Інформаційний кур’єр

Нововведення й особливості

Вибори депутатів у територіальних громадах з кількістю понад 10 тисяч виборців

Територіальна організація виборів

Вибори депутатів обласних, районних, районних у місті, міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно області, району, району в місті, міста, села, селища згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією міської, сільської, селищної територіальної громади.
Щоб визначити орієнтовну кількість територіальних виборчих округів з виборів депутатів обласних, районних, районних у місті рад, а також депутатів міських, сільських, селищних рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше), необхідно кількісний склад відповідної ради поділити на 10. Ціла частка отриманого числа і становитиме орієнтовну кількість цих округів. Під час утворення територіальних виборчих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не може становити більше, ніж два округи.
Кількісний склад відповідної ради залежить від кількості виборців, які належать до територіальних громад сіл, селищ, міст, проживають на території району в місті, районі, області.

Спосіб голосування та форма виборчого бюлетеня

Текст виборчого бюлетеня для голосування у відповідних виборчих округах викладається державною мовою і розміщується на одному аркуші та лише з одного боку.
У виборчому бюлетені в одному ряду, почергово, зліва направо зазначаються:
визначений жеребкуванням номер кожної організації політичної партії;
повна назва відповідної організації партії, прізвище, ім’я та по батькові кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку під першим номером без зазначення номера;
два квадрати: порожній квадрат – для волевиявлення щодо організації політичної партії та квадрат із нанесеним трафаретом – для волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного територіального виборчого списку організації партії;
виборчий список з прізвищами, ініціалами усіх кандидатів та їх порядковими номерами трафаретним форматом зверху донизу, за якими їх включено до відповідного територіального виборчого списку організації партії, у дві колонки.
Якщо виборець зробив запис (позначку) у квадраті із нанесеним трафаретом для написання номера кандидата в депутати, якого підтримує, в графі організації партії, яку він не підтримав, вважається, що такий виборець підтримує весь територіальний виборчий список кандидатів у депутати від організації партії без надання підтримки окремому кандидату.
Голосування за кандидатів дає змогу виборцям впливати на черговість їх проходження до відповідної ради.
Кандидати, які отримали понад визначену Виборчим кодексом України кількість голосів виборців (яка дорівнює або перевищує 25 відсотків розміру виборчої квоти), мають пріоритет в одержанні мандатів під час їх розподілу в територіальному виборчому окрузі.

Результати виборів

Право на участь у розподілі депутатських мандатів набувають організації політичних партій, на підтримку територіальних виборчих списків кандидатів у депутати від яких у межах єдиного багатомандатного виборчого округу подано 5 і більше відсотків загальної кількості голосів виборців, які підтримали територіальні виборчі списки кандидатів у депутати від усіх організацій політичних партій, у межах єдиного багатомандатного виборчого округу.
Територіальна виборча комісія встановлює загальну кількість голосів виборців, необхідних для отримання одного депутатського мандата (виборча квота).
Виборча квота обчислюється як ціла частина результату ділення загальної кількості голосів виборців, поданих на підтримку усіх територіальних виборчих списків організацій політичних партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів, на кількість депутатських мандатів, встановлену шляхом віднімання від кількісного складу обласної, районної, районної у місті, міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), сумарної кількості гарантованих для кожної організації партії мандатів відповідно до частини першої статті 260 Виборчого кодексу України.
Для визначення кількості депутатських мандатів, отриманих територіальним виборчим списком кандидатів від організації політичної партії, кількість голосів виборців, поданих у територіальному виборчому окрузі на підтримку відповідного територіального виборчого списку, ділиться на виборчу квоту. Ціла частина отриманої частки становить кількість депутатських мандатів, що отримали кандидати в депутати, включені до відповідного територіального виборчого списку від цієї організації політичної партії.
Далі територіально виборча комісія шляхом детально виписаної процедури встановлює кількість голосів виборців, поданих на підтримку територіального виборчого списку відповідної організації політичної партії, які залишилися невикористаними під час розподілу мандатів, та визначає остаточну кількість мандатів, отриманих організаціями політичних партій. Розподіл додаткових депутатських мандатів закінчується після вичерпання загальної кількості депутатських мандатів.

За матеріалами інформаційного ресурсу «ЦВК: просвіта»
підготував Віктор КІКОТЬ.

Поділися:

Добавить комментарий