За результатами дослідження, проведеного вітчизняним Центром експертиз «Тест», 70% масла на українському ринку є фальсифікатом. У значних масштабах підробляють в Україні також алкоголь, каву, ікру, побутову хімію.
За даними Держпродспоживслужби, частка фальсифікату на українському ринку, в залежності від сегмента, сягає 30–70%. Фальсифікат продають навіть у великих торговельних мережах, тобто неякісна продукція є і в супермаркетах.
Одна з причин появи на ринку великої кількості підроблених товарів – низька платоспроможність населення. Виробники шукають більш дешеву сировину, щоб знизити собівартість продуктів, ідеться на інтернет-сайті etcetera.media.
За оцінками експертів дослідного центру незалежних споживчих експертиз «Тест», найчастіше недобросовісні виробники підробляють молочні продукти. Під час їх виробництва використовують рослинні жири. Також дуже часто підробляють ковбасні вироби. Та, власне, натрапити на фальсифікат можна навіть, купляючи приправи. Наприклад, у мелений перець виробники домішують макуху.
Зрозуміло, що в домашніх умовах провести повноцінну перевірку якості придбаних продуктів харчування неможливо. Утім деякими порадами фахівців скористатися не завадить.
Сметана. Її якість можна перевірити, розчинивши 1 столову ложку продукту в склянці окропу. Натуральна сметана повністю розчиниться у воді, а підробка дасть осад. Він є свідченням того, що продукт виготовлений на основі рослинних жирів. Досить часто виробники також замінюють молочний білок соєвим.
Масло. Колір справжнього масла має бути молочним, без жовтизни. Якщо воно жовте, значить, містить домішки. Справжнє масло, яке ви дістали з холодильника й нарізуєте на шматки, повинно кришитися.
Мед. Свіжий мед досить часто розводять водою з цукром. Покупець може викрити цю хитрість, орієнтуючись на вагу продукту. 1 кілограм натурального меду поміщається в ємність об’ємом 0,8 літра. До того ж справжній мед буде стікати з ложки тонкою ниточкою, а фальсифікат – капати.
Вибираючи кристалізований мед, орієнтуйтесь на його запах. Він не повинен нагадувати аромат квітів, якісний мед пахне саме медом, воском, бджолиними стільниками.
Ікра. Червону ікру активно підробляють напередодні свят. Фальсифікований продукт роблять із морських водоростей. У цьому разі він має присмак желатину й пахне рибою. Справжня ікра вирізняється гіркуватим присмаком.
Щоб перевірити ікру на натуральність, треба кинути ікринку в окріп. Якщо продукт справжній, білок згорнеться, залишивши на поверхні води білий слід. «Штучна» ікра може розчинитися у воді.
Копчена риба. Досить часто копчену рибу виготовляють за допомогою рідкого диму, який заборонений у багатьох країнах світу. Канцероген дає змогу приготувати продукт лише за два дні без тирси та дров. У справжньої копченої риби м’ясо на розрізі має жовтий колір, а в ділянці черевця накопичується жовтий жир. У фальсифікованої риби такого жиру практично не спостерігається.
Олія. Перевірка оливкової олії засвідчила, що близько половини товару – підробка. Справжня оливкова олія має гірчинку та запах свіжих оливок. Щоб пересвідчитися в якості продукту, можна потримати олію в холодильнику. Натуральна оливкова олія за температури нижче +6 °C стає каламутною, у ній з’являється осад.
***
Якщо в результаті домашнього експерименту вдасться переконатися у якості продукту, запам’ятайте назву виробника й надалі орієнтуйтеся у торговельній мережі саме на його пропозиції.