Олександр Біленький: «Ми були першими в Україні, хто заповнив нішу громадських бюджетів у масштабах області»

Олександр Біленький: «Ми були першими в Україні, хто заповнив нішу громадських бюджетів у масштабах області»

Демократія… Скільки «списів» було зламано у суперечках філософів і політиків стосовно того, чи є ця форма державного устрою найбільш ефективною у різних історичних реаліях. У далекому 1947 році під час виступу у британському парламенті один із найвідоміших політиків ХХ століття Уїнстон Черчілль зазначав, що багато форм правління застосовувалося і ще застосовуватиметься у цьому грішному світі. Ніхто не вдає, що демократія є досконалою або в усьому правильною, але людство ще не створило нічого кращого. І з цим не можна не погодитися.
Демократія – це не лише право обирати і бути обраним, свобода волевиявлення і можливість отримати захист своїх прав, демократія – це і можливість контролювати, безпосередньо впливати на розподіл коштів, які держава і громади отримують внаслідок сплати податків. Але окрім прав, демократія – ще й відповідальність кожного громадянина за розвиток своєї держави, міста чи села, створення комфортних умов для життя громади. І згадувати про це всім нам, мабуть, варто не лише під час чергових виборів…

Громадські бюджети Полтавської області як форма прямої демократії

Однією із форм прямої демократії, яка дозволяє мешканцям Полтавщини вільно обирати, на які потреби спрямовувати бюджетні кошти, є громадські бюджети області, або як ще називають ці проєкти – «Бюджети участі». Вже понад п’ять років кожен мешканець нашого краю може запропонувати свої пропозиції щодо покращення благоустрою тієї місцевості, де він постійно мешкає. І щороку інтерес до «Бюджетів участі» лише зростає.
«Громадські бюджети Полтавської області – єдині, які діють у межах цілого регіону. В муніципалітетах їх проводять досить давно, адже організувати в межах одного міста громадські ініціативи значно простіше. Але громад у нас досить багато, вони різні як за розміром, так і за кількістю населення, тому процес визначення переможців складний, досить тривалий. Обласний центр і якийсь невеличкий населений пункт дуже важко порівняти за певними критеріями, зокрема за кількістю жителів. Але ми з цим впорались і вже п’ятий рік активно пропагуємо і впроваджуємо громадські бюджети на території Полтавської області. Ми були першими в Україні, хто заповнив цю нішу», – зазначив голова Полтавської облради Олександр Біленький.
Громадські ініціативи можуть бути реалізовані в шести сферах, серед яких культура і освіта, спорт і туризм, безпека і громадський порядок, комунальне господарство і енергоефективність, соціальний захист, а також охорона навколишнього середовища. Найкращі ініціативи реалізуються за підтримки обласного та місцевого бюджетів. При цьому співфінансування з обласного бюджету становить 50 відсотків від вартості проєкту.
З 20 липня по 20 серпня 2021 року тривала подача заявок на участь у черговому «Бюджеті участі». Але робота по його реалізації розпочалася з початку поточного року. Як розповіла заступник голови Полтавської обласної ради, голова робочої групи з реалізації обласної програми «Громадські бюджети Полтавщини на 2021– 2023 роки» Лілія Руроєва, інвестиційним відділом обласної ради було проведено велику кількість виїзних семінарів, онлайн-конференцій, зборів представників інвестиційних відділів громад області для навчань, а також масштабний IDEA FEST, до участі в якому залучали всіх охочих, щоб разом згенерувати ідеї та обмінятися досвідом. Цьогоріч було запроваджено й кілька нововведень.
Як зазначала начальник відділу інвестиційної діяльності та проєктного менеджменту виконавчого апарату Полтавської обласної ради, секретар робочої групи з реалізації обласної програми «Громадські бюджети Полтавщини на 2021–2023 роки» Олеся Дроботенко, внаслідок змін адміністративно-територіального устрою, коли обиратимуться проєкти-переможці, у формулі підрахунку голосів застосовуватиметься кількість населення громади. Ще одна зміна – три списки громад: сільські, селищні та міські. Тож визначатиметься фінансування по кожній із цих категорій.
Загальний обсяг співфінансування проєктів з обласного бюджету, передбачений обласною програмою «Громадські бюджети Полтавщини на 2021–2023 роки», в цьому році становить 6 мільйонів гривень. Варто зазначити, що на початку реалізації «Бюджетів участі Полтавської області» фінансування з обласного бюджету зросло втричі (в 2017 році на цю програму виділялося 2 мільйони гривень). За рішенням робочої групи цьогоріч кошти були розподілені відповідно до кількості територіальних громад області (24 сільських, 20 селищних та 16 міських). Зокрема: 2,4 мільйона гривень – для сільських громад; 2 мільйони гривень – для селищних; 1,6 мільйона гривень – проєктам-переможцям міських громад. Орієнтовна вартість одного проєкту склала 200 тисяч гривень (співфінансування з обласного бюджету – до 100 тисяч гривень).

«Бюджет участі-2021» у цифрах і фактах

На цьогорічний «Бюджет участі Полтавської області» подали 170 проєктів з 50 громад. Нагадаємо, що загалом на території Полтавщини сформовано 60 громад. Чому не скористалися можливістю поборотися за додаткове фінансування десять з них, мабуть, питання не лише до пересічних мешканців, а й до очільників цих громад. До речі, варто зауважити, що серед авторів ініціатив переважали жінки. Вони запропонували 123 проєкти, авторами 47 виступили чоловіки. Найпопулярніші напрями, за якими подавали проєкти, стосувалися комунального господарства (37 %), освіти та культури (26 %), спорту і туризму (19 %).
51 проєкт подали сільські громади, 49 – селищні та 70 – міські. До голосування, яке відбулося у вересні, було допущено 163 ініціативи (відповідно 50, 48 та 65 проєктів). Найбільше проєктів надійшло з чотирьох громад – Хорольської (23), Лубенської (9), Решетилівської (6) та Шишацької (5).
Голосували громадяни досить активно. Враховуючи кількість поданих голосів (за всі проєкти), участь у визначенні переможців в останні роки бере майже кожен десятий мешканець області. До речі, кількість онлайн- голосів з 2017 року зросла удесятеро. В середньому цьогоріч за один проєкт у режимі онлайн проголосувало 418 громадян.
Переможцями було визначено 62 проєкти (16 – від міських громад: Глобинська – 3, Лубенська – 3, Лохвицька – 3, Хорольська – 2, Зіньківська – 2, Кобеляцька – 2; 21 – від селищних: Скороходівська – 3, Білицька – 3, Оржицька – 3, Опішнянська – 3, Котелевська – 3, Козельщинська – 2, Диканська – 2, Ромоданівська – 1 та 25 – від сільських: Петрівсько-Роменська – 3, Лютенська – 3, Нехворощанська – 3, Білоцерківська – 3, Новоселівська – 3, Драбинівська – 3, Великобудищанська – 3, Омельницька – 2, Великорублівська – 1, Краснолуцька – 1).
Не будемо виокремлювати певні проєкти, адже за кожного з переможців проголосували люди. Це і є пряма демократія, і кожен з них, з точки зору полтавської громади, заслуговує на підтримку та реалізацію. Тепер найголовніше, щоб усі вони були втілені в життя. (Ознайомитися з повним переліком проєктів переможців можна за посиланням https://smartregion. pl.ua/ documents/pb).
«Бюджет участі – найперший проєкт, який ми реалізовували, і тому з нього брали приклад для впровадження інших громадських ініціатив. Існує багато різних концепцій реалізації Бюджету участі на Полтавщині. Важко скласти один алгоритм, передбачити бажання громад у напрямках реалізації тих чи інших проєктів. За підсумком 2021 року ми вирішили збільшити суму фінансування на наступні роки реалізації цього бюджету. Також однозначно зафіксуємо в положенні три категорії населених пунктів: села, селища та міста для того, щоб громади вже розуміли, які до них будуть вимоги по ваговому коефіцієнту (це така собі внутрішня кухня) і які будуть критерії визначення переможців», – підкреслив голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.

Громади області почали звітувати про проведені у 2021 році роботи в рамках обласної програми «Громадські бюджети Полтавщини»

Як повідомила «Зорі Полтавщини» начальник відділу інвестиційної діяльності та проєктного менеджменту виконавчого апарату Полтавської обласної ради Олеся Дроботенко, термін звіту про виконані цьогоріч роботи громад-переможців 2020 року минає лише у лютому наступного року, але деякі з них уже відзвітувалися про реалізацію своїх проєктів. Так, першими двома громадами, які вже надіслали відповідні звіти, стали Скороходівська та Чорнухинська. В рамках обласної програми «Громадські бюджети Полтавщини» вони реалізовували проєкти, пов’язані з освітньою галуззю та спортом, а саме: облаштування «Класу на свіжому повітрі» та комп’ютерного класу, лаунж-зони, сучасного шкільного подвір’я, спортивного майданчика тощо. На реалізації кожного з цих проєктів завдяки підтримці обласного бюджету громади зекономили половину коштів, необхідних для їх реалізації.
* * *
Хтось скаже, сто-двісті тисяч – не такі вже й великі гроші. Можливо, для великого міста це і так, але, по-перше, дбайливий господар рахує кожну копійку, а по-друге, як уже зазначалося вище, далеко не кожна громада має такі фінансові ресурси, як, наприклад, Полтавська ОТГ. Та найголовніше – мешканці всіх громад, які активно беруть участь у програмі, отримують нові можливості кожного року реалізовувати свої нові проєкти. Отримують саме завдяки власній ініціативі та прямій демократії. Мабуть, це і є головним здобутком програми громадських бюджетів Полтавщини. Адже під лежачий камінь вода не тече. Це – народна мудрість. Мудрість народної демократії.

Андрій СОВА.
Фото надані відділом інвестиційної діяльності та проєктного менеджменту виконавчого апарату
Полтавської обласної ради.

Добавить комментарий