Огірки та помідори плодоноситимуть до заморозків

Огірки та помідори плодоноситимуть до заморозків

Кожному господареві хочеться мати свіжі овочі зі свого городу якомога довше. Зрозуміло, найнадійніший спосіб продовжити сезон – це теплиця. Але не у всіх є можливість побудувати і доглядати за нею. У той же час цілком реально продовжити сезон огірків та помідорів до заморозків.

На теплій подушці

Щодо огірків, то починати треба з насіннєвого магазину. Підійдуть такі сорти огірків, як Фенікс, Криспина, Октопус, Беттіна.
Ранньою весною на місці майбутньої грядки копають траншею завглибшки 30 см. Заповнюють її сировиною для компостування – бадиллям бур’янів, опалим листям, побутовими відходами, гноєм.
Проливають траншею розчином мікробіологічних препаратів для прискорення компостування, присипають тонким шаром грунту і залишають до моменту садіння. Ще краще, якщо грядка буде підготовлена в серпні-вересні попереднього року. До висаджування огірків компост частково розкладеться до потрібної стадії.
В кінці травня або на початку червня проводять висів насіння. Щоб збільшити схожість, його можна замочити в розчині Гумату або інших стимуляторів проростання. Після посіву грядку поливають і мульчують. Відмінним матеріалом для мульчування є агроволокно. Мульчування необхідне для того, щоб зберегти вологу в ґрунті – якщо цього не зробити, літні посіви можуть бути малоуспішними. Літні посіви необхідні для того, щоб огірок, термін життя якого становить 2–3 місяці, почав плодоносити якомога пізніше.
Ще один дуже важливий момент. Грядку доведеться вкривати спочатку агроволокном, а пізніше – поліетиленовою плівкою, тому необхідно заздалегідь заготовити дуги і покривний матеріал. Але поки, на початку сезону, з появою першого справжнього листка необхідно підгодувати огірки азотистим добривом. З початком цвітіння склад підгодівлі змінюють. Формування огірків і виведення їх на опору не потрібно, вони повинні стелитися по землі.
У серпні, з настанням нічних похолодань, встановлюють дуги і вкривають грядку агроволокном або плівкою. Спочатку укриття встановлюють на ніч, знімаючи його вдень, а потім, з настанням денних температур нижче +15–17°С, залишаючи на грядці. Гарним доповненням до такого укриття є поліетиленові пляшки, наповнені водою і покладені всередину укриття. Нагріваючись за день і повільно остигаючи протягом ночі, вони значно згладжують добові коливання температури, оберігають рослини від нічних похолодань.
Режим підгодівлі і поливів рослин в цей період також змінюють. Огіркам в кінці сезону потрібні калій, джерелом якого може служити калійна селітра, сульфат калію або комплексні добрива, а також мікроелементи.

Під укриттям червоніють томати

Щоб максимально продовжити плодоношення помідорів, варто садити ці теплолюбні рослини біля південних стін, у найтепліших місцях ділянки, а також вирощувати їх в укриттях.
Низькорослі кущі можна вкрити і восени з настанням холодних ночей, це не тільки дасть томатам необхідне тепло, але і вбереже їх від фітофторозу – збудник захворювання активізується тільки на вологому листі. Оптимальний варіант для такого укриття – агроволокно з високою щільністю. Чим щільніше агроволокно, тим краще воно захищає від заморозків, але менше світла пропускає. Крім того, під «дихаючим» укриттям значно складніше запарити рослини спекотним днем. Укриття на дугах можна поставити і над високорослими і напівдетермінантними сортами томатів. Для цього потрібно знати, що томати відмінно можуть дозріти і в «лежачому» положенні.
Перед укладанням грунт розпушують і стелять на нього шар сіна, соломи або торфу. Томати акуратно знімають з підпор, обрізаючи опорні мотузки, стебла рослин укладають на підстилку вздовж грядки. На грядку встановлюють дуги і натягують агроволокно.
Томати продовжують поливати і підгодовувати калієвими добривами, намагаючись не замочити при цьому плодів. Підживлення сульфатом калію в цей час прискорить дозрівання помідорів, допоможе рослинам легше перенести різкі коливання температури, характерні для ранньої осені.
Наступним етапом догляду за томатами в продовженій культурі є агротехнічні заходи. Для цього потрібно правильно сформувати їх. Оскільки від моменту розпускання квітки до дозрівання помідора проходить близько 40 днів, є сенс відрегулювати подальше зростання і цвітіння рослини. Як правило, томати під укриттями вдається зберегти від заморозків до кінця вересня – початку жовтня. Хоча, звичайно, тут багато що залежить від мікроклімату ділянки і погодних умов.
Тому в кінці серпня – на початку вересня на томатах видаляють бутони і квітки, прищипують верхівки, припиняють підгодівлю азотними добривами. В кінці вегетації помідори вже практично не мають потреби в азоті, але їм потрібні фосфор, калій і мікроелементи. А ось позакореневе підживлення рослин краще припинити. Вони можуть стимулювати вегетативний ріст.
Протягом вересня доцільно провести тільки 1–2 обприскування для боротьби з фітофторозом. Для того, щоб допомогти рослинам впоратися з несприятливими осінніми умовами, варто використовувати біостимулятори. Вони дозволяють томатам пережити похолодання і підсилюють їхню стійкість до фітофторозу.
Якщо похолодання настане раніше очікуваного, перед сильними морозами варто зібрати побурілі томати, плоди в стадії молочної стиглості (зелені, але трохи посвітлілі). Вони дозріють в приміщенні, а недостиглі й зелені помідори чудово підходять для консервації.

Володимир КИРЮШИН,
кандидат біологічних наук.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий