Новий Яреськівський елеватор може  приймати до 7,2 тисячі тонн зерна на добу

Новий Яреськівський елеватор може приймати до 7,2 тисячі тонн зерна на добу

Трудівники сільгосппідприємства «Агрофірма імені Довженка» завершили жнива ранніх зернових. Цього року їх зібрали з 13 тисяч гектарів, у тому числі пшеницю – з понад 10 тисяч га. У роботі було задіяно 35 комбайнів та майже 90 автомобілів для вивезення зерна і тюкування соломи. А елеватор агрофірми щодня приймав на зберігання вирощене збіжжя, яке тепер попрямує до покупців в Україні та за кордоном.

Агрофірма імені Довженка – структурний підрозділ агропромхолдингу «Астарта-Київ». Тут вирощують кукурудзу, соняшник, сою, цукровий буряк та пшеницю.
Головний агроном господарства Сергій Замоздра розповів, що здебільшого поля засівалися пшеницею сорту «Подолянка». Загалом підприємство вирощує 8 сортів пшениці, серед яких – «Богдана», «Володарка», «Астарта», «Подолянка» та інші. Цього року середня врожайність склала понад 58 центнерів зерна з гектара.
З поля зерно везли до Яреськівського елеватора. «Астарта» відкрила його рік тому, а будувала впродовж дев’яти місяців. Елеватор обслуговує всі виробничі підрозділи агрофірми імені Довженка і сусідні підприємства. ВІн дозволяє зберігати одночасно близько 100 тисяч тонн зерна. Потужність прийому зерна – до 300 тонн за годину, або 7200 тонн за добу.

Новий Яреськівський елеватор може  приймати до 7,2 тисячі тонн зерна на добу
Комбайнери Костянтин Головко, Юрій Кормушко, Володимир Шендрик, агроном Анатолій Губач.

Перевірку проходила пшениця з кожної машини. Зерно зважували, робили аналіз на клейковину, білок, а також визначали вологість.
На елеваторі знаходиться велика сучасна лабораторія з новітнім обладнанням, яке дає змогу робити широкий спектр аналізів. Усі дані заносяться до комп’ютера: результати досліджень, з якого поля і комбайна пшениця. Головний інженер елеватора Геннадій Семчук розповів, що якщо зерно брудне, то проходить первинну та вторинну очистку, а якщо вологе – сушку. Роблять це тут дуже мобільно, на кожну машину виділяють 10 хвилин.
Після цього його відправляють на зберігання. Машини направляються до пунктів виваження – на елеваторі є дві завальні ями, де оператори розподіляють зерно відповідно до класів якості. Зберігається воно під датчиками термометрії, де повністю контролюється стан пшениці. У разі підвищення температури чи загрози шкідників вмикають вентилятори.
На елеваторі зерно також відвантажують на залізницю та автотранспорт. Геннадій Семчук розповів, що рух зерна на елеваторі відбувається цілий рік, його відправляють як по Україні, так і на експорт:
– НайбОільші контракти – із закордонними партнерами. Наприклад, попит на кукурудзу в Єгипті. За добу на елеваторі відвантажують 50–52 вагони.
Завдяки Яреськівському елеватору агрофірма імені Довженка збільшила кількість робочих місць у Шишацькому районі, що важливо для сільської місцевості.

ГО «Полтавщина Аграрна».

Поділися:

Добавить комментарий