Новосанжарщина готує механізаторські кадри

Новосанжарщина готує механізаторські кадри

Далекого 1969 року з ініціативи тодішнього директора Нехворощанської середньої школи Анатолія Савича Іопи хлопці-старшокласники стали вивчати тракторну справу. А на початку літа 1970-го перші 63 випускники разом з атестатами зрілості одержали і посвідчення трактористів. Відтак ці навчання відразу ж набули великої популярності серед підлітків, які вивчали механізаторську справу з великим задоволенням, адже багатьом після закінчення школи вже не треба було йти у профтехучилище, вони могли відразу ж ставати до роботи у місцевих колгоспах.
Пізніше тракторну справу почали опановувати й дівчата (спочатку їх навчали швейній або кулінарній майстерностям), тому ще в старій школі обладнали кабінет механізації зі стендами й таблицями, щороку він поповнювався новими унаочненнями. На шкільному подвір’ї облаштували спеціальний майданчик, де знаходився причіпний сільськогосподарський інвентар. Колгоспи всіляко сприяли професійній підготовці молоді, надаючи школі різноманітну техніку, а влітку – робочі місця для юних трактористів, аби ті покращували свою практику на колгоспних полях.
Після введення в дію нового шкільного приміщення ця справа з успіхом продовжилася, для того побудували гаражі, придбали відповідну техніку: трактори, автомобіль, плуги, культиватори, сівалку, картоплекопач, тракторні причепи і навіть комбайн «Нива». Щороку молоді учні-трактористи, у тім числі й дівчата, брали участь не тільки в обласних, а й в республіканських змаганнях, майже завжди виборюючи призові місця.
Слава про високий рівень підготовки механізаторських кадрів у Нехворощанській школі полинула далеко за межі Полтавщини. Так далеко, що у 1989 році цим зацікавилися московські кінематографісти – режисери творчого об’єднання «Екран», знявши на базі нашої школи документальний фільм про трудове виховання молоді. А восени того ж року питання про підготовку в Нехворощі майбутніх кадрів для агропромислового комплексу слухалося на колегії Міністерства освіти України, за рішенням якої школа одержала в подарунок міні-трактор Т-30 Володимирського тракторного заводу, що й досі безвідмовно служить школярам, і другий у тодішньому Новосанжарському районі комп’ютерний клас.
Пізніше навчальний заклад одержав ліцензію Міністерства освіти і науки України на надання освітніх послуг, пов’язаних з набуттям професійної освіти по спеціальності «тракторист-машиніст категорії «А». Після того її через кожні п’ять років поновлювали, а на початку 2019 року Міністерство видало наказ про безстрокову дію ліцензії.
Всього з 1970 року професію тракториста у Нехворощанській школі здобули 1230 учнів, у тому числі й одинадцять цьогорічних майбутніх випускників, які свого часу згодилися вивчати тракторну справу. Нещодавно всі вони складали теоретичні та практичні іспити з цього предмета, підтвердивши свої міцні знання та практичні навички, які одержали завдяки викладачам – Василю Дмитровичу Жорняку та Сергію Васильовичу Шведу.
У Маячківському ЗЗСО І–ІІІ ст. ім. акад. Левицьких теорію тракторної справи викладає Сергій Миколайович Романченко, практику – Юрій Анатолійович Чабан. Цього року вони підготували шестеро учнів, які сьогодні разом із нехворощанськими старшокласниками на базі ліцею теж успішно склали екзамени, аби одержати посвідчення тракториста. Серед них – учениця Валентина Хмара, яка єдина серед маячківських дівчат-випускниць виявила бажання оволодіти сільськогосподарською технікою.
Вітаємо юних власників посвідчень тракториста-машиніста! Бажаємо їм успішно знайти себе в улюбленій професії. Звісно, не для кожного буде головною в житті механізаторська справа, але кожен з цьогорічних випускників, як і всі їхні попередники за більш як 55-річну історію вивчення тракторної справи у Нехворощі, берегтиме у власному архіві документ про свою першу професію, набуту в стінах рідного навчального закладу.

Олександр ЗІНЧЕНКО
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий