Не винуватьте крота,  або Хто краде у господаря врожай

Не винуватьте крота, або Хто краде у господаря врожай

З нетерпінням чекала урожаю власної картоплі, а коли прийшла на городню ділянку, була шокована: половина кущів зів’яла, хоча ще не сезон. Земля під ними виявилася неприродно рихлою, подекуди з’явилися глибокі ходи, схожі на кротячі, нори. Коли розкопала пошкоджені кущі, то знайшла лише старі материнські бульби, а молодої картоплі не було. На сусідніх рядках все гаразд. Припускаю, що якась підземна тварина краде мій урожай, але не знаю, хто саме і що мені потрібно робити, щоб вона не знищила всю плантацію другого хліба.
Людмила КИШУН.
м. Полтава.
Як боротися з підземними шкідниками, розповів кандидат сільгоспнаук, старший науковий співробітник лабораторії захисту рослин Інституту садівництва НААН України Ігор ШЕВЧУК. Він наголошує: якщо непрохані копачі вже вподобали ваш город, то варто починати з ними боротьбу після першої ж характерної грудки землі, адже швидкість, з якою тварини риють ходи, – 5–10 метрів за годину! Найімовірніше, картоплю на городі пошкодили не кроти, а сліпаки. Це – гризуни, які з задоволенням ласують картоплею, морквою, зерном… Кроти ж – комахоїди, тому коренеплоди для них несмачні. Пошкодити посадки кріт може, лише коли харчується черв’яками або хоче з коріння дістати комаху.
Огорожа. Найпростіше, що можна зробити, – це повкопувати по периметру, вздовж та впоперек земельної ділянки оцинковану сітку (або листи шиферу, руберойду). Ця перепона заважатиме тваринам рити ходи, поступово вони підуть шукати більш зручні місця.
Ще один спосіб, який особливо рекомендований для захисту газонів, – це горизонтальне закопування пластикової сітки під усю площу ділянки. Вічка у ній мають бути не більше 2х2 см. Знімається шар землі, на глибину 10–50 см кладеться сітка, а на неї – знятий ґрунт. Непрохані гості покопирсаються під сіткою та підуть геть.
Звук. Кроти сліпі, але не глухі, більше того, вони дуже чутливі до всілякої какофонії. Беремо порожні пластикові чи металеві пляшки і настромлюємо їх на металеві дроти, що на 40–50 см увіткнуті в землю. Для підсилення ефекту покладіть всередину будь-які кульки. Навіть легкий вітерець змусить конструкцію торохтіти. Подібний ефект дає також встромлений у землю сухий очерет.
Пастки. Вони ефективні лише навесні та восени, коли кроти живуть достатньо близько до поверхні. Взимку і влітку тварини зариваються надто глибоко. Крім магазинних пасток, доцільно використовувати й саморобні, наприклад, зі скляної банки. Її треба зарити під кротовий хід, щоб тварина провалилася, просуваючись по ньому. Знайти тунель легко: він там, де нога відчутно просідає в землю.
Можна позбавитись тварин найпростішим способом – діставанням з-під землі. Просто беріть лопату, шукайте свіжі ходи. Далі треба розрити один з них і чекати, поки тваринка прийде «закрити» отвір (кроти і сліпаки дуже не люблять протягів). Ось тут ви його і спіймаєте, скажімо, у трилітрову банку. До речі, зовсім не обов’язково тварину вбивати – краще просто випустити десь на пустирі.
Неприємний запах. Спробуйте покласти у нори голову тухлої риби чи тухлі яйця – страшний сморід відлякує будь-кого! Ще радять затикати вхід у ходи ганчірками, змоченими в гасі. Якщо у господарстві є карбід кальцію, який використовується при зварюванні, він теж стане у пригоді, оскільки має дуже різкий неприємний запах.
Отрута. Коли нічого з гуманних методів не допомагає, доводиться застосовувати радикальні засоби, а саме – отруйні принади. Підійдуть будь-які пестициди. Чайну ложку речовини кладуть в розритий тунель чи засипають безпосередньо в земляний горбок. Існують спеціальні засоби проти кротів і сліпаків: «Антикрот», «Крот+». Вони дієві, але можуть зашкодити не тільки підземним «ворогам», а й домашнім тваринам, дітям, які граються на ділянці.
Голод. Існують засоби, що ефективні не менше за отруту. Це знищення кормової бази кротів, які змушені будуть піти геть через голод. Купуєте інсектициди, які діють проти равликів, великих комах та їхніх личинок, дощових хробаків, павуків та інших дрібних безхребетних. А ось сліпаків так не позбутися, оскільки їхній харчовий спектр набагато ширший.
Домашні тварини. Деякі селяни хваляться, що їхні коти й собаки відмінно захищають город від кротів і сліпаків. Це правда, але за умови, що ваші улюбленці вміють ловити мишей, пацюків.

Користь від непроханих копачів

Будь-яка ситуація має зворотній бік: спробуйте поглянути на кротів і сліпаків, яких ви мрієте знищити, з іншого боку. По-перше, не секрет, що з повним зникненням кротів на ділянку приходять капустянки, тож невідомо, який «звір» страшніший.
По-друге, кроти активно їдять личинок хрущів, жуків-коваликів (дротяників), а також лялечок п’ядуна і слимаків.
По-третє, варто подякувати цим невеличким тваринам – і сліпакам, і кротам – за численні горбочки, які є результатом їхньої праці: адже ця земля не містить бур’яну, її можна сміливо використовувати для розсади.
По-четверте – ідеально насичений киснем ґрунт, на якому все добре росте. Маленькі копачі прокладають під землею сотні тунелів, завдяки чому покращуються її дренаж та аерація.
І, нарешті, по-п’яте: далеко не всім відомо, що деякі види сліпаків (білозубий, буковинський, піщаний, подільський) занесені до Червоної книги України. Тому їхнє знищення карається законом.

Записала Наталія ФЕДОРОВА.

Поділися:

Добавить комментарий