«Наша мета – це країна  вільних, щасливих  і заможних людей»

«Наша мета – це країна вільних, щасливих і заможних людей»

Минулої суботи, 16 березня, у Полтаві в приміщенні Палацу дозвілля «Листопад» відбулася Рада регіонального розвитку Полтавської області. Обговорювалися хід, результати та перспективи децентралізації в регіоні, розглядалося питання про затвердження Плану перспективного розвитку Полтавської області на період 2019– 2021 років. У засіданні взяв участь Президент України Петро ПОРОШЕНКО.

У залі «Листопада» зібралися представники всіх районів області, зокрема й «першопроходці» – представники громад, які від самого початку реформи докладали максимум зусиль задля її реалізації. Президент України назвав децентралізацію найуспішнішою реформою, у необхідності якої він переконався з перших днів свого президентства. Петро Порошенко наголосив, що задля втілення ідей у життя потрібні проривні ініціативи, які дадуть швидкий і позитивний результат по всій країні. Мета децентралізації – країна без провінцій, без периферії.
«Точкових проектів під патронатом центральної влади точно не вистачить. І, незважаючи на війну, люди всюди мають побачити зміни. Люди самі мають стати учасниками, творцями цих змін. І це при тому, що війна точно не дає нам права на помилку. Якщо ініціатива не спрацює – другої спроби може не бути», – наголосив Президент України, зауваживши, що ініційована ним програма децентралізації з’явилася у дуже ризикованих умовах, але її підтримали Кабінет Міністрів, Верховна Рада, люди на місцях. Петро Порошенко висловив присутнім вдячність за командну роботу з реалізації реформи. «Старт децентралізації – це була командна гра багатьох людей. І я хочу подякувати не лише Уряду і Парламенту, а й усім у цьому залі, хто став ентузіастом відповідного процесу», – наголосив Президент України.
Глава Держави представив присутнім Романа Товстого як тимчасово виконуючого обов’язки голови Полтавської облдержадміністрації. Президент України доручив йому звертати особливу увагу на координацію Перспективного плану формування територій громад Полтавської області. Нова редакція Плану, ухвалена наприкінці минулого року обласною радою, передбачає створення 77 об’єднаних територіальних громад.
Із початку впровадження децентралізації в області створено 46 об’єднаних територіальних громад. ОТГ Полтавщини об’єднали у своєму складі 169 місцевих рад з 503, що діють в області. Це – близько 34% від їх загальної кількості. Президент України зазначив, що у 2019 році добровільність щодо об’єднання громад завершилася: «Децентралізація довела свою ефективність. І небажання об’єднуватись буде означати погіршення рівня життя людей у тих громадах, які не об’єднуються. Моя мета – щоб у 2020 році всі йшли на місцеві вибори вже в об’єднаних громадах».
Глава Держави підкреслив, що дуже важливо не дати повернутися до ручного управління країною згори донизу і до фінансових потоків, які формуються так само. Завдяки децентралізації громади нині мають можливість самостійно визначати та будувати перспективні плани розвитку і втілювати їх у життя. Саме тому важливо зберегти і продовжити цю реформу, констатував Петро Порошенко.
Президент України нагадав, що раніше питання виділення фінансів у високих владних кабінетах вбивало будь-які ініціативи, було принизливе і для керівників, і для громад, люди відчували, що їхня думка нікого не цікавить. Та завдяки закону про децентралізацію ситуація змінилася і громади почали самостійно активно вирішувати проблемні питання, а це, в свою чергу, відкрило шлях до розвитку. «Ми зробили чесно, коли разом з відповідальністю передали на місця фінансові ресурси. Відповідальність без ресурсів – це обман. У 2013 році обсяг державної допомоги місцевому самоврядуванню складав 500 мільйонів гривень, а в 2019 році – 33,5 мільярда гривень. Ми не диктуємо більше, скільки і на який проект мають бути направлені кошти. А донедавна саме такі і було», – наголосив Президент України. Він нагадав, що нині частка місцевих бюджетів у зведеному бюджеті складає 51 відсоток, а Державного – лише 49 відсотків.
«Це яскрава демонстрація пріоритетів. І лише необхідність високо тримати планку видатків на оборону через російську агресію не дає нам можливості далі рішуче формувати співвідношення на користь місцевих бюджетів. Але це точно буде», – зазначив Глава Держави.
Президент зауважив, що раніше влада мала на меті інше, тож такий принцип розподілу коштів і повноважень не впроваджувався. «В них була інша мета – щоб вони самі розподіляли гроші. А що ми зробили? Передали гроші на місця. Тепер ви приймаєте рішення, ви розподіляєте кошти, ви роз’яснюєте людям і ви захищаєте проекти перед громадами. А коли ви переконаєте громаду, то громада може бути вашим захисником… Робіть це все абсолютно прозоро. Звітуйте перед людьми і відповідайте перед людьми за кожну витрачену гривню», – наголосив Петро Порошенко.
«Я бачу, що все зроблене складається у картину великих і невеликих, але постійних і позитивних змін, які зараз рухаються широким фронтом. Тепер громади самі визначають пріоритети, планують роботу і головне – не просто планують, а досягають результатів. Їм є з чим прийти до людей, їм є що продемонструвати країні як успіх децентралізації. Для цього успіху ми працюємо у Києві, для цього ми працюємо на Полтавщині», – зазначив Президент України.
Петро Порошенко високо оцінив економічну потужність Полтавської області, зокрема підкреслив, що за останні роки частка експорту продукції, виробленої на Полтавщині, в країни ЄС зросла до 51%. На думку Президента, найближчим часом область має працювати над розвитком IT-промисловості, збільшенням обсягів переробки виробленої на території області сільськогосподарської сировини, поліпшити туристичну привабливість.
На засіданні Ради регіонального розвитку виступив Віце-прем’єр-міністр – міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко. Як зазначив урядовець, особливо важливим для регіону, третина мешканців якого живе у селі, є питання зайнятості: «Розвиток сільського потенціалу для нас важливий, і не тільки великотоварне виробництво, не тільки великі агрохолдинги, але й підтримка фермерських господарств. І я дякую Полтавській обласній раді за те, що створена окрема програма з підтримки і компенсації кредитних ресурсів, які залучаються на придбання техніки фермерськими господарствами».
Голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький, виступаючи на форумі, підкреслив, що децентралізація наближає владу до людей і змушує владу на місцях змінювати управлінські підходи: «За 4 роки власні доходи місцевих бюджетів Полтавщини зросли майже у 19 разів – до 2,5 мільярда гривень. Уже реалізовано близько 350 проектів розвитку». Голова обласної ради подякував Президенту України за сприяння у змінах законодавства, які дають змогу залишати на місцях частину рентних платежів за видобування корисних копалин. «Це дозволило додатково залучити за минулий рік до бюджетів різних рівнів області 682 мільйони гривень», – зазначив Олександр Біленький.
Новопризначений виконувач обов’язків голови Полтавської облдержадміністрації Роман Товстий зауважив: «Підготовлений План перспективного розвитку Полтавщини передбачає 1325 нових об’єктів, і скажу без перебільшень: коли ми втілимо його у життя, це буде зовсім інша Полтавщина». Серед пріоритетів – відновлення дорожньої інфраструктури, підвищення якості та доступності медичних послуг, розвиток освіти, зміцнення соціального захисту, поліпшення системи охорони об’єктів культурної спадщини та туристичної галузі, підтримка спортивного руху.
Міський голова Кременчука Віталій Малецький згадав, як три роки тому, після виборів до органів місцевого самоврядування, в наддніпрянському місті не було чим прибирати сніг. Відтоді вдалося придбати 74 одиниці техніки. Кременчук першим в Україні завдяки грантовим програмам закупив тролейбуси. Водночас Віталій Малецький згадав про давню проблему Кременчука – міст через Дніпро, який силами місцевої влади вдалося частково відремонтувати. Але виникли фінансові питання, контролюючі органи у зв’язку з цим висунули претензії, адже об’єкт не належить місту. Президент підкреслив, що його позиція непохитна – все, що знаходиться на території громади, повинно належати їй.
На засіданні виступила виконувач обов’язків Решетилівського міського голови, секретар Решетилівської ОТГ Оксана Дядюнова: «Завжди була і є прихильницею децентралізації. ОТГ мають реальні повноваження та значні фінансові ресурси. Так, до об’єднання наш бюджет складав близько 17 мільйонів гривень, нині – 92. ОТГ – це можливість не лише залучити фінансові ресурси для розвитку, а й самостійно вирішувати, куди їх спрямувати».
Надаючи слово генеральному директорові СТОВ «Воскобійники» Шишацького району Валерію Капленку, Президент України зазначив, що саме від розвитку економіки залежатиме і успіх громад, які нині вступили в жорстку конкуренцію за залучення коштів інвесторів.
Валерій Капленко розповів про здобутки свого сільськогосподарського підприємства. Завдяки ефективному господарюванню 500 сільських мешканців Шишацької ОТГ мають роботу, середня зарплата в промисловому секторі становить 15 тисяч гривень. Нині підприємство будує найбільший доїльний зал в Україні – на тисячу корів. «Товариство співпрацює з територіальною громадою, – зазначив Валерій Капленко. – Підтримуємо реконструкцію загальноосвітньої школи, спортивного залу, клубу. Майже за рік ми вклали в соціальну сферу 5,5 мільйона гривень».
На думку Президента України Петра Порошенка, громади для свого розвитку мають залучати кілька джерел фінансування: бюджет громади, участь держави і можливість громад укладати угоди з міжнародними фінансовими організаціями.
«І ще одне, найважливіше. Децентралізація – це не коли кожен сам за себе. Навпаки. Децентралізація – це об’єднання всіх заради спільної великої мети. І наша мета – це країна вільних, щасливих і заможних людей», – наголосив Петро Порошенко.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ.

Поділися:

Добавить комментарий