Натуральні барвники для крашанок

Натуральні барвники для крашанок

У давнину господині фарбували яйця до Великодня за допомогою тільки природної сировини – трави, кора дерев, молоде листя, овочеві соки. Їхня колірна палітра не така розмаїта й насичена, як у сучасних харчових барвників, але для отримання ніжних відтінків, а також червоно-коричневої класики кращого варіанту годі й бажати. Найголовніше ж, що природні барвники повністю безпечні для людського здоров’я.

Нерідко трапляється так, що у пофарбованих харчовими барвниками яєць забарвленим виявляється і білок. Фарба проникає всередину через мікроскопічні тріщинки на шкаралупі. Прихильники натурального фарбування використовують для цих цілей лушпиння цибулі, сік буряка й червоної капусти, шпинат, мелену куркуму, відвар шипшини, каву й ще багато інших дарів природи.
Щоб пофарбувати яйця в жовтий колір, можна скористатися сушеною аптечною ромашкою, меленою спецією куркумою чи відваром з молодого листя берези. Ромашка й береза нададуть шкаралупі пастельного відтінку. Куркума ж перетворить великодні символи на яскраві сонечка.
У міцному ромашковому чаї (5 пакетиків на 1 літр води) яйця слід варити до готовності. У відвар із листя берези кладуть уже зварені яйця і витримують протягом кількох годин, щоб натуральна фарба краще взялася. Варто пам’ятати, що в пастельні відтінки забарвлюють яйця тільки з білою шкаралупою, на коричневій результат може виявитися майже непомітним.
Щоб приготувати фарбувальний розчин із куркуми, на 1 літр води беруть 3 столові ложки спеції. Кип’ятять протягом 15 хвилин, а потім занурюють у відвар щойно зварені яйця. Через 15 хвилин уже можна діставати й викладати на серветки для обсушування жовто-сонячні крашанки.
Із завданням пофарбувати яйця в помаранчевий колір чудово впорається мелена паприка. 8 столових ложок спеції заливають 2 літрами води й варять протягом 30 хвилин. В отриманий відвар занурюють гарячі зварені яйця і витримують до набуття шкаралупою відтінку бажаної інтенсивності.
У рожевий колір яйця зафарбує буряк. Один овоч великого розміру натирають на крупній тертці, заливають 300 мілілітрами води, додають 2 столові ложки оцту. Через 30 хвилин настій проціджують і занурюють у нього щойно зварені яйця. За 15 хвилин крашанки набувають ніжного рожевого відтінку.
Якщо з буряку приготувати не настій, а відвар, витримані в ньому яйця матимуть бузковий відтінок. Натертий на крупній тертці буряк заливають водою (щоб тільки покрила), додають 2 столові ложки оцту й варять на маленькому вогні протягом 5 хвилин. У проціджений відвар занурюють варені яйця. Витримують на свій розсуд.
Багатьом складно повірити, що за допомогою природної сировини можна забарвити яйця також у блакитний та синій кольори. Джерело натуральної фарби – червоноголова капуста.
Капустину середнього розміру шаткують, заливають 0,5 літра води, додають 6 столових ложок оцту й залишають настоятися протягом 8–10 годин. Настій проціджують і занурюють у нього тільки-но зварені яйця. Витримують від 30 хвилин до 3 годин. Цікаво, що остаточного кольору крашанка набуде вже під час висихання. Тобто з настою дістають ледь блакитні, з бузковим відтінком, крашанки, а через кілька хвилин їхнє забарвлення стає більш насиченим.
Справді складно пофарбувати яйця у соковитий зелений колір. Найчастіше натуральні барвники дають тільки болотяний відтінок. Краще за інші із завданням упораються відвари зі шпинату, петрушки чи кропиви. Наприклад, у відварі сухої кропиви (продається в аптеці) яйця витримують не менше 12 годин.
Деякі господині фарбують яйця в коричневий колір за допомогою чаю чи кави. Насиченість кольору залежить від міцності завареного напою. Забарвлені у такий спосіб крашанки мають чудовий аромат, але колір загалом у них неглибокий і тьмяний.
Неперевершеною класикою по праву вважається фарбування яєць у червоний колір різних відтінків цибулинням. 2 склянки цибулиння заливають 2 літрами води й відварюють протягом 1 години на слабкому вогні. Потім дають час вихолонути й настоятися. У цибулевий відвар занурюють яйця і варять до готовності. Залежно від часу приготування та насиченості відвару, крашанки набувають цегляного, яскраво-червоного і бордово-коричневого кольорів.

Поділися:

Добавить комментарий