Навіщо перещеплювати дерева?

Навіщо перещеплювати дерева?

Рано навесні перед або на початку сокоруху найкраще перещеплювати дерева. За допомогою цієї процедури дерева позбавляються вад, викликаних пошкодженням морозами або шкідниками. Також перещеплення проводять, щоб замінити сорт або мати на дереві кілька сортів.
З метою створення дерева-саду, на якому буде розміщено кілька сортів, бажано висаджувати зимостійкі породи і сорти, які будуть деревами-скелетоутворювачами. Через 3–4 роки після вирощування на постійному місці у дерев-скелетоутворювачів перещеплюють скелетні гілки на відстані 30–35 см від їх основи, а центральний провідник – на 15–20 см вище рівня скелетних гілок.
Перещеплювати можна лише здорові дерева, вік яких для зерняткових повинен бути не більше 25, для кісточкових – 15 років. У кроні перед щепленням виріжте всі зайві гілки, залишивши три скелетні першого порядку у першому ярусі, дві – у другому й одну – в третьому. Між ними обов’язково залиште невеличкі обростаючі гілочки. Живці для перещеплення заготовляйте пізно восени або рано навесні до набрякання бруньок.
Залежно від стану дерева-підщепи і наявних живців, а також строку перещеплення проводять різними способами. Зокрема, копуліровку застосовують при однаковій товщині підщепи і прищепи. Є кілька способів копуліровки: з округлими зрізами (мал.24), поліпшене з язичком, з подовженими косими зрізами (при щепленні цим способом важливо, щоб камбіальні шари сумістилися).
Вприклад щеплюють товсті гілки і значно тонші живці. Щоб забезпечити краще приживлення, на прищепі роблять фігурні вирізи – язичок, плічко тощо. Якщо немає можливості заготовити живці, щеплення вприклад можна зробити щитком – брунькою з частиною деревини товщиною 0,5 см.
Щеплення в боковий заріз застосовують переважно для поліпшення крони при оголенні скелетних гілок. При цьому роблять неглибокий, довжиною 3–3,5 см, навкісний розріз кори і деревини, поворотом ножа розширюють його і вставляють живець, на якому роблять двобічні навкісні зрізи такої ж довжини.
Навіщо перещеплювати дерева?В розщіп щеплять товсту підщепу і тонку прищепу. При цьому підщепу зрізають ножівкою, торець зрізу розколюють і в щілину (розщіп) вставляють стамеску або дерев’яний клинець. Після того, як живець буде зрізаний на 4–5 см з обох боків на клин, його вставляють у щілину, стамеску витягують, а прищепа щільно притискається до тканини підщепи (мал. 25).
За кору щеплюють живцем з сідлом (мал. 26) або шипом. Дехто віддає перевагу модифікації цього способу щеплення клином – крім кори, на підщепі роблять клиноподібний виріз, а на прищепі – клиноподібне загострення. Після з’єднання щеплюваних компонентів їх туго обмотують синтетичною плівкою і обмазують садовим варом або пластиліном.

В.ДАВИДЕНКО, А.ТОНКОНОЖЕНКО,
кандидати сільськогосподарських наук.

Поділися:

Добавить комментарий