Нова історія  озера Саги

Нова історія озера Саги

Щороку стан річок, озер і підземних вод в Україні погіршується через замулення та заростання водойм, забруднення викидами з підприємств, надмірне використання природних ресурсів. Тож ми й створили громадську організацію «Рибацький край Мануйлівки», щоб конкретними справами сприяти екологічному розвитку Козельщинської територіальної громади, забезпечити охорону, раціональне використання та відтворення водних і природних ресурсів.

Організація створена не для бізнесу, а заради збереження нашого місцевого озера Саги. Кожен член об’єднання – а нині нас уже майже 130 рибалок-любителів! – знає, куди витрачаються кошти, інформація обговорюється на зборах або особисто.
Майже за рік зроблено чимало. Перш за все ми замовили лабораторний аналіз води з озера Саги, який показав, що вона чиста, навіть краща від колодязної. Кожен член ГО сплатив членський внесок, за ці кошти в озеро Сагу протягом серпня-вересня 2020-го нам вдалося запустити трішки раків, сподіваємося отримати потомство. Адже одна самка приносить у середньому 30 особин потомства. А ще закупили й випустили у водойму 350 кілограмів малька коропа, 70 кг – білого амура і 30 кг – товстолобика. Після зариблення встановили інформаційні таблички, щоб нікому не спало на думку виловлювати малька; проводили нічні рейди, щоб захистити рибну малечу від браконьєрів. На жаль, виявили сіті й раколовки, розставлені людьми без совісті. Очевидно, заїжджі, бо місцеві, які опікуються озером, такого б не вчинили.
Взимку, коли риба потерпала від нестачі кисню, ми всі гуртом рятували її від замору: випилювали на озері ополонки, насосом подавали воду із Псла у Сагу, аби збагатити озеро киснем.
Ось так, спільними зусиллями, ми створили можливості для відкриття нашого першого риболовного сезону. Цю урочисту для нас подію вирішили відзначити відкритим турніром зі спортивної риболовлі, який нещодавно відбувся у Мануйлівці на березі мальовничого озера Саги.
Офіційно участь у ньому взяли 52 члени громадської організації «Рибацький край Мануйлівки». Турнір проходив з 6-ї до 11-ї ранку, після чого почалося зважування виловленої риби. За його результатами місця були розподілені таким чином: І – Ігор Жиденко (4,4 кг), ІІ – Микола Риженко (4 кг), ІІІ – Володимир Жильченко (3,85 кг).
Нагороду за найбільшу рибину, яку спіймали протягом турніру (короп вагою 1,55 кг), отримав Віктор Бородін. Також були нагороджені й інші учасники, які спіймали великі рибини коропа, білого амура.
Гідним завершенням турніру стали збори, на яких учасники вирішили, яку рибу вже можна ловити, а яку – ні (розміром до 25 см). Скажімо, коропа взагалі потрібно випускати, щоб він нерестився. Білого амура розміром до 40 сантиметрів теж відпустили. Також обмежили до трьох кілограмів кількість виловленої риби на одну людину.
Таким чином спортивний азарт не став на заваді здоровому глузду. Адже ми маємо відродити повною мірою цю перлину Припсілля – наше чудове озеро Сагу з його чистою водою, мальовничими краєвидами й багатою водною фауною. Надзвичайним подарунком від природи було те, що минулого року тут уперше за останні два десятиліття побачили справжніх лебедів! А значить, ми рухаємося у правильному напрямку.

Роман ЄРЕМЕНКО,
учитель біології Мануйлівського ліцею, заступник голови ГО «Рибацький рай Мануйлівки».

Поділися:

Добавить комментарий