Не все то золото, що блищить, або  Коли ж українці стануть менш довірливими

Не все то золото, що блищить, або Коли ж українці стануть менш довірливими

Пригадуєте відомий вислів «великого комбінатора» з геніального твору Іллі Ільфа та Євгенія Петрова «Золоте теля»? Остап Бендер казав: «Особисто у мене є 400 порівняно чесних способів відбирання грошей. Справа в тому, як знайти такого багатого індивідуума. А вони є, повинні бути. Якщо у країні «бродять» грошові знаки, отже, мають бути люди, у яких їх дуже багато».

Чомусь здається, що якби Остап Ібрагімович був реальною людиною і жив у наші часи, то способів «позбавлення населення грошей» він вигадав би набагато більше. Технологічний розвиток, реклама в Інтернеті, де люди спілкуються поміж собою, прекрасно розуміючи, що можуть ніколи не зустрітися в реальному житті, дає сучасним «остапам» майже необмежені можливості для реалізації своїх оборудок щодо власного збагачення. До того ж, здебільшого, за рахунок якраз небагатих «індивідуумів», а пересічних громадян. Адже люди, у яких грошових знаків «дуже багато», як правило, оточені військом юристів, бухгалтерів, спеціалістів у галузі економічної безпеки тощо. Дістатися до них «комбінаторам» не так вже і легко, хоча ситуації трапляються різні. Про це ми ще поговоримо трохи нижче. Але беззаперечним фактом є те, що переважно «схеми» побудовані на тому, що більшість постраждалих називає «довірливістю», хоча, якщо копнути глибше, причиною так званого «кидка» є часто-густо більш приземлена річ – бажання обманутих людей і собі «заробити на халяву».

«Халява» як вічний двигун спеціалістів «з відбирання грошей»

Здавалося б, українці й мешканці інших країн пострадянського простору вже неодноразово отримували урок: не вестися на захмарні рекламні пропозиції за короткий відрізок часу подвоїти чи потроїти свої заощадження. Адже у підсумку залишалися і без власних коштів, а подекуди – і у боргах, адже для того, щоб заробити фантастичні дивіденди, навіть позичали гроші у банках й інших фінансових установах, звичайно, під менші проценти. Менші, але такі, які віддавати приходилося у будь-якому випадку.
Невже можна було забути епопею з фінансовою пірамідою МММ, що вдало скористалася знанням людської психології і за допомогою потужної рекламної кампанії, обличчям якої став «не халявщик, а партнер» Льоня Голубков, обібрала сотні тисяч, якщо не мільйони людей? Виявляється, можна! Підтвердженням цього стало нещодавнє «друге пришестя» того самого МММ і десятки інших менш масштабних фінансових пірамід, які з легкістю позбавляли коштів громадян багатьох країн. Щоправда, в 2012–2013 роках масштаби клонованого МММ не сягнули, так би мовити, «оригінальної» версії початку 90-х років минулого століття, але… Й досі незрозуміло, як можна довіритися тій самій людині, яка «нагріла» тебе (або твоїх батьків, сусідів, знайомих) 20 років тому, і бути впевненим, що, працюючи по майже аналогічній схемі, вона чесно виплачуватиме тобі дивіденди на внесену суму із розрахунку 75% на місяць (!!!). Це 900 відсотків «прибутку» на рік. Як в таке взагалі можна вірити? Та багато хто все ж повірив!
Люди взагалі схильні вірити в те, що саме з ними не трапиться «халепи». Ті, кому не пощастило на фінансовому «полі бою», – просто невдахи, а нас, думає багато хто, чаша сія омине. Стосується це і широко рекламованих кредитів під, здавалося б, мізерні відсотки, які по факту виявляються насправді кабальними, і, навпаки, депозитних вкладів з відсотками, що в десятки разів перевищують середні на ринку, і різноманітних оборудок з отриманням «безкоштовних» автомобілів, побутової техніки, виграшів у неіснуючих лотереях тощо. На якісь хвилини свідомість людини немовби затьмарюється. Мовляв, ось він – довгоочікуваний шанс, ось вона – щаслива «халява»… Результат виявляється досить сумним. І добре ще, якщо це лише розчарування від того, що не отримав обіцяного, при цьому залишившись «майже при своїх», дуже часто все закінчується набагато гірше.

Хтось купить собі острів… За ваші гроші, але не ви!

Зовсім нещодавно, наприкінці серпня цього року, на офіційному сайті СБУ з’явилося таке повідомлення: «Служба безпеки України блокувала протиправну діяльність організованого злочинного угрупування, учасники якого створили фінансову піраміду для заволодіння коштами українських громадян».
Оперативники спецслужби встановили, що вкладниками «піраміди» стали понад 600 тисяч громадян. Орієнтовний обсяг коштів, привласнених та легалізованих зловмисниками через придбання елітного рухомого та нерухомого майна, інвестування в підконтрольний бізнес, становить більше, ніж 250 мільйонів доларів. Співробітники СБУ задокументували, що до організації фінансової оборудки причетні понад 20 осіб, задіяно більш ніж 100 підконтрольних юридичних осіб.
За період функціонування піраміди, з початку 2019 року, організатори придбали за незаконно отримані кошти один з островів Дніпровського каскаду з розташованими на ньому об’єктами нерухомості, 18 елітних позашляховиків вартістю понад 100 тисяч доларів США кожний, коштовності, інше рухоме та нерухоме майно.
27 серпня у межах кримінального провадження правоохоронці провели 48 обшуків у Київській і Вінницькій областях та в Одесі. Судом накладено арешти на майнові активи зловмисників: банківські рахунки, рухоме та нерухоме майно, у тому числі оформлені на підконтрольні юридичні особи…
Операцію проводили співробітники Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України спільно з Головним слідчим управлінням Національної поліції, Департаментом боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ДПС України за процесуального керівництва Офісу Генерального Прокурора». Тоді спецслужба не озвучила назву «фірми», що підозрюється у створенні «піраміди». В той же час оприлюднені СБУ фотоматеріали і реакція одного з українських бізнесменів (що працює на ювелірному ринку), який навіть пообіцяв судитися з правоохоронцями, дають підстави говорити, що мова йде про широко розрекламовану свого часу мережу ювелірних магазинів. Пізніше з’явилася інформація про те, що фігурантам справи повідомлено про підозру і обрано запобіжні заходи. «Магазини продовжують працювати, щоб інвестори мали можливість обміняти вже придбані сертифікати на продукцію», – йшлося на сайті СБУ. До речі, магазин цієї мережі свого часу було відкрито і у Полтаві. Взагалі ж за матеріалами, які доступні в Інтернеті, павутиння «золотого теляти» охопило не лише Україну, а й Росію та Казахстан.
І знову викликає щире здивування, як можна повірити в те, що, зокрема, просто купивши звичайні золоті прикраси, ти отримаєш назад у свій гаманець повну їх вартість плюс ще 4 відсотки? За рахунок чого, просто продаючи золотий перстень, підприємець може отримати прибуток, який дозволяє ще й доплатити покупцю за його придбання? І чи реально отримати за рік більше 400 відсотків від вкладеної суми, придбавши навіть не золото, а… сертифікат (по суті звичайний папірець) на його отримання? Мабуть, перед тим, як наважитися на ризиковану покупку, що вабила захмарним прибутком, це питання мав би поставити собі кожен, хто тепер, ймовірно потрапить під «роздачу», адже в тому, що обіцянки спритних ювелірів будуть виконані, існують величезні сумніви.

«Багаті теж плачуть»

Справедливості заради варто відзначити, що у пастку «халяви» потрапляють не лише українці чи громадяни інших пострадянських країн. І зовсім не тільки пересічні громадяни, які живуть «від получки до получки» й «ведуться на халяву», розраховуючи на нове заможне життя, але й люди з усього світу, які оперують досить великими коштами. Минулого року в США в аеропорту Лос-Анджелеса затримали громадянина Болгарії у справі про фінансову піраміду OneCoin, жертвами якої стали мільйони людей. Він постав перед судом і був заарештований.
Прокуратура заявила, що через схеми спритного болгарина і його сестри мільярди доларів по всьому світу було інвестовано в шахрайську криптовалюту. За підрахунками правоохоронців, участь у піраміді OneCoin Ltd взяли близько трьох мільйонів людей з усіх континентів планети, багато з них вкладали в піраміду дуже великі суми. Виручка компанії лише в 2014–2016 роках становила більше 3 мільярдів євро, а прибуток перевищував 2 мільярди. В той же час у ФБР стверджують, що криптовалюта OneCoin взагалі не має реальної цінності. Це фактично такий самий папірець, як сертифікат МММ чи іншої подібної «контори», тільки в електронному варіанті.
В будь якій «халявній» схемі присутні щонайменше два фактори, на які варто звернути увагу кожному, хто не хоче потрапити на гачок шахраїв. Це або захмарні дивіденди, або бонуси за залучення до «вигідної справи» рідних, близьких, колег та знайомих. А здебільшого і те, й інше разом. Тож, якщо на очі потрапляє інформація, в якій вам пропонують «озолотитися на халяву», будьте максимально обережними і не забувайте, що брати чи не брати участь у сумнівних фінансових оборудках та схемах кожен вирішує сам. А потім несе відповідальність за власне рішення.

Андрій СОВА
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий