Цьогоріч недобір врожаю через аномальну спеку відчули всі городники, а особливо ті, які зробили ставку на капусту. А відтак така тенденція позначилася і на цінах на головну героїню українського борщу. Чи справдяться очікування, що з приходом осінніх дощів ситуація зміниться на краще і капуста ще своє надолужить, покаже час. А поки ще не пізно спробувати на звільнених після картоплі грядках посіяти нову культуру для українців – китайську капусту пак-чой. При належному догляді ця відносно морозостійка культура ще встигне себе показати, бо це швидше різновид салату, ніж капуста.
Капуста пак-чой – однорічна листкова китайська капуста, яка широко відома у Південно-Східній Азії. Її ще називають гірчичною через гострий незвичний смак, або селеровою.
Існує три види цієї культури. У одного виду листки темно-зелені, а черешки яскраво-білі. У другого – і листки, і черешки світло-зелені. У третього – верхня частина листка червоно-фіолетова, нижня – зелена, черешок зелений. Залежно від сорту рослини мають висоту від 10 см до 50 см. Хоча рослина належить до сімейства капустяних, ця капуста класифікується як зелений (салатний) овоч. Сьогодні у продажу налічується понад десять сортів (Прима, Річі, Гіпро, Оленка, Веснянка, Ластівка, Лебедушка, Чотири сезони, Юна, Краса Сходу, Чайна Кранч, Чайна Експрес, Марі, Рання Джейн, Пагода).
Особливості вирощування
Вирощувати капусту пак-чой нескладно. З усіх листових капуст вона найневередливіша і щедра на врожай. Любить прохолодну та вологу погоду, органічні добрива, перегній, попіл, не переносить перезволоження та кислих ґрунтів. У той же час існують деякі особливості догляду. Дана капуста любить грунти з середньою кислотністю, сонячне світло або півтінь. Гарними попередниками для неї є бобові, зернові та гарбузові культури. Бажано, щоб на цій ділянці не росла раніше капуста, оскільки у них одні шкідники і захворювання.
Капусту пак-чой слід сіяти рано навесні або наприкінці літа. Посаджена при довгому світловому дні, у травні–липні, вона швидко йде у стрілку і зацвітає. Насіння можна висівати безпосередньо у грунт, бажано під плівку по три насінини у лунку. Можливо вирощувати пак-чой і через розсаду. Розсада готова вже до висадки у віці 20–25 діб і повинна мати 4–5 справжніх листків. Через слабку кореневу систему не рекомендується пересаджувати, тому у більшості випадків насіння висаджують безпосередньо у відкритий грунт і накривають поліетиленовою плівкою. Відстань між рядками не менше 30–40 см залежно від сорту капусти. Глибина сівби насіння становить 1–2 см. Щоб прискорити проростання насіння, борозни накривають поліетиленовою плівкою. Сходи з’являються протягом 7–10 діб. У стадії одного або двох справжніх листків обов’язково проріджувати капусту не менше 15–20 см одна від одної. Тоді розетки виростуть великими. Не варто сіяти відразу багато капусти, її листки швидко стають грубими. Розтягнути задоволення можна, підсіваючи насіння потроху, з інтервалом 7–10 діб, конвеєром.
Китайська капуста пак-чой добре розвивається за температури 15–20°С. Багато сортів витримують нічні заморозки до мінус 5°С. Через таку морозостійкість ця культура вважається дуже цінною для наших городників, які працюють у непередбачуваних кліматичних умовах з різкими температурними стрибками, непередбаченими опадами та іншими погодними «сюрпризами».
Догляд та боротьба зі шкідниками
Догляд за капустою пак-чой, як і вирощування її в цілому, не вимагає особливих зусиль і навичок: треба регулярно розпушувати грунт, але бути обережними, щоб не пошкодити коріння біля поверхні капусти. Полив повинен бути своєчасним, достатнім, але без надмірностей: не заливати землю і не допускати її пересихання. Середня норма поливу з серпня по вересень становить від 15 до 20 літрів на квадратний метр. Для підтримання комфортної вологості ґрунту досить проводити мульчування грядки за допомогою компостних добрив або скошеної трави.
Великих збитків китайській капусті весняного посіву можуть завдати хрестоцвітні блішки. Втрат можна уникнути, накривши грядки агроволокном. Відлякують шкідника також опудрення рослин попелом або його сумішшю з тютюновим пилом (1:1). Боротьбу зі слимаками і дощовими равликами проводять вручну у рамках регулярного огляду культури.
Збирання врожаю можна починати ще до досягнення рослиною повної зрілості, зрізуючи на салат молоді листочки. Молодий пак-чой зрізають на висоті 2–3 см над землею, дорослий – трохи вище. Залишається стебло для відростання і отримання вторинного врожаю. Вживати пак-чой бажано відразу після зрізання, оскільки він зберігається нетривалий час. Можна миті листки капусти загорнути у вологий рушник і помістити на день-два у холодильник, що трохи збільшить термін зберігання.
Л.А. Терьохіна,
кандидатка с/г наук Інституту овочівництва і баштанництва НААН.