Навіть з високими тарифами за комуналку

Навіть з високими тарифами за комуналку

бур’яни буяють, невивезене сміття смердить, а квадратні метри “катаються” ліфтами…

Останніми роками стабільним підвищенням вартості комунальних послуг полтавців, як і всіх українців, навряд чи можна здивувати. До того ж зростають “наші” ціни за комірне зовсім не так, як у цивілізованих країнах Європи чи світу. Якщо там це, як правило, відбувається на кілька (5 – 10) відсотків, і при цьому європейці організовують акції протесту, то у нас – у кілька разів, і ми мовчки “ковтаємо” все, що нам пропонують і влада, й комунальні підприємства-монополісти. Скажімо, свого часу вартість природного газу для населення “одним махом” зросла майже в 7 разів. І нічого, сплачуємо! Точніше “викручуємося” хто як може…

Із 1 травня в обласному центрі майже в 4 рази підвищилися тарифи за обслуговування житлових будинків житлово-експлуатаційними компаніями. Звісно ж, усім хотілося, щоб і послуги ну хоча б трішечки поліпшилися. Але маємо те, що маємо.
До нашої редакції зателефонували мешканці будинку №13, що по вулиці Курчатова обласного центру. Вони розповіли про сморід, який розповсюджується від майданчика зі сміттєвими баками, бур’яни, в тому числі й високоалергенну амброзію, з якими на прибудинкових територіях борються самотужки, а поблизу ставків та на “нічийних” територіях вони процвітають.
А ще додзвонювачі висловили обурення з приводу неадекватних методів розрахунку нових тарифів за обслуговування будинків. Адже згідно з новими тарифами, люб’язно наданими підприємством ЖЕО №2, виходить, що немає жодної різниці між тарифами, якщо мешкає у квартирі площею, скажімо, 50 квадратних метрів одна людина чи 10. Але ж зрозуміло, що 10 осіб продукують побутового сміття приблизно в 10 разів більше за одну особу. Та й ліфтом 10 мешканців користуються значно частіше за одного… При цьому сума оплати за комірне однакова. Тобто її “прив’язали” до площі квартири. Звісно, комунальникам так зручніше, але чому одна людина, яка мешкає в квартирі, має сплачувати квартплату за кількох осіб?
* * *
Зі всіма наболілими полтавцям запитаннями ми звернулися до фахівців комунального підприємства ЖЕО №2. Нам повідомили, що такі тарифи їм надали підприємства КАТП №1628 (саме ця структура займається вивезенням побутового сміття в обласному центрі) і КП “Ремліфт” Полтавської міськради.
– Згідно з постановою Кабміну, якою визначається порядок розрахунку тарифів за послуги з утримання внутрішньобудинкових та прибудинкових територій, вартість послуги розраховується на один квадратний метр. Якщо цей порядок буде змінено, ми розраховуватимемо послугу на кількість мешканців, – зазначив заступник начальника КП “ЖЕО №2” Михайло Лукін.
Щодо бур’янів, то, за словами Михайла Лукіна, ця послуга взагалі не входить до обов’язків ЖЕО №2, хоча двірники цим і займаються. До того ж фахівців відповідної сфери, як повідомив заступник начальника комунальної служби, не вистачає. Але якщо полтавці звернуться до ЖЕО, траву буде скошено. А от із амброзією боротися не будуть, оскільки на це не виділено коштів, бо не відбулися відповідні тендерні процедури.
* * *
Стосовно смороду від сміттєвих контейнерів, то, як зазначив начальник планово-виробничого відділу КАТП №1628 Анатолій Кирдан, ця проблема нині актуальна для всього міста:
– Висока температура повітря сприяє пришвидшенню процесу бродіння побутових відходів у контейнерах, а зараз на часі ще й сезон кавунів і динь. У нас, на жаль, немає технічної можливості мити сміттєві баки безпосередньо на місці, а возити їх на базу для миття дорого. Зараз міська влада вирішує питання виділення коштів для придбання спеціальної мийної машини, яка виконуватиме ці роботи прямо на майданчику для забору побутових відходів. Загалом для цього потрібно приблизно 3 мільйони гривень. Також потрібно купити поливальну машину, яка б замивала майданчики, де встановлено сміттєбаки, – наголосив фахівець комунального підприємства.
Що ж до встановлення тарифів на вивезення побутових відходів, за словами Анатолія Кирдана, КАТП №1628 надало фахівцям ЖЕО №2 лише розрахунки вартості вивезення і захоронення одного кубометра сміття (будівельного) і побутових відходів та норми на одну людину. А вже потім фахівці ЖЕО №2 розраховували тариф, очевидно, в середньому по будинку.
– Ми також вважаємо, що це неправильно – сплачувати одному мешканцю таку ж суму, як і, скажімо, сім’ї з кількох осіб. Але поки що розрахунки проведені на квадратний метр. Тарифи на утримання будинків і споруд ми не розраховували, – констатував Анатолій Кирдан. – ЖЕО №2 надали нам перелік будинків і загальну кількість мешканців, які в них проживають. Тож ми й укладали договір за масою виробленого сміття, за його обсягами. Саме під обсяги останнього на спецмайданчиках установлено відповідну кількість контейнерів. А те, що всередині будинку, мали розраховувати фахівці ЖЕО. Натомість вони взяли показники вартості в середньому на квадратний метр по будинку. Якщо ж усі мешканці Полтави укладатимуть із КАТП прямі угоди на вивезення сміття і ТПВ, підприємству доведеться приблизно на 20 осіб розширювати штат працівників, аби створити абонентські відділи з обслуговування клієнтів. А це, звісно, потягне за собою здорожчання вартості послуг і зростання тарифів.
* * *
Як відомо, з 1 січня цього року в Україні набрала чинності відповідна норма Закону України “Про відходи”, якою забороняється захоронення неперероблених (необроблених) побутових відходів. Згідно з цим документом побутові відходи мають сортуватися. Проте на майданчиках, де розміщені сміттєві контейнери, в обласному центрі ємностей для роздільного збирання сміття немає. Тож запитуємо в Анатолія Кирдана, що робиться в Полтаві для виконання цього закону, які напрацювання є взагалі…
– Наскільки мені відомо, для впровадження роздільного збирання сміття в місті немає відповідних інвестицій. Конкретно від нашого підприємства практично нічого не залежить. Адже для того, щоб розпочати сортуватння сміття, потрібно дуже багато спеціальних контейнерів. Також потрібно розширювати діючі майданчики для збирання побутових відходів, але тут можуть виникати проблеми на територіях старого міста, де є складний ландшафт, – зазначив керівник планово-виробничого відділу КАТП №1628. – Зараз у місті розглядається проект Програми поводження з твердими побутовими відходами, тож щойно нам надійде доручення і будуть виділені кошти, КАТП працюватиме над реалізацією цього питання. Як показує досвід інших міст, потрібно буде встановлювати сортувальну лінію. Також потрібен і новий полігон для захоронення ТПВ, адже існуючий підлягає санації. Тобто виникає чимало супутніх питань.
До речі, на нашому сміттєзвалищі вже ведуться певні роботи, прокладено труби для відбору біогазу, з якого невдовзі через генераторну установку вироблятиметься електроенергія. Аналогічний проект уже впроваджено в Кременчуці. Кошти для виконання робіт надходять від вітчизняного інвестора, бюджетні гроші не використовуються, – підсумував Анатолій Кирдан.
* * *
На жаль, як і попереджали в Полтавському міському управлінні житлово-комунального господарства, нам не вдалося поспілкуватися з керівництвом КП “Ремліфт” Полтавської міськради. Це підприємство нині проходить процес реструктуризації, змінюється і його назва. У подальшому воно називатиметься “Будкомплект”. До того ж змінюються там і номери телефонів. Отож поки що зв’язатися з цією службою практично неможливо. З іншого боку, зрозуміло, що відповідь може бути аналогічна тій, яку ми отримали в КАТП №1628. А отже, схоже, що полтавцям не варто сподіватися на здешевлення зазначених послуг. Найімовірніше, тарифи й надалі зростатимуть. Таке воно “стабільне” наше сьогодення.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий