Нещодавно виповнилася 115-та річниця від дня народження відомого українського живописця, графіка, музейного діяча, художнього критика Павла Матвійовича Горобця. З цієї нагоди у виставковій залі Полтавського літературно-меморіального музею І. П. Котляревського відкрилася виставка його графіки.
Мистецька експозиція створена за підтримки знаного в Полтаві видавця, колекціонера, доброчинця Олексія Петренка.
Виставка має назву «Невідомий Горобець». Справді, серед шанувальників творчості художника Павло Матвійович відомий як неперевершений майстер ліричного пейзажу, портретист, автор багатьох тематичних картин, натюрмортів. Але цього разу висвітлена невідома багатьом грань його таланту: дружні шаржі, карикатури, сатиричні замальовки. Експонується також декілька ранніх краєвидів, автопортрет молодого художника, виконаний у 1924 році, та портрет Павла Матвійовича роботи відомого майстра різьби по дереву, живописця, скульптора з Миргорода Якова Усика. Представлені на виставці начерки, сюжетні замальовки та ескізи розкривають творчі пошуки митця упродовж 1920–1970-х років.
Доля художника нерозривно пов’язана з Полтавським художнім музеєм. Із 1946 року він працював заступником директора з наукової роботи, а з 1963-го протягом десяти літ очолював музей. Павло Матвійович – учасник багатьох всесоюзних та обласних виставок. Художні полотна майстра зберігаються в музейних збірках країн пострадянського простору та за кордоном.
Митець не тільки віртуозно володів пензлем. Він – автор численних науково-популярних розвідок та мистецьких досліджень, які публікувались у профільних часописах та на сторінках місцевих засобів масової інформації. Деякі з них теж експонуються на виставці. Павло Матвійович активно співпрацював із газетою «Більшовик Полтавщини» (з 1943 року – «Зоря Полтавщини») як художник-журналіст. Його мистецтвознавчі дослідження, розповіді про відомих діячів культури та мистецтва, карикатури, сатиричні замальовки та дружні шаржі неодноразово з’являлися на сторінках газети.
Павло Матвійович із першого до останнього дня пройшов дорогами Великої Вітчизняної війни, наближаючи перемогу над ворогом.
Шанувальникам художника, поза сумнівами, буде цікаво познайомитися зі світлинами із сімейного архіву митця, серед яких є справді унікальні, виконані відомими фотомайстрами М. Фріденталем та К. Лехницьким.
П. М. Горобець був людиною глибокою і багатогранною. Він мав чудовий голос, любив українські народні пісні, був добрим виконавцем романсів, грав на багатьох музичних інструментах, брав участь у театральних виставах аматорських колективів. Творчо співпрацював із музично-драматичним театром імені М. В. Гоголя. Привертають увагу портрети акторів нашого театру 30–40-х років минулого століття, а також автопортрет у ролі Шельменка-денщика.
Його яскраву, непересічну постать ще й досі пам’ятають полтавці старшого віку. Згадували митця та його творчість Кім Скалацький, котрий прийняв Художній музей у П. М. Горобця, заслужений художник України Микола Підгорний, працівники полтавських музеїв. Тож зустріч із творчістю відомого живописця стане справжнім подарунком для шанувальників мистецтва.
Валентина СКРИЛЬ
Старший науковий співробітник літературно-меморіального музею
І. П. Котляревського