«Не хочемо жити  на смітнику»

«Не хочемо жити на смітнику»

За офіційними даними, українці щороку продукують 11 мільйонів тонн сміття, це близько 350 кілограмів на людину. Майже всі ці продукти людської життєдіяльності в Україні захоронюють на звалищах. І лише 3% відходів переробляють.
Уявити все накопичене в Україні сміття можна приблизно так – це 14 тисяч футбольних полів, на яких стоять 500 пірамід Хеопса.

Ці сміттєві “піраміди” щороку зростають. За даними Мінекології та Мінрегіонбуду, українці вивозять сміття на 5 тисяч легальних полігонів, ще 27 тисяч стихійних сміттєзвалищ щороку з’являється у всіх областях. Мішками чи машинами відходи викидають у найближчі ліси, яри, канави та під паркани. Але ж колись цьому має прийти кінець…
Як відомо, з 1 січня цього року в Україні набрав чинності закон про сортування сміття, який забороняє поховання неперероблених (необроблених) побутових відходів. Зрозуміло, що в один день десятиліттями накопичена проблема не вирішується. Однак органи місцевого самоврядування мають визначатися, яким чином у їхньому регіоні перероблятиметься сміття. На Полтавщині у кількох районах вже придбали обладнання для його сортування. Сортувальну лінію для відбору вторсировини вартістю близько 3 мільйонів гривень придбали і в Гадячі.
***
До редакції газети «Зоря Полтавщини» звернулися мешканці сіл Тепле, Тютюрівщина, Вельбівка Гадяцького району із проханням провести журналістське розслідування щодо незаконних, як на їхню думку, намірів Гадяцької РДА побудувати на території колишньої тракторної бригади, що поблизу села Тютюрівщина, комплекс із сортування та переробки твердих побутових відходів.
“…17 січня 2018 року відбулися збори жителів сіл Тепле, Тютюрівщина, Вельбівка, на яких учасниками зборів одноголосно, в кількості 270 осіб, висловлено незгоду на розробку документації та будівництво комплексу з переробки твердих побутових відходів”, – йдеться у листі до редакції, до якого також додається копія протоколу зборів.
Слід зазначити, що мешканці вищезгаданих сіл для захисту свого права – жити в екологічно чистій місцевості – створили громадську раду. Приводом для цього стало проведення громадських слухань, які нібито відбулися 16 січня в Гадяцькій РДА, про що учасникам зборів повідомив місцевий громадський активіст М. Ф. Торяник.
На зібрання, що відбулося в клубі села Тепле, запрошували районну владу, але прибув лише директор комунального підприємства “Сервіс” Гадяцької районної ради Володимир Кирченков.
Оскільки, як йдеться у листі до редакції, поблизу можливого місця розташування комплексу з переробки твердих побутових відходів знаходиться ставок, який весною розливається аж до автотраси Гадяч – Полтава, – і це єдина зона відпочинку мешканців сіл Тепле й Тютюрівщина, а ще – ця земельна ділянка межує з паями селян, учасники зборів визнали недоцільним будівництво сміттєпереробного об’єкта на визначеній РДА території. Вони також вирішили не давати згоди на виготовлення проектної документації для будівництва комплексу із переробки твердих побутових відходів.
***
За словами Вельбівського сільського голови Анатолія Койла, до зазначених зборів жодних обговорень, громадських слухань чи сільських сходок, на яких представники Гадяцької районної влади чи комунального підприємства “Сервіс” проводили б роз’яснювальну роботу серед місцевої громади стосовно розміщення на їхній території сміттєпереробної станції, не було. Не приїхали керівники району й на запрошення селян взяти участь у зборах жителів сіл Тепле, Тютюрівщина, Вельбівка, що відбулися 17 січня цього року. Більше того, районна влада нібито навіть попередньо не спілкувалася з цього питання з сільським головою Анатолієм Койлом.
***
Оскільки питання це для селян надто важливе, його не залишає поза увагою місцева преса. У № 9 за 8 березня газети “Базар Медіа” журналіст Микола Торяник у статті “Знов про смітник” вкотре порушив проблему будівництва сміттєпереробної лінії. Зокрема зазначається, що не було проведено пошукових геодезичних обстежень території майбутнього сміттєпереробного підприємства, які згідно з існуючими нормативами мали б проводитися протягом року, з тим, щоб визначити рівень підземних вод, з’ясувати інші важливі моменти. З певними порушеннями була виготовлена й містобудівна проектна документація, на розробку якої, за словами Анатолія Койла, із районного бюджету було виділено близько 300 тисяч гривень.
За різними чутками, на це переробне підприємство, для якого потрібна земельна ділянка загальною площею близько 4,5 гектара, нібито звозитимуть побутові відходи з наближених районів, хоча в селі Хітці Гадяцького району існує діючий полігон твердих побутових відходів. То, можливо, саме там доцільніше було б встановити сміттєпереробну лінію, вважає сільський голова. Через постійну увагу преси до зазначеної проблеми нині ніяких робіт з облаштування сміттєпереробного підприємства не проводиться. Складається враження, ніби це питання ніколи й не озвучувалося, каже Анатолій Койло. Але тиша ця може виявитися оманливою. Адже, як наголосила голова сільського комітету села Тепле Наталія Товчиричко, у відповідях Полтавської облдержадміністрації та Гадяцької райради на запити селян про доцільність будівництва сміттєпереробної станції на території колишньої тракторної бригади поблизу села Тютюрівщина наголошується, що громадські слухання відбулися без будь-яких порушень чинного законодавства й будівництво на зазначеній території вважається доцільним. Відповідь не надійшла тільки з Генеральної Прокуратури…
Люди обурені таким рішенням районної влади. Адже їм мали завчасно пояснити про плани та обґрунтувати необхідність будівництва цього екологічно небезпечного підприємства, вважає сільський голова Анатолій Койло.
До того ж гадяцькі активісти пропонували створити спеціальну комісію, до складу якої мали б увійти представники районних ради й адміністрації, громадськості, з тим, щоб віднайти на території району місця, непридатні для сільгоспвиробництва та віддалені від населених пунктів, аби знівелювати негативний вплив на довкілля. Адже в селі Тютюрівщина, за словами Анатолія Койла, – найвища нормативна оцінка вартості сільськогосподарської землі, а поблизу тракторної бригади знаходяться земельні паї.
***
З огляду на те, що досить тривалий час представники районної влади через свою зайнятість не могли спілкуватися з нашими журналістами, ми розпитали Гадяцького міського голову Володимира Нестеренка про придбану Гадяцькою міськрадою сміттєсортувальну лінію.
– Ми придбали сміттєсортувальну станцію українсько-німецького виробництва вартістю 3 мільйони гривень (50 відсотків – наші кошти, 50 відсотків – обласного бюджету) для міста й плануємо встановити її на території Хітцівського сміттєзвалища, площа якого – 4 гектари. Ця земля – в постійному користуванні Гадяцької міськради. Інший варіант – поблизу очисних споруд, там теж наша земля. Звісно, є проблеми, адже місцевим мешканцям не подобається, що там сміттєзвалище. Але ж це надзвичайно актуальне питання, – наголосив Гадяцький міський голова Володимир Нестеренко. – Мені теж багато що не подобається. Скажімо, не подобається, що в Гадячі діють 2 асфальтних заводи, які з ранньої весни й до пізньої осені отруюють своїми викидами мешканців міста…
За словами Володимира Нестеренка, потужності гадяцької міської сміттєсортувальної станції достатні для того, щоб сортувати побутові відходи з усього району.
***
– Усе необхідне роз’яснення, в рамках законної процедури, відповідно до 555-ї постанови стосовно громадського обговорення, було проведено. Процедура була витримана. А бажань є багато різних у людей, – зазначив, коментуючи ситуацію навколо проблеми з будівництвом сміттєкомплексу, заступник голови Гадяцької РДА Олександр Шаповал. – На території колишньої тракторної бригади, поблизу села Тютюрівщина, планується будівництво комплексу з управління твердими побутовими відходами (ТПВ. – Авт.). Сортувальна станція, придбана Гадяцькою громадою, – це лише невелика ланка в майбутньому комплексі, загальна вартість якого сягатиме 70 мільйонів гривень.
За попередніми прогнозами, введення в експлуатацію такого потужного підприємства може бути приблизно в 2020 році. Стосовно місця розташування комплексу з управління ТПВ, за словами заступника голови Гадяцької РДА, територія поблизу села Тютюрівщина – не єдине визначене для цього місце, але воно – серед пріоритетних. Олександр Шаповал акцентував на тому, що гадяцька делегація вже побувала на аналогічному підприємстві у Харківській області, де ознайомилася з його роботою. Загалом планується, що комплекс з управління ТПВ забезпечуватиме переробку твердих побутових відходів Гадяцького району. Висока його вартість пояснюється тим, що комплекс буде обладнаний протифільтраційним екраном, який запобігатиме тому, щоб у грунт не потрапляли фільтраційні води. Відповідатимуть стандартам і його накриття та огорожа. Підприємство будуватиметься у відповідності до всіх санітарних і державних будівельних норм, щоб не завдати шкоди довкіллю. Забезпечуватимуть роботу такого комплексу, який за площею займатиме приблизно 4 гектари, орієнтовно 30 працівників.
Олександр Шаповал також навів приклади Швейцарії й Німеччини, ряду інших європейських країн, де успішно вирішуються проблеми з переробкою сміття. Мовляв, там не питають громаду, чи хоче вона, чи не хоче мати сміттєпереробні підприємства на своїй території.
Можливо, це й так, але ж чи можна співставляти рівень технологій і рівень життя, зрештою рівень відповідальності влади у тих країнах і в нашій? Та й зазначена для будівництва комплексу територія чомусь же називається землями Вельбівської сільради. Тож, мабуть, думку місцевої громади все-таки варто враховувати.
***
Насамкінець треба додати, що в області розроблена й діє 5-річна комплексна Програма заходів із захисту навколишнього природного середовища, розрахована до 2021 року й запропонована до впровадження органам місцевого самоврядування фахівцями структурних підрозділів ЖКГ облдержадміністрації. Стратегією цієї Програми є субрегіональний підхід до переробки побутових відходів. В області загалом планується створити 5 субрегіонів: Полтавський, Кременчуцький, Пирятинський, Хорольський і Котелевський, на територіях яких формуватиметься відповідна комунальна інфраструктура з розширенням послуг зі збору відходів (сміття), поетапним впровадженням їх роздільного збору й сортування та можливої переробки. Саме на територіях цих субрегіонів, з огляду на економічну доцільність, адже коштує таке “задоволення” з переробки ТПВ досить дорого й на це витрачаються бюджетні, тобто громадські, наші з вами, кошти, планується будівництво сміттєсортувальних і переробних комплексів, площа кожного з яких становитиме близько 20 гектарів. Мабуть, будівництво таких потужних підприємств спільними зусиллями коштує дешевше.

Людмила ДАЦЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий