“Немає правди у війни, вона лиш в мирі і любові…”

“Немає правди у війни, вона лиш в мирі і любові…”

Виповнилася 74-та річниця з того часу, як у Європі закінчилася Друга світова війна. Нацистський “новий порядок” призвів до того, що у полум’ї війни загинули, зазнали невимовних страждань мільйони людей. Український народ на своїх плечах виніс чи не найбільший тягар воєнного лихоліття.
З 7 по 9 травня на численних урочистих заходах в Україні, на Полтавщині вшановували подвиг людей, які вистояли і перемогли у боротьбі з нацистським звіром. День пам’яті та примирення, День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, як завжди, відзначали всім миром.

Традиційно головною подією святкувань стало покладання квітів до меморіалу Солдатської слави обласного центру. Сотні полтавців – ветерани, діти війни, духовенство, керівники органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, представники трудових колективів, громадських організацій, військові, студентська й учнівська молодь – 9 травня зібралися біля Вічного вогню і хвилиною мовчання вшанували пам’ять тих, хто загинув у роки лихоліття.
“Немає правди у війни, вона лиш в мирі і любові…”– За шість років тієї страшної війни загинуло більше 50 мільйонів людей. Це величезна втрата. Наше завдання, як нащадків, зробити все, щоб подібне більше не повторилося. І, звісно, нам потрібно пам’ятати про ті часи, про людей, які виборювали мир, – зазначив заступник голови облдержадміністрації Олег Пругло.
“Немає правди у війни, вона лиш в мирі і любові…”Живою рікою, не лише під час заходу, але й протягом усього дня, йшли до меморіалу Солдатської слави полтавці, щоб покласти квіти і засвідчити свою шану солдатам Перемоги, які ціною власного життя подарували право жити наступним поколінням.
* * *
Пам’ятні заходи відбулися на Алеї Героїв Центрального міського кладовища Полтави. Архієпископ Полтавський і Кременчуцький Православної церкви України Федір звершив панахиду за воїнами, полеглими у нинішній війні з російським агресором на сході України, загиблими в роки Другої світової війни. Представники влади і громадськості, родичі захисників Вітчизни поклали квіти до могил полтавців, які віддали своє життя за мирне небо України.
“Немає правди у війни, вона лиш в мирі і любові…”– У часи Другої світової війни Україна втратила, за підрахунками істориків, 8–10 мільйонів людей. І нині українці й українки продовжують гинути, боронячи незалежність держави. Ми знову платимо велику ціну за мир. Тому сьогодні ми тут, на Алеї Героїв, щоб вшанувати пам’ять мільйонів наших співвітчизників, які полягли у 1939–1945 роках, тисяч наших сучасників, сотень краян, які віддали свої життя, аби нині захистити Україну. Вічна їм пам’ять! – наголосив заступник голови облдержадміністрації Микола Білокінь.
* * *
Заходи з нагоди Дня пам’яті та примирення і Дня Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні відбулися в усіх районах Полтавської області. Зокрема у Лубнах громада міста разом із представниками влади, військовослужбовцями, учасниками АТО/ООС, школярами, студентською молоддю взяла участь у покладанні квітів до пам’ятних місць.
Живих учасників Другої світової війни у місті залишилося лише близько п’ятдесяти… Відходять у засвіти герої минулих літ, але живе і вічно житиме пам’ять про їхній безсмертний подвиг.
* * *
Дев’ятого травня кременчуцька громада зібралася на священному для кожного місці – біля меморіалу “Вічно живим”. Хвилиною мовчання учасники урочистостей вшанували пам’ять загиблих у роки найстрашнішої в історії людства війни. На знак безсмертя їхнього подвигу були дані залпи військового салюту.
Урочистим маршем перед меморіалом “Вічно живим” пройшли сучасні захисники України – бійці військових підрозділів Кременчука, курсанти Кременчуцького ліцею з посиленою військово-фізичною підготовкою.
Керівники міста, городяни, представники промислових підприємств міста, учні навчальних закладів вклонилися Вічному вогню, поклавши до його підніжжя гірлянди й букети квітів.
* * *
Біля Вічного вогню у Миргороді відбувся урочистий мітинг з нагоди 74-ї річниці Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. У сквері Слави зібралися сотні миргородців та гостей міста вшанувати подвиг українців, подякувати сивочолим фронтовикам. У промовах представників влади, військовослужбовців, ветеранів війни, юних містян лунали слова подяки захисникам Вітчизни. Учасники мітингу вклонилися ветеранам за героїзм, мужність і самовідданість, виявлені у роки війни та повоєнної розбудови. Присутні дякували українським воїнам, які нині самовіддано відстоюють незалежність та територіальну цілісність держави.
