Нове в законодавстві про іпотеку: чи виселять “валютних” боржників

Нещодавно парламент прийняв новий Кодекс про процедури банкрутства, який встановлює п’ятирічний період реструктуризації іпотечних валютних кредитів і скасовує мораторій на вилучення квартир неплатників по кредитах. Простіше кажучи, боржників можуть виселяти.

Документ важливий для тих, хто взяв іпотечний кредит – тобто позику на купівлю житла під його заставу. При іпотеці заставлене майно перебуває в користуванні боржника, а кредитор має право у випадку невиконання умов договору повернути свої гроші, продавши це майно.
Зміни в законодавстві, вочевидь, прийняті в інтересах кредиторів, а не позичальників. Введений у 2014 році мораторій на стягнення квартир боржників призвів до того, що значна частина валютних позичальників через постійне підвищення валютного курсу відмовилася платити по кредитах. Тепер банки, в яких брали позики покупці іпотечних квартир і будинків, зможуть забрати житло в рахунок погашення боргу.
Та все не так страшно. У боржників є час на реструктуризацію боргу. Зокрема в законі прописана норма, згідно з якою валютний залишок по кредиту конвертується в гривню за курсом НБУ на день відкриття справи про неплатоспроможність і погашається боржником відповідно до плану реструктуризації в розмірі 100% від ринкової вартості квартири або житлового будинку, яка визначена оцінювачем, обраним кредитором.
У разі, якщо загальна площа квартири не перевищує 60 кв. м (або не більше 13,65 кв. м житлової площі на кожного члена сім’ї боржника), а загальна площа житлового будинку не більше 120 кв. м, то процентна ставка за таким планом реструктуризації встановлюється на рівні українського індексу ставок за 12-місячними депозитами фізичних осіб, збільшеному на один процентний пункт.
Тобто позичальникам запропонують погашати кредит за ставкою 16,36%. План реструктуризації укладається на 15 років, якщо інше не погоджено сторонами. При площі нерухомості більше “пільгової” процентна ставка встановлюється на рівні українського індексу ставок за 12-місячними депозитами фізичних осіб, збільшеному на три процентних пункти (зараз – 18,36%), а план реструктуризації укладається на 10 років. Про це повідомляють портали “Економіка” і “Вести”.
Передбачено, що позичальники валютної іпотеки отримають пільгові умови погашення кредитів, якщо є власниками єдиного житла, а саме – квартир не більше 60 кв. м або будинків не більше 120 кв. м.
Отже, для таких позичальників протягом року буде застосовуватися пільгова ставка на рівні індексу депозитів НБУ плюс 0,5% річних. Також збільшено терміни погашення кредиту до десяти років, уточнює портал today.ua.
Введення мораторію в 2014 році було пов’язано з тим, що більшість валютних кредитів бралися, коли долар коштував 5,05 грн. Відтоді гривня двічі сильно девальвувала, в результаті чого залишок боргу позичальників збільшився удвічі й мало хто міг продовжувати виплачувати кредит, інформує lb.ua.
Тепер Верховна Рада відмінила заборону на стягнення валютної іпотеки, певно, вважаючи, що курс стабілізувався і позичальник зуміє все виплатити.
Портал “Фінансовий клуб” додає: у Кодексі зазначається, що членами сім’ї боржника вважаються особи, які проживали в квартирі або житловому будинку, що є предметом забезпечення, на момент укладення іпотечного договору і проживають на момент відкриття провадження у справі про неплатоспроможність, а також діти зазначених осіб, які народилися після укладення іпотечного договору.
Незважаючи на ризики, які несе іпотека, цей вид кредитування користується попитом у населення, адже позичальник сплачує кошти вже за власне, а не орендоване, житло. Зменшити суму переплати можна, якщо погасити залишок кредиту достроково.

Підготувала Ганна ЯЛОВЕГІНА.

Поділися:

Добавить комментарий