Очевидне та неймовірне в житті Сергія Капіци

Очевидне та неймовірне в житті Сергія Капіци

Учений-фізик, популяризатор науки, головний редактор журналу “У світі науки”, беззмінний ведучий протягом 40 років популярної науково-пізнавальної телепрограми “Очевидне – неймовірне” Сергій Петрович Капіца народився 14 лютого 1928 року в Кембриджі (Велика Британія). Там тоді перебував у тривалому науковому відрядженні його батько – видатний фізик, лауреат Нобелівської премії, академік Петро Капіца.
Петро Леонідович мав польське, українське і бессарабське коріння. Працював у лабораторії видатного експериментатора Ернста Резерфорда, котрий, крім нього, виховав ще 11 нобелівських лауреатів.
Свого часу Петро Капіца допоміг своєму опальному колезі, харківському вченому Леву Ландау, теж майбутньому нобелівському лауреату з фізики, – запросив того на роботу в науковий інститут і взяв на поруки, домігшись його звільнення після арешту в 1938 році.
Мама Сергія, Анна Крилова, – донька відомого суднобудівника, механіка Олексія Крилова, внучка географа Ієроніма Стебницького – вихідця з дворян Волинської губернії. Хрещеним Сергія став видатний вчений, фізіолог Іван Павлов, також нобелівський лауреат. Родинні зв’язки поєднували рід Капіц з ученими Олександром Ляпуновим, який викладав у Харківському й Одеському університетах, Іваном Сеченовим, лікарями Сергієм Боткіним, Володимиром Філатовим, який заснував в Одесі знамениту клініку…
До 7 років Сергійко виховувався в Англії. На все життя він зберіг чудову англійську вимову, британський аристократизм і вишукані манери. Виглядав завжди, як справжній лорд, – стрункий, стриманий.
Після повернення родини в СРСР жив і працював у Москві. Підлітком займався в гуртку при мінералогічному музеї. Якось, побачивши на дачі біля сусідської ділянки червоний пісок, вирішив, що там є залізо. Привів хлопчаків-однолітків копати пісок і будувати піч для виплавлення “металу”. Робота кипіла, поки розлючений сусід не потягнув “першовідкривача” за вухо до батьків…
Юнак закінчив авіаційний інститут. Працював інженером у Центральному аерогідродинамічному інституті імені професора Миколи Жуковського. Згодом був науковим співробітником Інституту геофізики, завідувачем лабораторією Інституту фізичних проблем імені свого батька Петра Капіци. Завідував кафедрою Московського фізико-технічного інституту, викладав студентам загальну фізику, виховав чимало здібних учнів.
Сергію Капіці належать відомі афоризми:
“Якби замість мільярдів, які витрачаються на Збройні сили, знайшлися б мільйони на освіту і охорону здоров’я, то для тероризму не було б місця”.
“Якщо все підпорядковувати грошам, то грошима все і залишиться, не перетворяться вони ні на шедевр, ні на відкриття”.
“Керувати – означає не заважати хорошим людям працювати”.
Доктор фізико-математичних наук, професор Сергій Капіца – автор сотень монографій і статей, виданих у багатьох країнах світу, та 14 патентів. Йому належать наукові праці в галузях надзвукової аеродинаміки, земного магнетизму, прикладної електродинаміки, синхротронного випромінювання, ядерної фізики, історії науки, проблем народонаселення, демографії. Професор Капіца – один з основоположників кліодинаміки – галузі досліджень, заснованої на математичному моделюванні соціально-історичних процесів, творець цифрової моделі гіперболічного зростання чисельності населення Землі.
З 1973 року Сергій Капіца був беззмінним ведучим телепередачі “Очевидне – неймовірне” на центральному телебаченні, намагаючись у цікавій, популярній формі розповідати людям про наукові відкриття. Поштовхом до створення програми стала написана ним книга “Життя науки”. Як телеведучий з найдовшим стажем ведення програми занесений до Книги рекордів Гіннеса.
Сергій Капіца був членом Європейського фізичного товариства, Світового інституту науки, Міжнародної федерації аеронавтики. Лауреат Державної премії СРСР, міжнародної премії Калінгі ЮНЕСКО.
Цікаво, що вчений займався екстремальними видами спорту: катався на гірських лижах, стрибав з парашутом, захоплювався підводним плаванням. Був одним з перших в країні аквалангістів і навіть зняв документальний фільм про мешканців морських глибин.
Зіграв самого себе у двох художніх картинах – “Впізнай мене” та “Йолки-палки”.
У шлюбі з Тетяною Дамір Сергій Петрович прожив 63 роки. Мали трьох дітей – Федора, Марію і Варвару. Син став дослідником літератури, доньки присвятили себе психології та медицині.
Помер Сергій Петрович Капіца 14 серпня 2012 року.
На честь вченого названі астероїд, відкритий Кримською обсерваторією, та один з малих островів на Курилах (Тихий океан). Заснований та очолюваний ним фестиваль “Світ науки” продовжується на згадку про видатного діяча науки і культури.

Підготувала Ганна ЯЛОВЕГІНА

Поділися:
 • 5
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  5
  Поделились

Добавить комментарий