Нові платіжки за газ: платити – не платити?

Нові платіжки за газ: платити – не платити?

Українцям зменшили суму в платіжках за газ. В уряді пояснили, як і скільки будемо платити. Але оплачувати обслуговування газових мереж доведеться в будь-якому разі

Нові квитанції за доставку природного газу здійняли хвилю обурення серед споживачів. Люди не розуміють, чому виставляють плату за транспортування трубою, яку вони прокладали власним коштом, або чому треба платити за доставку, якщо газові прилади у будинку взагалі не вмикалися? Подекуди, як, наприклад, на Житомирщині, українці демонстративно спалювали такі платіжки, про що повідомлялося на одному з телеканалів. Проте більшість сплачує новий державний оброк, “скидаючись” на чергові мільйони гривень зарплат “топовим менеджерам”. Адже в цьому “документі” чітко прописано про щоденне нарахування штрафу за несвоєчасну оплату.

– А за що, власне кажучи, я маю платити? – з обуренням, і небезпідставно, запитує Антон Григорович Протасенко із Зіньківського району. – Свого часу ми самі із сусідами замовляли техніку для риття траншей під газопровід, самі купували труби й привозили їх до місця призначення. Усі ці роботи, зовнішні й внутрібудинкові, вилилися нам у добру копійчину. А тепер за те, що газ іде по моїх трубах, я ще маю сплачувати чималеньку суму? Але ж я плачу за використані куби?!
Варто зазначити, що Антонові Протасенку нарахували близько 150 гривень щомісячної оплати за транспортування природного газу. Він і його дружина – пенсіонери, тож навіть ці 1800 гривень за рік для них велика сума. Адже норми споживання газу зменшують чи не щомісяця, тож субсидія зменшується, мов та “шагренева шкіра”. Ба, більше, чоловік розповів, що йому “приписали” зайвих 120 кубів газу просто так, поза показниками лічильника. На звернення до газової служби із запитанням, звідки взялися ті куби, йому відповіли, що якби лічильник газу був у приміщенні, їх би не було. А оскільки він надворі, це, нібито, суперечить якимось нормам. Але ж цей лічильник, згідно з нормами, встановлювали фахівці газової компанії?! Та це вже, як мовиться, крик волаючого в пустелі…
Понад 4000 гривень за рік (майже по 350 грн за місяць), згідно з нинішньою сумою абонплати, саме стільки має сплатити за транспортування газу сім’я Тимченків із Зіньківського району. Але вже нині у деяких засобах масової інформації повідомляється, що з липня 2020 року вартість транспортування газу зросте удвічі. Тож зазначена сім’я повинна буде сплатити більше 6 тисяч гривень за рік?! У цьому домогосподарстві мешкають двоє пенсіонерів із пенсією по 2 тисячі гривень, інвалід, молода жінка, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною, і ще двоє працюючих на мінімальну зарплату членів сім’ї. Взимку газ економлять, як і більшість односельців, підтоплюють дровами. От би пожити на такі доходи комусь із народних слуг!
Досить “цікавою” є ситуація для сім’ї Онопченків із Диканського району. У 2016 році померла їхня бабуся Мотря. Із того часу в її сільській оселі ніхто не проживав і не прописувався, тож і газовий лічильник на три з лишком роки “завмер” на показниках 2016 року. Але спадкоємцям бабусиної нерухомості днями прийшла платіжка за транспортування газу на суму 138 гривень щомісяця. У газовій службі пояснили, мовляв, якби ви використали за 3 роки хоча б 10 кубів газу, оплата була б значно меншою. А так вам нарахували за “середніми” показниками. Які середні? По району, селу чи по області? І загалом, до чого тут середні показники, якщо сума оплати, за коментарями високих чиновників, має розраховуватися індивідуально, для кожного споживача (кожної труби) природного газу?
У газовому господарстві пояснюють, що якби транспортування газу в такі помешкання (тимчасово порожні) була припинена шляхом розірвання договору чи опломбування абонплата не нараховувалася б. Хоча таке від’єднання від мережі, звісно, не безкоштовне. Втім, якщо споживачі захочуть потім газ під’єднати, то доведеться заплатити. Від 2700 до 6300 гривень. Усе залежить від тиску газу в трубі.
***
За коментарем щодо нарахування абонплати за транспортування газу журналісти ТСН звернулися до НАК “Нафтогаз”. Голова правління Андрій Коболєв переконує, що “Нафтогаз” не має жодного стосунку до платіжки із транспортування газу.
“Нафтогаз” до другої, окремої, платіжки стосунку не має. Це не наші гроші”, – заявив голова НАК “Нафтогаз” Андрій Коболєв.
Більше того, керівник “Нафтогазу” бідкається, бо й сам потерпілий, адже, як і багато українців, власним коштом прокладав газову трубу до будинку.
“Трубу я прокладав власним коштом, мені ці кошти не повернули, із мене гроші беруть, до труби підключають інших людей і з них за це беруть кошти, це несправедливо”, – зауважує пан Коболєв.
Разом із тим жодних відповідей у “Нафтогазі” щодо вартості доставки блакитного палива журналістам ТСН не дали. Порадили звернутися до НКРЕКП. У свою чергу в Нацкомісії пояснили, що коли розраховували вартість транспортування у платіжках, то не брали до уваги те, що люди прокладали трубу власним коштом. А тому радять українцям зберігати спокій.
“Є загальні розподільчі мережі кожного облгазу. Великі транспортувальні, які йдуть від великих транспортних газопроводів. У всій структурі тарифу на транспортування приватні мережі, амортизація по приватних мережах не розрахована”, – зазначила членкиня НКРЕКП Ольга Бабій.
Регулятор переконує, що для споживачів нічого не змінилося, бо за доставку газу всі платили й раніше: взимку більше, влітку менше. А тепер будуть платити рівними частинами цілорічно.
***
Щодо абонентів, які газом узагалі протягом розрахункового року не користувалися, то прем’єр-міністр Олексій Гончарук уже пообіцяв звернутися до регулятора, аби там за доставку газу встановили мінімальну оплату. Надалі суми за використаний газ і його транспортування планують друкувати на спільній, єдиній платіжці.
***
До речі, у нещодавно розміщеному на сайті https://www.rbc.ua/ukr/news/ повідомленні зазначається, що в разі відсутності споживання газу платити українцям доведеться трохи менше.
Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) на засіданні 11 лютого попередньо схвалила проект змін до Кодексу газорозподільних систем. Про це повідомляє кореспондент РБК-Україна.
Як зазначив голова комісії Валерій Тарасюк, після громадського обговорення постанову ухвалять у березні.
Проектом змін передбачається, що для нового побутового споживача (щойно придбане житло. – Авт.) або за умови відсутності споживання природного газу протягом усього попереднього (визначеного для розрахунку. – Авт.) року річна замовлена потужність визначається Оператором ГРМ на рівні:
39 кубометрів – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;
126 кубометрів – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;
314 кубометрів – для об’єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення.
Для тих споживачів, які споживали газ, річна замовлена потужність визначається Оператором ГРМ, виходячи з фактичного обсягу споживання за минулий рік. У той же час ці обсяги не можуть бути меншими, ніж для тих, хто газу не споживав. Тобто мінімальні обсяги, за які буде нарахована абонплата, – 39 кубометрів для плити, 126 кубометрів – для підігріву води, 314 кубометрів – для опалення.
Варто зазначити, що плата за розподіл газу встановлена облгазами в середньому по країні на рівні 1,20–1,30 гривні (для споживачів АТ “Полтавагаз” – 1,14 грн) за кожен кубометр. Таким чином, власник порожньої квартири заплатить приблизно 50 гривень абонплати за рік, а власник порожнього будинку – близько 400 гривень за рік.
Оплачувати обслуговування газових мереж доведеться в будь-якому разі, наголошують у Національній комісії.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий