Нові відкриття й артефакти  Більського городища

Нові відкриття й артефакти Більського городища

І знову на легендарному Більському городищі, що в Котелевському районі, відкриваються світу чергові таємниці скіфської доби. Не встиг стартувати проект – IV Міжнародна літня польова археологічна школа, – як професійні кола вже облетіла звістка про нове відкриття.
За емоційним змістом для звичайної людини воно печальне, за інформативним значенням для науки – дуже цінне, адже нічого подібного на Більському городищі не виявляли за всю 112-річну історію досліджень. Ідеться про відокремлене поховання скіфських діток, на мові археологів – “дитячий ґрунтовий могильник”.

Літня польова археологічна школа – спільний проект Інституту археології НАНУ та КУ “Історико-культурного заповідника “Більськ” Полтавської обласної ради – реалізується за підтримки ВГО “Спілка археологів України” та департаменту культури і туризму Полтавської ОДА. Уже традиційно школа об’єднує авторитетних археологів та новачків-студентів, які тільки починають торувати свою дорогу в цей фах. У програмі передбачені як польові археологічні дослідження, так і ґрунтовний лекційний блок. Цьогоріч у проекті задіяно близько півсотні учасників – з вишів Києва, Харкова, Сум, а також польського Кракова.
Натрапити під час розкопок на дитячий могильник археологам вдалося ще до офіційного відкриття літньої польової школи. За словами керівника проекту, кандидата історичних наук, старшого наукового співробітника Інституту археології НАНУ Дениса Гречка, знахідка досить несподівана, виявили її під час пошуку жител скіфського часу. Раніше археологи жодного разу не знаходили на Більському городищі окремих дитячих поховань.
Імовірно, у двох виявлених могилах поховані дітки жителів Східного укріплення Більського городища. Попередньо поховання датуються V–ІV століттями до нашої ери. У першому з них знайшли скіфське бронзове вістря стріли, в іншому – намисто та бронзовий браслет. Відкриття проливає світло, зокрема, на особливості поховальних обрядів скіфської епохи.
25 липня археологи виявили ще декілька поховань. Одне з них уже повністю розкопане археологами. Як розповів директор КУ “Історико-культурний заповідник “Більськ” Ігор Корост, учасники досліджень мають справу з ґрунтовим могильником, що локалізується на схід від села Більськ, обабіч автодороги, що пролягає із селища Котельва. Поховання у складі могильника фіксуються на глибині близько 60 сантиметрів від сучасної поверхні землі.
Літня польова археологічна школа працюватиме на території Більського городища до 4 серпня. Тому крапку на цьогорічних відкриттях ставити зарано.

Вікторія КОРНЄВА
“Зоря Полтавщини”

Добавить комментарий