Патріотичний військовий вишкіл показали юні джури ЗОШ №1 імені Панаса Мирного – цьогорічні переможці міського етапу військово-патріотичної гри “Сокіл. Джура”. Завершився урочистий мітинг покладанням квітів до Вічного вогню та пам’ятного знака загиблим воїнам АТО.
* * *
Вшанувати подвиг полтавців-авіаторів мешканці обласного центру та гості міста мають можливість на виставці “Полтавці у повітрі Другої світової війни”, що 7 травня відкрилася у Полтавському музеї авіації і космонавтики. На захід завітали ветерани авіації, учасники АТО, представники Полтавського військового коледжу сержантського складу, містяни.
Полтавська земля подарувала світові не лише плеяду відомих винахідників, літераторів і вчених. Наш край щедрий і на героїчних, відважних захисників рідної землі. Видатні військові льотчики та льотчиці – наші земляки: Михайло Павлович Глущенко, Іван Данилович Оніщенко, Катерина Андріївна Олійник, Олексій Тимофійович Костенко, Олександр Федорович Васько, Семен Григорович Гетьман, Борис Климентійович Бежко та багато інших. Всі вони виконували різні бойові завдання, але чи не кожної миті однаково ризикували своїм життям. Сьогодні у Полтаві мешкає льотчик, учасник Великої Вітчизняної 1941–1945 років, якому в серпні нинішнього року виповнюється 100 років, Іван Андрійович Коваленко. З першого дня війни і до останнього він воював у складі екіпажу важкого бомбардувальника Пе-8, був стрільцем-радистом. Здійснив за час війни 300 бойових вильотів. Нагороджений двома медалями “За відвагу” та орденом Вітчизняної війни.
“Немає правди у війни, вона лиш в мирі і любові…”На виставці відвідувачі можуть побачити речі, які належали льотчикам в період Другої світової війни. Зокрема представлені льотні книги та нагороди уродженки села Терешки Полтавського району Катерини Олійник. Вона служила в 46-му гвардійському нічному бомбардувальному авіаційному полку, льотчиць якого фашисти називали “нічними відьмами”.
Взагалі ж в експозиції – півсотні експонатів. Все це речі відомих пілотів – наших земляків. “Речі, які тут експонуються, надали родичі військових. Збирали ми їх тривалий час. Це – фото, книги, документи, нагороди та інше”, – розповіла завідувачка сектора фондів наукової роботи музею Марина Окара.
* * *
Фахівці Державного архіву Полтавської області презентували документальну виставку “Злочини Третього рейху. Полтавщина”. Виставка складається із двох розділів, які містять 67 експонатів. “На основі наших документів і матеріалів Державного архіву України розповідаємо про нацистський окупаційний режим та злочини, які чинилися не лише стосовно військових, але й проти цивільного населення. В архіві зберігається багато документів і фільтраційних справ остарбайтерів, колишніх військовополонених радянської армії, інформація про руйнування, яких зазнала Полтавщина в період окупації”, – зазначив заступник директора Державного архіву Полтавської області Тарас Пустовіт.
У центральній частині виставки представлено архівні документи, що розповідають про створення нацистською владою на теренах Полтавщини низки концентраційних таборів, фільтраційні справи військовополонених Червоної армії.
Розміщено також тогочасні світлини, свідчення очевидців, що оповідають про трагічні долі сотень тисяч молодих людей, які у період Другої світової війни опинилися на чужині, на примусових роботах (передусім у Німеччині). Найбільш інформативні документи цього напрямку – фільтраційні справи та листи остарбайтерів. Листи невільників Третього рейху свідчать, що остарбайтерів активно використовували як німецькі, так і радянські ідеологи.
Також представлені повідомлення з місцевих періодичних видань, зокрема із газети “Зоря Полтавщини”, яка одразу після визволення нашого краю висвітлювала злочини нацизму на Полтавщині.
* * *
Минають роки, але подвиг наших дідів і батьків, як і подвиг нинішніх захисників української землі, житиме у віках. Вони здобули, відстоюють мир, бо “…немає правди у війни, вона лиш в мирі і любові”.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ.
Фото автора, Миколи Безноса, з доступних інтернет-джерел.

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий