Охолоджене молоко коштує дорожче…

Охолоджене молоко коштує дорожче…

Громади, які дбають про дрібних сільгоспвиробників, у перспективі матимуть міцний середній клас

– Чому більшість селян, які утримують корів, скаржаться, що це економічно невигідно?
– Тому що вони не мають необхідних знань, – твердо переконаний менеджер проектів розвитку ланцюгів доданої вартості в Програмі USAID з аграрного і сільського розвитку АГРО Владислав Гуленко. – Люди доглядають велику рогату худобу так, як це робили їхні батьки й діди, а між тим, прогрес давно зробив галузь тваринництва прибутковою.

– Щоб мати дохід, треба навчитися рахувати, – продовжує Владислав Гуленко. – Доба утримання однієї корови сьогодні обходиться у середньому 100–150 гривень. Якщо вона дає, скажімо, 20 літрів молока, а господар здає його заготовачам по 7 гривень, то він ледь виживає. І це ми не враховуємо затрати праці. А якщо корова після розтелення починає хворіти на мастит, то надої молока знижуються на тридцять відсотків! Але ж молоко можна охолоджувати, і тоді його вартість зростає, а мастит – попереджувати.
Саме тому з серпня цього року Асоціація виробників молока (АВМ) спільно з американською програмою USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО реалізує проект «Підтримка ММСП молочного напрямку (виробництво молока) у забезпеченні продовольчої безпеки України». Проект спрямований на підтримку та зміцнення в умовах війни молочного сектору – стратегічної галузі аграрного виробництва України. Завдяки йому керівники і фахівці ММСП, представники фермерських та особистих селянських господарств, які займаються молочним тваринництвом, здобувають теоретичні знання щодо ведення бізнесу під час онлайн- брифінгів, після чого отримують допоміжні матеріали для розвитку власної справи.
Проект реалізується у Київській, Чернігівській, Сумській, Харківській та Полтавській областях.
Нещодавно на Полтавщині були проведені очні зустрічі власників міні-ферм зі спеціалістами, які перед цим два місяці навчали й консультували їх онлайн: представником АВМ Сергієм Таранюком та Миколою Базавлуком – фахівцем Центру ветеринарного обслуговування ТОВ «ДК ВЕТ», що є постачальником ветеринарних препаратів та кормових добавок. Учасники зустрічей мали змогу отримати поглиблену інформацію з тих чи інших питань, а також отримали гуманітарну допомогу у вигляді шприців з протимаститним препаратом, антибіотиком широкого спектру дії.
Як пояснив Владислав Гуленко, цей препарат не дефіцитний і за ціною доступний кожному господареві ВРХ, однак далеко не кожен його використовує, а якщо й використовує, то не завжди правильно. Обізнані щодо його застосування учасники проекту, безумовно, надалі не втрачатимуть надої.
У селі Денисівка Оржицької громади Лубенського району гуманітарну допомогу отримали 22 фермери, які разом утримують 102 голови худоби. Їм виділено близько 400 шприців. У селі Сенча Миргородського району та у Миргородській громаді 34 власники мікро-, малих та середніх ферм доглядають понад 150 голів ВРХ, і їм було передано більш як 600 шприців з протимаститним препаратом.
Ці громади до проекту потрапили не випадково, адже їхні голови і начальники економічних відділів зацікавлені в розвитку дрібних сільгоспвиробників, усіляко сприяють їхній обізнаності з державними та регіональними програмами підтримки малих підприємців, допомагають з оформленням документів на отриманням грантових коштів тощо. Скажімо, в Денисівці власник сімейної ферми Олександр Сергієнко кілька років тому за допомогою проекту USAID придбав охолоджуюче обладнання, а нині продає заготівельникам літр молока не за 7, а за 9,5 гривні. Бо охолоджене молоко якісніше, до того ж воно, знаходячись в охолоджувачі, не втрачає своїх якостей протягом двох діб. Олександр має 7 корів, тож щодня отримує в середньому на 500 гривень більше, ніж ті, хто має таку ж кількість ВРХ, але не має такого обладнання. За місяць відрив складає 15 тисяч гривень. Як кажуть, відчуйте різницю!
– Ми вдячні територіальним громадам та Агенції регіонального розвитку Полтавської області за роботу з фермерами у виявленні їхніх потреб та сприяння в організації проведення заходів, – зазначив Сергій Таранюк. – Громада, яка зацікавлена в розвитку дрібних сільгоспвиробників, у перспективі матиме міцний середній клас.

Ганна ВОЛКОВА
Журналіст

Добавить комментарий