Інформаційний кур’єр

Неродючих городів не буває

Хто про землю дбає, тому вона й повертає, говорить народна мудрість. Якщо маєте намір покращити родючість ґрунту на своїй ділянці, то, в першу чергу, визначте його механічний склад старими дідівськими методами. Візьміть жменю землі, зволожте її та спробуйте скатати кульку. Якщо вона розсипається – структура грунту піщана, ні – глиняста. Якщо вдалося зробити кульку, але не вдається циліндрик – супіщана. Розтріскування циліндрика при натисканні на нього свідчить про те, що це суглинок. Якщо вдається легко скручувати в руках джгути і кільця – грунт важкий, глинистий.
На важких глинистих грунтах внесіть для покращення родючості соломистий гній, торф, компости і дернову землю. Восени такий грунт глибоко перекопують, не розбиваючи грудок.
На заболочених перезволожених ділянках слід влаштовувати дренаж. Для цього в нижній частині ділянки викопайте канаву-колектор, який нижнім краєм виходить до річки або іншого водоприймача, а впоперек колектора вверх по схилу прорийте дренажні канави на глибину залягання підґрунтових вод. Колектор і канави на третину заповніть камінням чи іншим дренажним матеріалом і зверху засипте грунтом.
Кислі грунти, розміщені переважно у заплавах рік та інших вологих місцях, можна поліпшити, внісши восени після перекопування по 2–6 кг вапна або попелу на кожні 10 квадратів площі.
Солонці й солонцюваті грунти навесні довго «не визрівають», залишаючись мокрими, а після висихання стають твердими, на них погано ростуть рослини. Перетворити такі грунти в родючі дуже важко. Для нейтралізації шкідливих натрієвих солей восени після перекопування по поверхні грунту розкидайте 3–6 кг дрібно меленого гіпсу на кожні десять квадратів городу. На сильно солонцюватих грунтах можна провести землювання – в канави шириною 30–40 см і такої ж глибини, розташовані через 60–70 см, засипте родючий грунт, в який висадіть розсаду чи посійте насіння рослин, які потребують великої площі живлення (огірки, помідори, гарбузи, кукурудза).
Піщані грунти можна поліпшити, заклавши на глибині 40–50 см екран товщиною 10–15 см з глини, глинистого грунту або зі старої плівки.

Володимир ДАВИДОВ,
садівник.

Поділися:

Добавить комментарий