Наше здоров’я залежить від нас Завдання медиків – профілактика

Наше здоров’я залежить від нас Завдання медиків – профілактика

Із 1 січня 2019 року Національна служба здоров’я України (НСЗУ) фінансуватиме Центри первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД) лише за результатами укладених декларацій. Про це під час засідання “круглого столу” на тему “Розбудова системи громадського здоров’я Полтавської області” повідомив директор департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Віктор Лисак. Саме тому перед головами об’єднаних територіальних громад, керівниками міст і районів, медичною спільнотою постає завдання – сприяти активізації укладання мешканцями області декларацій із лікарями. Адже таким чином ЦПМСД отримають більший фінансовий ресурс.

Нині, як повідомив Віктор Лисак, понад 900 тисяч мешканців Полтавщини вже підписали декларації із сімейними лікарями. А це означає, що люди хочуть змін у медичній сфері.
Стосовно позитивів зазначалося, що в області, у рамках дії програми “Доступні ліки”, медичні препарати отримали майже 300 тисяч пацієнтів.
– Держава виділила додатково 5 мільйонів гривень за програмою “Доступні ліки”. Ті ризики, які виникали у деяких районах, уже зняті. На сьогодні достатньо ресурсів, щоб задовольнити потреби жителів Полтавської області. Стосується це серцево-судинних захворювань, бронхіальної астми та цукрового діабету другого типу, – зазначив Віктор Лисак.
З наступного року ця програма в області й надалі діятиме. Фінансуватимуть її через НСЗУ. Перехід на нову модель фінансування передбачає обов’язкове запровадження електронного рецепта. Отже, з 1 квітня 2019 року “Доступні ліки” видаватимуть за номером рецепта, який надсилатиметься смс-повідомленням на мобільний телефон пацієнта.
Також з 1 липня 2019-го запровадять електронний реєстр усіх пацієнтів.
– Надзвичайно масштабні завдання поставлено зараз перед первинною ланкою медицини. Це, зокрема, – запровадження електронної картки пацієнта, електронного направлення, лікарняного та рецептів. Перед органами влади стоїть завдання – привести до стандарту медичні установи. НСЗУ вестиме моніторинг якості надання медичних послуг, – наголосив Віктор Лисак.
* * *
Гармонійне поєднання фізичного, психічного й соціального статусу – це і є здоров’я, констатував ректор Української медичної стоматологічної академії В’ячеслав Ждан. Саме тому Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визначила, що здоров’я людини від лікарів залежить лише на 10 відсотків. А отже, своїм власним здоров’ям має опікуватися кожен індивідуально. Завдання медиків – профілактика, роз’яснення і недопущення захворювання. Тобто лікар має розповісти людині, яким чином можна не захворіти – починаючи від харчування й закінчуючи системою поведінки, вважає В’ячеслав Ждан.
До речі, за визначенням ВООЗ, система громадського здоров’я – це комплекс інструментів, процедур і заходів, які реалізуються державними та недержавними інституціями для зміцнення здоров’я населення, профілактика захворювань, збільшення тривалості активного та працездатного віку, заохочення до здорового способу життя шляхом об’єднання зусиль усього суспільства.
Під час засідання “круглого столу” було підписано Меморандум про співпрацю між департаментом охорони здоров’я ОДА, Українською медичною стоматологічною академією, ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області, БО “Світло надії”, державною установою “Полтавський обласний лабораторний центр МОЗ України”, Полтавським обласним благодійним фондом “Громадське здоров’я” та волонтерським об’єднанням УМСА “Єдність”.
Учасники “круглого столу” також обговорили регіональні проблеми у сфері громадського здоров’я та розвиток системи громадського здоров’я через об’єднання зусиль із немедичними організаціями.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий