Не втратьте “золотий час”  при отруєнні грибами

Не втратьте “золотий час” при отруєнні грибами

Осіння пора – розпал грибного сезону. Але гриби – це не лише дарунок лісу, а й небезпечний продукт харчування. Мова про щорічні отруєння грибами і, на жаль, часто з летальними наслідками. Торік в Україні дикорослими грибами отруїлись 189 людей, з них 32 дітей. Унаслідок отруєнь померли 21 дорослий і 5 дітей. Найбільше постраждалих у Вінницькій області – 19, Чернігівській – 15, Запорізькій та Чернівецькій – по 14, у Волинській – 12. На Полтавщині торік було зареєстровано 2 випадки – у Кременчуці та Кобеляках.

В Україні в цьому році вже зареєстровано понад 30 випадків отруєнь грибами у Вінницькій, Чернігівській, Чернівецькій, Рівненській, Сумській та Полтавській областях. На Полтавщині в лікарні вже потрапило 7 осіб, які отруїлися грибами. У 2 випадках гриби були придбані на стихійних ринках у Полтаві та Миргородському районі, решта 5 випадків пов’язані із самостійним збиранням грибів у Полтавському та Миргородському районах. Нині медики борються за життя постраждалих.
В нашій області населення збирає до 15 видів їстівних грибів. Найбільш отруйними є токсини блідої поганки, мухоморів білого й смердючого, сморжів, свинушки тонкої й інших. Аналіз випадків отруєння грибами за останні роки свідчить, що більшість отруєнь обумовлені вживанням пластинчастих отруйних грибів (насамперед, блідої поганки), які помилково сприймаються за їстівні печериці та сироїжки. Отруєння також можуть спричинити їстівні гриби, які не пройшли належної термічної обробки або виросли на забруднених територіях чи уздовж швидкісних трас. Чимало випадків, коли хворі потрапляли до лікарень після споживання голубінок, глив, сироїжок, синяків, парасольок тощо. Пацієнти стверджують, що варили гриби довго. Однак важливе не тривале варіння, а кількаразове зливання відвару, бо він є найнебезпечнішим, і лише після цього можна готувати страви.

Симптоми грибного отруєння

Характерні ознаки отруєння – нудота, блювання, біль у животі, розлад шлунку, підвищення температури – з’являються через 30 – 60 хвилин після вживання неякісних страв із сироїжок, недоварених осінніх опеньків, сатанинських грибів, несправжніх дощовиків. Такі отруєння здебільшого не призводять до летальності, однак можуть мати серйозні наслідки для системи органів травлення, тому легковажити не можна.
Симптоми отруєння – галюцинації, розлад або втрата свідомості, порушення дихання та серцевої діяльності – з’являються через 30 хвилин – 2 години після вживання червоних мухоморів, волокониць, отруйні речовини яких вражають нервову систему. Людина захлинається від нападів сміху і потерпатиме від галюцинацій.
Може навіть знепритомніти. Якщо постраждалому не надати медичну допомогу у перші години, врятувати його життя буде складно.
Найотруйнішими є токсин блідої поганки, мухоморів білого й смердючого, сморжів і деяких інших грибів. Підступність їх у тому, що отрута, потрапивши до шлунку, протягом тривалого часу (до 3-х діб) може не викликати жодних симптомів. Ознаки отруєння можуть проявитися лише тоді, коли у шлунку не залишиться жодного сліду від грибів, а людина вже й забула, що їх їла. Запаморочення, нудота, сильна спрага, судоми, посиніння губ, нігтів, дуже холодні руки і ноги – усе це виникає тоді, коли отруйні речовини досягнуть мозку. Отруєння цими неїстівними грибами переважно є смертельними навіть при своєчасному зверненні за медичною допомогою. Смертельною вважається навіть мінімальна доза отрути. Тому обов’язково треба мити руки після дотику з грибами. Немало випадків, коли отрута передавалась на інші продукти через немиті руки. Найбільше медиків насторожує те, що постійно серед отруєних грибами хворих є діти навіть однорічного віку, врятувати їх вдається дуже рідко. Страви з грибів важкі для перетравлювання. Їх не повинні вживати діти, люди із захворюванням шлунково-кишкового тракту, печінки чи з хронічними захворюваннями інших внутрішніх органів. Щоб не отруїтися дикорослими грибами, найкраще відмовитися від їх споживання. Вживайте штучно вирощені печериці, гливи, купуючи їх у магазинах. Не купуйте грибів на стихійних ринках чи в продавців на автошляхах. Взагалі не купуйте їх на ринках, бо нині там відсутній будь-який контроль, а Держпродспоживслужба області не звертає на це жодної уваги. Навіть на тяжкі випадки ботулізму, які трапились у цьому році, вказана служба не зреагувала на екстрені медичні повідомлення, які стосувались безпеки харчових продуктів.
Якщо ж ви відправились на полювання за грибами, не кладіть у кошик грибів, яких не знаєте, остерігайтесь пластинчастих грибів. Не збирайте старих, перезрілих або дуже молодих грибів, у яких не чітко виражені морфологічні ознаки, а також тих, що ростуть поблизу швидкісних трас. Уважно перевіряйте зібрані гриби перед тим, як почати готувати страву або робити заготівлі. Не вживайте сирих грибів. Відібрані гриби спочатку помийте та відваріть кілька разів (не менше 3) у підсоленій воді протягом 30 хвилин. Також не вживайте гриби під час споживання алкогольних напоїв, це прискорить процеси всмоктування отрути. Готові страви з грибів зберігайте на холоді в емальованому посуді, але не більше доби. Гриби – не дитяча їжа, тому не давайте грибних страв малолітнім дітям. Якщо ж після споживання грибів ви почуваєтесь погано чи помітили нездорові ознаки у своїх близьких (нудота, блювота, головний біль, галюцинації, біль у животі), негайно викликайте швидку допомогу. Важливо не втратити так званий «золотий час». До приїзду швидкої промийте шлунок 1–2 л розчину марганцівки або сольового розчину, можна зробити очисну клізму. Хворий до госпіталізації повинен дотримуватись постільного режиму, щоб не прискорити кровообіг. Категорично протипоказані алкогольні напої, які прискорюють всмоктування отрути. Навіть при полегшенні стану обов’язково звертайтеся до найближчої лікувальної установи. Недоїдені гриби не викидайте. Їх аналіз допоможе лікарям швидше визначити вид отрути, яка потрапила в організм. Ніякого самолікування! Бо чим більше токсинів потрапить у кров, тим важчим буде перебіг отруєння. Тож будьте уважними й обережними. І будьте здорові!

Валентин ШАПОВАЛ,
лікар-епідеміолог відділення особливо небезпечних інфекцій ДУ «Полтавський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України», заслужений лікар України, кандидат медичних наук, доцент.

Поділися:

Добавить комментарий