Натруджена нива стомлено  в сон полина

Натруджена нива стомлено в сон полина

У листопаді роботи в саду, на городі закінчені, проте до настання морозів ще залишилися справи з підготовки рослин до зимівлі. В цей час дбайливі господарі вже планують сівозміни на наступний рік.

Справи господарські

Зберіть інструмент, почистіть, обсушіть і змастіть машинною оливою, солідолом або кремом для взуття. Накрийте компост плівкою, щоб він не промерз. Зробіть борозни впоперек наявного на ділянці схилу, щоб при таненні снігу не було змито верхній родючий шар. На ділянках, що продуваються вітром, розставте щити, розкладіть лапник та інші підручні засоби для снігозатримання. Замульчуйте пристовбурні кола торфом або гноєм і утепліть шаром листя завтовшки 10–15 см. Залікуйте рани на штамбах дерев, побіліть штамби й основні гілки. Укрийте суничні грядки торфом або ялиновим лапником.
Злийте воду з труб, шлангів та діжок. Невеликі ємності перекиньте догори дном, великі накрийте дошками, а потім і ті, й інші ще й плівкою. Шланги, що продірявилися, приведіть до ладу. Очистіть стічні канави. До випадання снігу продовжуйте збирати і закладати в компост опале листя та інші рослинні рештки з саду і городу. На зиму купу укрийте землею, дошками, газетами або крафт-папером, а зверху – плівкою або нетканим матеріалом, щоб компостна маса сильно не промерзала. Якщо не зроблено це раніше, приступайте до консервації парників: огляньте і пофарбуйте рами, вставте, де потрібно, нове скло, поновіть замазку. Рами зберігайте під дахом, бажано в сухому і закритому приміщенні, на підставках і перекладені дошками. Зміцнюйте бурти, льохи, сховища. У теплу осінь навіть у листопаді ще не пізно провапнувати ґрунт на своїй ділянці, якщо він надто кислий.

Захистіть сад від гризунів і сильних морозів

Для надійного захисту стовбурів від мишей і зайців обв’яжіть цупкою тканиною або встановіть навколо них циліндри з руберойду чи дрібної сітки.
Штамби і скелетні гілки молодих дерев краще не білити, а обгорнути папером. Зверху встановіть футляр з руберойду, нижній кінець якого заглибте в землю. Молоді дерева можна також обв’язати ялиновим лапником, уклавши його кінчиками голок вниз. Цей захід захистить дерева і від гризунів.
Не зв’язуйте в пучок гілки смородини. Від цього вона сильніше підмерзне, і врожай наступного року знизиться.
Сильний мокрий снігопад може привести до пошкодження крони або окремих гілок, якщо на них ще залишилося листя. Саме в цей час треба допомогти деревам струсити сніг.
Однорічні пагони для зимових і весняних щеплень нарізають після перших морозів. Зрізуйте черешки з південного боку крони, з сильних і врожайних дерев. Гілки повинні бути до 40 см завдовжки з нормально розвиненими бруньками. Не беріть гілки з близько розташованими бруньками. Живці одного сорту зв’яжіть в пучок і загорніть у вологу тканину, потім в папір, а зверху обгорніть плівкою. Покладіть живці в прохолодне приміщення.
У листопаді проводять підзимові посіви моркви, петрушки і шпинату в підготовлені грядки. Якщо ґрунт замерз, то сіють прямо по замерзлому грунті і присипають талою землею, торфом або перегноєм.

Зберігання овочів

Перевірте, як зберігаються овочі в підвалах. Слідкуйте за температурою в сховищах: при температурі вище +5°C підсильте провітрювання. Цибуля може лежати в житлових приміщеннях, а ярий і озимий часник краще помістити в холодильник. Дрібна цибуля добре зберігається (і потім не стрілкує) у холодильнику при температурі –1–3 °C і вологості повітря 80–90 %. Не викидайте лушпиння цибулі: настій з неї, приготовлений з розрахунку 200 г на 10 л води, стане в нагоді в боротьбі з павутинним кліщем: взимку – на кімнатних рослинах, а влітку – на огірках.
Садова суниця з її поверхневою кореневою системою погано переносить морози. Зниження температури до –8°C призводить до пошкоджень коренів і кореневищ. Шар снігу в 10–12 см захистить рослини від морозів до –18 °C, а в 20–25 см – і від сильніших. У листопаді при настанні легких морозів та відсутності снігу рослини суниці можуть отримати значні пошкодження, тому їх краще вкрити листям деревних порід, дерев’яною стружкою або сухим торфом.

Акцент – на садові квіти

На посадки тюльпанів розкладіть отруєні приманки від мишей, трохи присипте їх землею, щоб не склювали птахи. Якщо випаде сніг, розгрібаючи його, покладіть приманку на землю і знову засипте снігом.
Коли встановляться мінусові температури і земля трохи промерзне, можна приступати до зимового посіву декоративних квітів, таких, як гіпсофіла, годеція, дельфініум, іберис, календула, лаватера, лобулярія, маки, матіола, нігелла, ешшольція. Насіння сіють у борозенки, в заздалегідь підготовлену землю, трохи густіше і глибше, ніж навесні, і присипають посіви торфом або компостом. Для збереження снігу, під яким температура буває більш рівною, посіви прикривають гілками.
Запорука успішного зберігання квіткового насіння – сухе повітря і постійна температура. Але якщо вона вище +17°C, насіння може пересохнути. Для зберігання краще використовувати пакунки з вощеного паперу. Насіння квіткових культур зберігає схожість 2–3 роки, а настурції, календули, запашного горошку – до 4 років.
Слідкуйте за дотриманням режиму зберігання жоржин. Вони повинні бути покладені в ящики, застелені плівкою, і присипані вологим піском, торфом або тирсою. Температура зберігання – +4–8°C, відносна вологість повітря 70 %. Якщо коренебульби почали всихати, зволожте субстрат. Якщо з’явилася гниль, вичистіть її, залийте ранку бордовим розчином марганцевокислого калію і замініть субстрат свіжим і сухішим.
Після просушування цибулини гладіолусів як слід очищають і вибраковують хворі. Здорові цибулини кладуть у марлеві мішечки. Заповнюють їх на одну третину, розкладаючи цибулини по сортах. Мішечки укладають в один шар у ящики і зберігають при температурі +4–6°C і вологості повітря 70%.

Правильне укриття троянд

Коли встановиться мінусова температура і злегка промерзне верхній шар ґрунту, приступають до укриття троянд. В умовах середньої смуги вкривають усі групи троянд. Для укриття можуть служити рідко збиті дерев’яні ящики, металеві або пластмасові дуги висотою 40–50 см. У кущів вирізають усі м’які, невизрілі пагони, а міцні, добре задерев’янілі обрізають на таку висоту, щоб вони помістилися під укриттям. Оббирають все листя, яке, як і м’які пагони, може стати джерелом інфекції. На землю, якою троянди були підгорнуті ще у вересні (висота підгортання 15–20 см), насипають утеплюючий матеріал (сухе листя, стружку) шаром 15 см і зверху кладуть лапник. Потім встановлюють ящики або дуги, обтягують їх крафт-папером, а зверху плівкою, притиснувши краї камінням. Під укриттям повинен залишитися невеликий повітряний простір. До падіння температури нижче –10°C залишають щілини для провітрювання. Якщо троянди висаджені в ряд і укриття утворює тунель, то відкритими залишають торці. Стебла в’юнких троянд, не обрізаючи, укладають на землю, підстеливши утеплюючий матеріал, а зверху накривають папером і плівкою.

За матеріалами журналу
«Мій прекрасний сад».

Поділися:

Добавить комментарий