«Не змінивши  способу життя, інсульт перемогти не вдасться»

«Не змінивши способу життя, інсульт перемогти не вдасться»

Про ознаки, загрози та профілактику мозкового інсульту наше інтерв’ю із завідуючою неврологічним відділенням КП «Полтавська обласна клінічна лікарня ім. М. В. Скліфосовського Полтавської обласної ради» Оленою ВІРЬОВКОЮ.

– Олено Анатоліївно, що пересічним громадянам варто знати про інсульт?
– Ознаки інсульту повинен знати кожен – хоча б для того, щоб у разі потреби допомогти людині, яка потрапила в біду. Ця хвороба небезпечна і високою смертністю, і високим рівнем інвалідизації. Особливо якщо втрачено дорогоцінний час.
Існують два різновиди інсульту: геморагічний, викликаний розривом мозкової артерії, та ішемічний, при якому артерія, що постачає кров у мозок, закупорюється тромбом або спазмується. Обидва призводять до пошкодження частини головного мозку і, відповідно, до порушень або втрати певних функцій організму.
Типовими ознаками хвороби є несподіваний сильний головний біль, раптове затерпання певної частини тіла, слабкість, порушення функцій м’язів обличчя або кінцівок, порушення мови. Якщо попросити людину посміхнутися, підняти руки вгору, посмішка може бути скривлена, а кінцівки «неслухняні». Може утруднюватися ходьба, порушуватися рівновага, координація. Також на інсульт вказують параліч половини тіла, руки чи ноги, повна чи часткова втрата зору одним або обома очима, двоїння, сплутана свідомість, утруднення мови чи нерозуміння того, що говорять інші.
Якщо у близької чи навіть незнайомої людини виникають ці ознаки, екстрену медичну допомогу треба викликати негайно. Бажано зафіксувати час, коли з’явилися симптоми. Бо, наприклад, лікарський засіб для розчинення тромбу вводиться не пізніше, як упродовж трьох годин від моменту виникнення ознак інсульту.
Чим швидше почнеться лікування, тим більші шанси уникнути важких ускладнень.
– Наскільки успішним може бути лікування?
– В обох випадках воно може бути як медикаментозне, так і хірургічне – для відновлення просвіту звуженої артерії чи її цілісності, видалення крові, що вилилася, або для зменшення тиску на головний мозок. Все залежить від різновиду, локалізації та розміру інсульту.
Людський мозок має величезні адаптаційні можливості. За 3–6 місяців реабілітаційного процесу можна значною мірою відновити втрачені функції, «змусивши» працювати неушкоджені клітини головного мозку. В деяких випадках відчутне покращення можливе й через триваліший період. Однак багатьом людям, які перенесли цю хворобу, відновитися повністю не вдається.
Щорічно в області реєструється близько 4 тисяч випадків інсульту. За останні десятиліття він значно «помолодшав» – лікарів уже не дивує ця хвороба у людей віком 25–27 років і навіть молодших. Лише 20 відсотків таких пацієнтів після реабілітації повністю відновлюють порушені функції та повертаються до роботи.
Ті, хто вже переніс інсульт, мають високу схильність до повторної судинної катастрофи. Як цьому запобігти, порадить лікар-невролог. Потрібно постійно контролювати артеріальний тиск, рівень холестерину та глюкози у крові, щоб підтримувати ці показники у нормі. Якщо є захворювання серця, обов’язково треба лікуватися.
– Чому «молодшає» інсульт?
– Зверніть увагу, як більшість дітей дивиться телевізор. Вони постійно жують – чіпси, сухарики, печиво, щось іще, привабливо упаковане, із шаленим вмістом підсилювачів смаку та інших штучних добавок. Жують не тому, що хочеться їсти, а просто за звичкою. Запивають солодкими газованими напоями.
Сучасна молодь не поспішає на стадіони. Завдяки інтернету, комп’ютеру навіть у кіно чи в театр ходити не треба. Все це легко отримати, не встаючи з-за столу. Якісь смаколики при цьому лежать під рукою. Переїдання й малорухливий спосіб життя – перші причини ранньої гіпертонії, підвищеного вмісту цукру в крові.
Додайте до цього раннє куріння: за результатами анонімних опитувань діти розпочинають курити вже років у 12. Тому так швидко прогресують, «молодшають» багато хвороб, які ще кілька десятиліть тому траплялися років у 65–70, не раніше.
– Які ще профілактичні заходи допоможуть знизити ризик інсульту?
– За технічний прогрес суспільство розплачується масовою гіподинамією. У домі ми користуємося ліфтом, на вулиці – власним чи громадським транспортом. Без помірних фізичних навантажень організм буквально “вимикається”. Сповільнюється обмін речовин, послаблюються м’язи, кістки. Це спричиняє і надмірну вагу, і серйозні хвороби внутрішніх органів.
Натомість 30–40 хвилин прогулянки пішки щодня, відмова від алкоголю й тютюну, раціональне харчування та корекція маси тіла допоможуть значно покращити самопочуття й запобігти багатьом недугам, у тім числі й інсульту. Треба якомога більше рухатися, уникати стресів, обирати просту здорову їжу. Вчасно проходити обстеження, дослухатися порад лікаря. Не змінивши способу життя, інсульт перемогти не вдасться.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України. За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий