Низка кроків –  на сім років

Низка кроків – на сім років

У лютому цього року Полтавський регіональний офіс програми «U-LEAD з Європою» відібрав дві об’єднані територіальні громади області для експертного супроводу підготовки Стратегії розвитку громади до 2027 року. («U-LEAD з Європою» є міжнародною програмою, яка фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами – Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. – Авт.). Одна з них – Новогалещинська ОТГ. Чому саме вона? За якими критеріями здійснювали відбір? Що це дасть для самої громади та її мешканців?

Унікальна громада

Новогалещинську об’єднану територіальну громаду можна вважати унікальною. Адже вона – одна з перших в Україні ОТГ, які утворилися із сільрад двох районів: Новогалещинської селищної ради Козельщинського та Бондарівської сільської ради Кременчуцького районів. Наприкінці минулого року до Новогалещинської ОТГ приєдналася Пісківська, а цьогоріч до її складу додасться ще й Василівська сільські ради.
Як розповіла очільниця громади Світлана Самсонова, Полтавський регіональний офіс програми «U-LEAD з Європою» при відборі громад керувався результатами їхньої діяльності у минулому році. Експерти офісу вважають, що Нова Галещина має великі шанси і можливості для розвитку. Чому?
– Сьогодні перспективу розвитку мають комбіновані громади, де функціонує як промисловість, так і сільське господарство, – переконана Світлана Самсонова. – Це й було одним із основних критеріїв відбору. У минулому році бюджет громади складав 39 мільйонів гривень. На території нашої ОТГ, у Бондарівському старостаті, зареєстровано частину підприємств групи Ferrеxpo, і нам уже надходять кошти від податку з доходів фізичних осіб, а це – кілька мільйонів додаткових коштів. Земля теж у нас є, але невідомо, у якому вигляді буде прийнятий закон про ринок землі і як зміняться надходження до місцевого бюджету, що буде з землею державної власності. Зараз громадам поки що не дають права викупу цих земель. Нині маємо дохід від договорів оренди землі (12 відсотків від вартості). Але коли буде не оренда, а податок з власності, то дохід зменшиться в рази. І важко сказати, як у такому випадку формуватимуться бюджети громад і як жити громадам, орієнтованим лише на сільське господарство та в яких немає промисловості…
Ось чому Новогалещинська громада має на меті розвивати місцеву промисловість. Окрім того, що її територія належить до зони діяльності Біланівського гірничо-збагачувального комбінату (а це – угода про соціальне партнерство і вагома підтримка місцевої соціальної сфери), є конкретні інвестори, готові започаткувати тут виготовлення пелет, біокормів для тваринництва, можливо, навіть відкрити ферму для виробництва екологічно чистої продукції. І, звичайно ж, у планах – паралельно розвивати традиційне сільське господарство. На цих «китах» і базуватиметься добробут громади та її мешканців, завдяки їм можливе якісне функціонування і закладів соціальної сфери.

Стратегія розвитку

Та оскільки охопити все водночас просто неможливо, підмогою відтепер стане Стратегія розвитку громади.
– Цей документ визначає і формуляризує суспільно визнані пріоритети проєктів, – пояснює Вадим Штефан, експерт з питань розвитку громад і територій U-LEAD Полтавського регіонального офісу, куратор робіт з підготовки Стратегії. – Він також дає можливість залучати до їх реалізації кошти ЄС, адже право змагатися за ґрантові кошти Євросоюз надає тим громадам, де наявна Стратегія розвитку.
Минулого року подібний грант від USAID виграла Сергіївська ОТГ, що в Гадяцькому районі, – саме через те, що їхня Стратегія була написана ще у 2017 році. Там завдяки гранту відкрили Центр розвитку громади (багатофункціональний комплекс послуг: Будинок культури, бібліотека, спортзал, гуртки, конференц-зал тощо). Громада за свої кошти відремонтувала приміщення, а обладнання закупили за кошти гранта – близько п’ятисот тисяч гривень.
За словами Вадима Штефана, процедура підготовки Стратегії як документа включає глибокий соціально-економічний аналіз, опитування мешканців і представників бізнесу, SWOT аналіз, розроблення «дерева цілей» та плану їх реалізації. Організаційно процес здійснюється через засідання спеціально створеної робочої групи. У Новогалещинській громаді до цієї робочої групи увійшли представники всіх старостатів громади, підприємці, громадські активісти, керівники установ та організацій громади, молодь. Відбулося вже друге засідання робочої групи, на якому розглянули результати соціально-економічного аналізу та опитування мешканців громади. Уже здійснили і SWOT аналіз, тобто визначили сильні та слабкі сторони, загрози та можливості.
Як виявилося, серед сильних сторін Новогалещинської ОТГ – географічне положення, наявність на території громади автошляху республіканського значення М22 Полтава – Олександрія, залізничне сполучення та вокзал Південної залізниці. Велика площа родючих земель. Культурні пам’ятки, привабливі для туристів, – місця, де бував письменник Максим Горький, могила художника Івана Дряпаченка та пам’ятник йому, а також міні-галерея репродукцій картин художника; перший в Україні пам’ятник жертвам Голодомору. Природні багатства: цілюще Солоне озеро, річка Псел, природно-заповідні заказники. Корисні копалини: поклади залізистих кварцитів високої якості. Історичні «родзинки» – кургани скіфсько-сарматської доби.
Слабкими сторонами учасники другого засідання робочої групи назвали відсутність глибоких водоносних горизонтів питної води і ставок-випарник Кременчуцького нафтопереробного заводу як джерело забруднення фенолами води; низьку купівельну спроможність жителів громади через малу кількість зайнятого працездатного населення; низьку диференціацію малого бізнесу (винятково торгівля). На території громади є площі земельних ділянок промислової забудови колишніх підприємств до 50 гектарів, на які є акти постійного користування і які через це громада не може використати на свій розсуд. Мало прецедентів громадянської активності: у Новій Галещині є лише одна діюча громадська організація зі своєю ґрантовою історією.
– Я навіть не очікувала такої думки мешканців громади, – ділиться враженнями Світлана Самсонова. – Люди бачать громаду затишною, розвиненою. І водночас – реабілітаційною. Тобто сюди з сусідніх міст і сіл всі, хто бажає, приїжджатимуть для оздоровлення й санаторно-курортного лікування. Для цього може знадобитися свій басейн, а також – Солоне озеро, де, ймовірно, у перспективі буде санаторій…
А ось такою уявляє свою громаду наймолодша учасниця робочої групи Олександра Лисовська, дев’ятикласниця Новогалещинського ліцею:
– У майбутньому це – оновлена, успішна громада. Вона має гарний зелений парк з фонтаном і затишним кафе, в якому можна буде поласувати морозивом. Великий торговий центр – тому що не завжди хочеться кудись їхати за покупками; було б круто, якби його відкрили й у нас. Ну і, звичайно, – ліцей. Він у нас буде найкращий: сучасні обладнані кабінети, вільний доступ до Інтернету, облаштовані спортивні майданчики для ігрових видів спорту, чудова паркова зона біля ліцею, щоб можна було і відпочивати під час перерви, і проводити уроки на свіжому повітрі. Ще є ідея – відкрити кінотеатр. Наразі це питання ми обговорили на засіданні шкільного самоврядування. Вирішили вивчити думку населення, а вже далі будемо діяти залежно від підсумків опитування.
Співпраця місцевої влади та шкільного самоврядування є доволі плідною. Діти отримують знання про місцеву політику, роботу органів управління територіальної громади і, як бачимо, пропонують чудові та слушні ідеї ефективного функціонування ОТГ, які можна втілити в життя.

Міжмуніципальна співпраця

Прагнучи до більш повноцінного розвитку, Новогалещинська ОТГ тісно співпрацює з сусідніми громадами Кременчуцького району. Найвагоміше досягнення такої міжмуніципальної співпраці – свій Центр первинної медико-санітарної допомоги у Кременчуці, який створили 5 громад, у тім числі й Новогалещинська. Центр працює у приміщенні Кременчуцької центральної районної лікарні.
Ця ж лікарня запропонувала громадам відремонтувати по одній палаті для пацієнтів із їхніх населених пунктів. Відгукнулося кілька ОТГ. Новогалещинська громада минулого року забезпечила ремонт палати у відділенні нейрохірургії, і нині там проходять лікування її жителі. На цьому не зупиняються, у недалекому майбутньому – ремонт іще однієї палати у терапевтичному відділенні.
В Омельницькій ОТГ працює Інклюзивно-ресурсний центр для дітей з особливими освітніми потребами. Новогалещинські сусіди поспішили скористатися шансом, щоб потурбуватися і про своїх особливих дітей, тож уклали відповідний договір з Омельником. З Піщанською громадою Новогалещинська ОТГ має угоду про співпрацю з їхнім методичним кабінетом, де можуть отримати консультації й методичну підтримку місцеві вчителі. Що стосується педагогічних працівників, то Новогалещинська громада також уклала з Полтавським обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти імені М.В.Остроградського договір, згідно з яким учителі, які працюють в освітніх закладах громади, можуть підвищувати в інституті свою кваліфікацію…
Тож не випадково одним із зовнішніх позитивних факторів, що вплинуть на Новогалещинську громаду у 2021–2027 роках, робоча група з підготовки Стратегії розвитку громади визначила саме розвиток комунікацій, особливо – із зарубіжними муніципалітетами, які мають досвід співпраці з гірничо-збагачувальними підприємствами.
Важливе місце у Стратегії відведено створенню додаткових робочих місць на Біланівському ГЗК, а також обслуговуючої інфраструктури підприємства на території громади. Крім економічного фактора, галещани виокремили ще й туристичний, щоб відкрити маршрути для любителів подорожей і розвивати цю галузь у регіоні. Також відродженню краю сприятиме, як вважають люди, роздержавлення занедбаних об’єктів державної власності та визнання ставка-випарника Кременчуцького НПЗ джерелом екологічного лиха.

Реалії і перспективи

А поки напрацьовується матеріал для Стратегії розвитку, громада торує свій шлях до якомога повної спроможності й самодостатності. Перешкод же на цій дорозі ой як багато! Як зазначалося вище, минулого року до Новогалещинської ОТГ приєдналася Пісківська сільська рада – досить репресивний регіон, де відсутні робочі місця, немає ні школи, ні дитячого садка попри те, що на цій території проживає 109 дітей! Навіть ФАП закритий. Тут поки не йдеться про розвиток – швидше про відновлення закладів соціальної інфраструктури та запровадження власної економіки з новими робочими місцями для місцевого населення…
Серед пріоритетів – медична й освітня галузі, на їх утримання йде левова частка доходів громади. Більш ніж просто відчутною є підтримка і соціального партнера ОТГ – Біланівського ГЗК. Ось так, спільними зусиллями вдалося перетворити опорний навчальний заклад громади, Новогалещинський ліцей, на сучасний центр освіти для дітей – відремонтований, затишний і привітний, обладнаний новітньою технікою, меблями. І головне – доступний для всіх.
– Ми вже подали заявку на придбання шкільного автобуса, обладнаного спеціальним підйомником для інвалідних візків, – ділиться планами очільниця громади Світлана Самсонова, бо незабаром до нашої школи піде дитина з особливими потребами. Громада має сплатити за автобус двадцять відсотків вартості – це близько вісімсот тисяч гривень.
Турбота про дітей починається з дитячих садків, якими опікуються однаково, – чи це Новогалещинський, де виховується більше сотні малят, чи Бондарівський із 15 дітьми. Зовнішні та внутрішні ремонти, облаштування подвір’я та ігрових майданчиків, утеплення приміщення – усе це забезпечує дітворі необхідний комфорт. Те ж саме відбувається і у школах.
Юнацькій молоді громада створює належні умови для продуктивного й корисного відпочинку. Розвивається Центр дозвілля, створено футбольні команди, працює тренажерний зал.
А батькам, бабусям і дідусям громада пропонує надійну підтримку в розв’язанні побутових, виробничих, медичних питань. Так, восени Новогалещинська ОТГ вже матиме власний Центр надання адміністративних послуг, а зовсім скоро – поліцейську станцію. До речі, у плані роботи ЦНАПу – підписання меморандумів про співпрацю з Центром зайнятості та з Пенсійним фондом, за умовами яких у ЦНАП будуть приїздити фахівці зазначених структур і вести повноцінний прийом громадян.
У найближчій перспективі – також відкриття аптеки, яка б забезпечувала місцеве населення доступними ліками за електронними рецептами. У Новогалещинській амбулаторії працює стоматологічний кабінет. А нещодавно тут увели в дію сучасне обладнання для лабораторних аналізів, на яке громада виділила близько 400 тисяч гривень, тож відтепер не потрібно нікуди їхати, щоб здати аналізи.
Якщо ж і виникла необхідність поїхати – з населених пунктів громади до Нової Галещини чи в лікарню до Кременчука – ОТГ для цього має свій соціальний автобус.
Одним із важливих напрямків роботи є й комунальне господарство. А це – збір і вивезення твердих побутових відходів, робота асенізатора, транспортні послуги. Та найболючішим питанням для Нової Галещини було і залишається забезпечення якісною питною водою. Нині місцевому населенню таку воду привозять безкоштовно тричі на тиждень, бо своя вода забруднена ставком-випарником Кремнчуцького НПЗ і для вживання непридатна. Тому громада планує наступного року збудувати водогін. Проєкт дорогий – близько мільйона. Для його реалізації існує два варіанти: тягти водогін від водоносного горизонту поблизу села Квітів, що за Козельщиною, або ж провести його від Дніпра (такий водопровід уже дійшов до Єристівки і Дмитрівки). Відразу скажу, що другий варіант набагато дешевший як для громади, так і в кінцевому підсумку для споживачів води, які повинні будуть платити за неї. Але в будь-якому разі селищний голова має на меті винести це питання на громадське обговорення.
***
Наприкінці минулого року Міністерство розвитку громад та територій України розробило Методичні рекомендації щодо оцінки рівня спроможності територіальних громад і визначило 9 основних показників, що визначають їх спроможність. Новогалещинська громада, впевнена Світлана Самсонова, повністю відповідає восьми критеріям:
– Дев’ятий же критерій проблемний не лише для нас, але і для всієї України. Простіше кажучи, народжуваність у громаді має перевищувати смертність. Тож ми готуємо положення, згідно з яким своїм породіллям надаватимемо грошову допомогу при народженні дитини. Можливо, це стане хоч якимось стимулом і дозволить підвищити народжуваність у нашому регіоні.
Звичайно, за рік-два народжуваність значно не зросте. Але ж це лише тактика, спрямована на досягнення стратегічної мети. Якщо ж неухильно дотримуватися стратегії, то все здійсниться і реалізується. І переконатися в цьому ми зможемо через сім років, на які розрахована Стратегія розвитку Новогалещинської громади.

Надія ЛИТВИН.

Низка кроків –  на сім років Низка кроків –  на сім років Низка кроків –  на сім років Низка кроків –  на сім років

Добавить комментарий