Нова програма житлових субсидій – адресна підтримка тих, хто цього справді потребує

Нова програма житлових субсидій – адресна підтримка тих, хто цього справді потребує

Уряд зробив важливий крок на шляху до монетизації субсидій. Передбачається, що вже в наступному опалювальному сезоні субсидії будуть видаватися живими грошима, які в результаті ощадливого використання енергоресурсів можна буде використати на свій розсуд.
Однак перехід до монетизації можливий тільки в тому випадку, якщо система субсидій буде соціально справедливою – державну допомогу отримуватимуть ті, хто справді її потребує. Започаткована кілька років тому ініціатива надання прямої допомоги уразливим верствам населення у вигляді субсидій довела свою ефективність. Втім з часом вона стала потребувати удосконалення – передусім у бік адресності.
Реєстр субсидіантів, напрацьований Мінсоцполітики, виявив чимало випадків, коли люди вдавалися до різних хитрих схем, щоб отримати допомогу від Уряду на сплату комунальних послуг. Про такі ситуації розповідали й додзвонювачі урядової «гарячої лінії» 15-45, і читачі teplo.gov.ua. Люди обурені випадками, коли сім’я офіційно не працює, користується субсидією, але водночас має, наприклад, дорогий автомобіль та дозволяє собі їздити кілька разів на рік за кордон. Приклад з Буковини, де член сім’ї офіційно був безробітним, отримав субсидію у сумі 21 тисяча гривень, але при цьому придбав продукцію компанії «Apple» на суму 52 тисячі гривень.
Такі випадки провокують у суспільстві відчуття соціальної несправедливості. Відтак нова програма житлових субсидій, яка почала діяти з 1 травня 2018 року, є перш за все соціально справедливою та більш адресною. При цьому впроваджуються такі механізми, за яких багаті люди більше не зможуть паразитувати за кошти всіх платників податків.

Предмети розкоші та здача квартири в оренду

Трапляються випадки, особливо в містах-мільйонниках, коли квартира здається в оренду уже з бонусом – субсидією на комунальні послуги. При цьому власники помешкання не тільки отримують доходи, а й мають транспортні засоби або інші предмети розкоші.
Тепер, якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше п’яти років з дати випуску, крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення, субсидію не призначатимуть. Крім того, у декларації про доходи з’явиться нова графа «інші доходи», де свідомі громадяни зможуть декларувати кошти, отримані, зокрема, від здачі в оренду квартири.

На великі будинки й квартири субсидії не буде

Є помешкання, які належать до категорії «преміум класу», але на них оформлялися субсидії на підставі того, що прописувалася там одинока пенсіонерка з мінімальною пенсією, котра, як правило, ще й зверталася до комісії щодо надання субсидії на понаднормативну площу.
Із 1 травня 2018 року, якщо площа квартири перевищує 120 квадратних метрів чи будинку – 200 кв. м, окрім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей, власники або мешканці такого житла повинні будуть оплачувати комунальні послуги в повному обсязі.

Зміни для безробітних, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості

Чимало українців працюють за кордоном, при цьому в Україні вважаються безробітними. Гроші в сім’ю надходять, держава субсидію надає, а інколи такі люди ще й допомогу з безробіття отримують в Україні.
Запропоновано два варіанти для безробітних, які не перебувають на обліку в центрі зайнятості: чесно декларувати свої доходи, отримані за кордоном, та сплачувати страхові внески до Пенсійного фонду, або органи соцзахисту автоматично нараховуватимуть у дохід таким людям працездатного віку три прожиткові мінімуми – 5286 гривень (1762х3), – якщо вони хочуть користуватися соціальною допомогою. Також необхідно буде сплатити єдиний соціальний внесок за три місяці у розмірі, що не менший за мінімальний. Тим, хто перебуває на обліку в центрі зайнятості та отримує допомогу по безробіттю, у дохід рахуватимуть лише її.

Соціальні нормативи наближаються до реальних потреб

У 2017 році, за результатами опалювального сезону, до бюджету країни було повернуто чималу суму невикористаних субсидій: газопостачальними підприємствами – 6,2 мільярда гривень, теплопостачальними – 1,1 млрд грн, водопостачальними – 650,1 млн грн, електропостачальними – 290,7 млн грн. Тому з 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалення становитиме 4,5 м3 на 1 м2 площі, електроопалення – 30 кВт·год на 1 м2 площі. Крім того, при призначенні субсидії на понаднормову площу житла норма може бути підвищена не більш як на 30%.
Усе, що вимірюється лічильником і на що надається житлова субсидія, у разі невикористання наданої допомоги за результатами сезону повертатиметься до бюджету країни. В тому числі невикористана субсидія на газ і електроенергію, які не використовуються для опалення.

Підтримка малого фермерства

Раніше при розрахунку розміру субсидії органи соцзахисту брали до уваги 100% доходів від здачі молока селянами. Це заганяло сільський молочний бізнес у тінь та збільшило кількість посередників, які скуповували молоко на “чорному” ринку й перепродували його переробним підприємствам. Тепер органи соцзахисту враховуватимуть лише 30% доходів від реалізації молока молокопереробникам.

Переселенці та ОТГ

Позитивне нововведення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та об’єднаних територіальних громад. Субсидію ВПО можна буде оформити без договору оренди житла. Достатньо подати до управління соціального захисту населення лише заяву і декларацію, у якій зазначається склад домогосподарства з урахуванням внутрішньо переміщених осіб. І на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов буде призначено житлову субсидію.
Об’єднаним територіальним громадам надано право приймати від громадян документи для оформлення субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення. Це аналогічно до того, як зараз відбувається у сільських і селищних радах.

Зекономив – держава преміює

Як і торік, монетизації підлягають зекономлені домогосподарствами 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. В грошовому еквіваленті це майже 700 гривень.
До 1 липня 2018 року підприємства-виробники чи підприємства-виконавці послуг з газо- та електропостачання у паперовому й електронному вигляді нададуть структурному підрозділу з питань соціального захисту населення списки енергоощадних субсидіантів із зазначенням суми невикористаної державної допомоги.
Субсидіантам, які вели енергоефективне домогосподарство, для отримання коштів необхідно буде до 1 вересня подати заяву до місцевого управління соціального захисту населення, на підставі якої здійснюватиметься виплата грошової винагороди за енергоефективність.
Відкриття рахунку в банку, як і вибір самої уповноваженої банківської установи, через яку проводяться виплати соціальних допомог та пенсій, або у відділеннях Укрпошти має здійснюватися субсидіантом самостійно. На момент подачі заяви рахунок у банку повинен бути вже відкритим. У містах виплати здійснюватимуть виключно через банківські установи, а в сільській місцевості – через банки або пошту, за вибором отримувача.

Монетизація субсидій

Із 1 січня 2018 року запрацювала система монетизації пільг і субсидій на рівні надавачів комунальних послуг. Це було необхідною передумовою для реалізації повномасштабної монетизації для людей відповідно до статті 11 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Зважаючи на те, що останніми роками субсидія надавалася автоматично, без оновлення документів заявниками, необхідно провести повномасштабну перевірку отримувачів допомоги на відповідність критеріям її одержання.

Кому повторно потрібно подати документи?

ПЕреважній більшості громадян, які отримують субсидії і не мають щойно куплених предметів розкоші, нових автомобілів, або у складі сімей яких немає працездатних осіб, що декларують нульові ставки доходу, загалом це приблизно 80–85% нинішніх субсидіантів, як і раніше, державна допомога буде перепризначена автоматично, без звернення до органів соціального захисту. Водночас у зв’язку із запровадженням нових правил близько 15% громадян потрібно буде звернутися до органів соцзахисту за переоформленням субсидії.
Повторно заяву і декларацію потрібно буде подавати: орендарям житла; внутрішньо переміщеним особам; сім’ям, яким субсидію було призначено не на всіх зареєстрованих, а на фактично проживаючих у помешканні осіб; сім’ям, де є непрацюючі люди працездатного віку, в яких або відсутні доходи, або вони менші мінімальної заробітної плати; сім’ям, в яких відбулися зміни у складі сім’ї протягом останнього року; сім’ям, які станом на травень 2018 року матимуть понад двомісячну заборгованість за житлово-комунальні послуги й не погасять її до червня 2018 року.

Департамент інформації та комунікацій
з громадськістю Секретаріату
Кабінету Міністрів України.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий