройсман. – Що потрібно? Дві речі – інвестиції та розумні регуляції. Сьогодні ми добуваємо 15 мільярдів кубометрів, а можемо добувати 20. І будемо добувати. А люди побачать контрольовану ситуацію з ціною палива”.
За підсумками наради ухвалено рішення продовжити спільну роботу щодо опрацювання рішень з лібералізації умов роботи у газодобуванні задля збільшення видобутку, а також розвитку суміжних галузей, передусім – добування нафти.
“Представники компаній-видобувачів скаржились, що не мають порозуміння з обласними радами стосовно видачі дозволів на розробку корисних копалин, – написав на своїй сторінці у Facebook голова облдержадміністрації Валерій Головко. – Я ж переконаний: всі складні моменти співпраці ми з цими компаніями вже пройшли. Зараз маємо конструктивний діалог і з депутатським корпусом, і з самими видобувачами. Ми розуміємо важливість енергонезалежності України та розвитку видобувної галузі як запорука цього. І я впевнений: спільними зусиллями досягнемо запланованого показника у 20 мільярдів кубометрів видобутку газу на рік до 2020 року. І Полтавщина, не сумніваюся, зробить свій вагомий внесок у цей здобуток”.
Щодо нарікань представників видобувних підприємств з приводу відсутності порозуміння з обласними радами стосовно погодження видачі дозволів на видобування вуглеводнів, то, як зазначив на своїй сторінці у Facebook голова обласної ради Олександр Біленький, Полтавська обласна рада має чітку позицію щодо соціальної відповідальності газодобувних компаній та фінансових компенсацій за інфраструктурні збитки й екологічну шкоду громадам Полтавщини. На переконання Олександра Біленького, це – правильно обраний вектор розвитку питання газодобування в області. Олександр Біленький назвав перемогою те, що з 1 січня запрацює закон № 3038 і 5 відсотків від ренти з видобутку нафти і газу залишатимуться у місцевих бюджетах та будуть використані на розвиток Полтавщини. Разом з тим Олександр Біленький підкреслив, що депутатський корпус Полтавської обласної ради добре розуміє і підтримує необхідність збільшення видобування українського газу.

Анатолій ВАСЕВИЧ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий