Олександр БІЛЕНЬКИЙ: "Ми своє завдання виконали. Головне, щоб ухвалене депутатами рішення не залишилось декларативним"

Олександр БІЛЕНЬКИЙ: «Ми своє завдання виконали. Головне, щоб ухвалене депутатами рішення не залишилось декларативним»

Якби традиційний передноворічний моніторинг, під час якого соціологи та інтернет-компанії з’ясовують, яке слово було найбільш популярним у різних країнах світу, проводився щомісяця, в Україні беззаперечним лідером січня 2021 року було б слово «тарифи». На другий план відійшли навіть коронавірусна криза і пов’язаний із нею післяріздвяний жорсткий карантин.

Тема підвищення комунальних платежів, у першу чергу – вартості блакитного палива та його транспортування, не сходить з перших шпальт газет, новиннєвих стрічок інших засобів масової інформації. По всій країні прокотилися акції протесту, в яких взяли участь десятки тисяч українців. Подекуди обурені діями центральної влади люди перекривали дороги. Не оминув цей процес і Полтавщину. Й українців цілком можна зрозуміти, особливо це стосується полтавців, адже на території Полтавської області видобувається близько 40 відсотків природного газу України. При цьому так звані тарифи на транспортування подекуди виявилися чи не найвищими у державі.
Варто зазначити: багато хто розумів, що післяноворічне підвищення цін на газ та електроенергію спричинить хвилю обурення серед українців. 29 грудня минулого року на другій сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання депутатський корпус підтримав звернення до Кабінету Міністрів України, в якому, зокрема, наголошувалося: «Депутати обласної ради висловлюють категоричний протест проти зростання у 2021 році цін на природний газ, електроенергію, тарифів на водопостачання та водовідведення для споживачів, підвищення тарифів за розподіл (доставку) природного газу для газорозподільних компаній, вимагаємо від Кабінету Міністрів України: вжити відповідних заходів щодо недопущення підвищення тарифів за розподіл (доставку) природного газу для газорозподільних компаній; посилити заходи соціального захисту населення в умовах стрімкого зростання цін на газ; вжити відповідних заходів щодо недопущення підвищення тарифів на електроенергію».
Як відомо, відповідно до рішення центральних органів влади підвищення тарифів все ж відбулося… Тож голова Полтавської облради Олександр Біленький ініціював проведення позачергової сесії, аби вплинути на ситуацію в межах компетенцій.
Минулого четверга, 14 січня, в Полтаві відбулось пленарне засідання третьої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання. Засідання тривало майже 7 годин і закінчилося пізно ввечері. Вів засідання голова облради Олександр Біленький, у роботі сесії взяли участь голова Полтавської облдержадміністрації Олег Синєгубов, народний депутат України Анастасія Ляшенко.
Розпочалося засідання з досить нетривалої «перепалки» між депутатами та представниками групи протестуючих, які на той час зібралися перед приміщенням, у якому розташована сесійна зала облради.
У сесійному залі навіть пролунали думки, що таким чином сесію намагаються зірвати.
Потому присутні заслухали інформацію щодо економічного обгрунтування тарифу на транспортування газу та цін на газ ПрАТ «Кременчукгаз», АТ «Полтавагаз», АТ «Лубнигаз», ПрАТ «Гадячгаз». Обурення депутатів, окрім «захмарних» цифр у платіжках, які отримують полтавці, викликали і відключення споживачів від газопостачання під надуманими приводами, і незалучення до обговорення нових тарифів представників місцевого самоврядування, і цілком незрозумілі ситуації, на кшталт тієї, коли в одному населеному пункті, різні вулиці якого обслуговуються різними газопостачальними організаціями, ціна на транспортування блакитного палива відрізняється у рази.
Також йшлося й про ціни на електрику. Щодо питання скасування пільгового тарифу на електроенергію для побутових споживачів депутати ставили запитання голові правління АТ «Полтаваобленерго» Руслану Стройному.
У ході засідання було розглянуто питання про проведення перевірок економічної обґрунтованості структури тарифів на послуги розподілу природного газу. За підсумками роботи сесії обласна рада з урахуванням пропозицій депутатів підтримала відповідне звернення до Президента України, Прем’єр-міністра України, Кабінету Міністрів України та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Повний текст звернення пропонуємо до уваги читачів «Зорі Полтавщини».
Наприкінці «тарифної» сесії голова обласної ради Олександр Біленький підсумував результати роботи депутатського корпусу. Свої думки він виклав журналістам під час прес-підходу: «Вважаю, перш за все, що сесія була стабілізуючим фактором для громади Полтавщини. Ми вкотре висловили позицію депутатів обласної ради. Уперше наша позиція була озвучена ще 29 грудня минулого року у зверненнях до Кабінету Міністрів та інших органів виконавчої влади. Оскільки тарифи планувалося підвищувати з 1 січня 2021 року, ми висловили свою позицію проти цього, діяли на випередження. Саме так ми тоді закріпили прагнення депутатів облради, громади унеможливлювати подальше зростання тарифів», – зазначив Олександр Біленький. Також він зауважив, що Полтавська – перша (і єдина на той час) обласна рада, яка прийняла подібне звернення.
«Після цього разом із народним депутатом України Олегом Кулінічем та делегацією від громад Полтавщини ми провели робочу зустріч із Прем’єр-міністром України та головою НКРЕКП. За її підсумками вдалося відпрацювати певні механізми. Ми зрозуміли логіку дій газорозподільних компаній та регулятора – НКРЕКП, позицію Кабінету Міністрів України. Все це було враховано у сьогоднішньому зверненні. Також ми взяли до уваги пропозиції депутатів обласної ради з різних фракцій, закріпили ті положення, які доцільно врахувати під час внесення змін до нормативно-правових актів і врахувати компаніям під час формування тарифів на транспортування газу та ціни на газ. Ми своє завдання виконали, закріпили ті положення, які вважаємо за доцільне врахувати під час змін до законодавства, змін до постанов Кабміну, навіть врахувати самим газорозподільним компаніям, адже вони мають право звертатись до НКРЕКП з питанням переглянути (і за транспортування серед іншого) тарифи в бік зменшення. Головне, щоб ухвалене депутатами рішення не залишилось декларативним», – підсумував голова Полтавської обласної ради Олександр Біленький.
Він зауважив, що деякі представники газових компаній, котрі звітували перед депутатами, під час відповідей на запитання відверто «плавали», не всі могли пояснити складові тарифу та багато інших нюансів роботи. До того ж компанії мають борги перед НАК «Нафтогаз», тож хочуть швидко погасити заборгованість, переклавши цю справу на плечі споживачів: «Ви ж бачите, що депутати облради були одностайні щодо таких компаній, тому і звернення якраз було до правоохоронних органів з метою перевірки таких компаній чи аудиту, якщо це податкова чи фіскальна служба, аби розуміти, у який спосіб формується тариф і чому такий прибуток був закладений. Трохи простіша ситуація з «Кременчукгазом» – там і підвищення тарифу було не таке високе, і відповідав керівник підприємства логічно», – додав голова облради.
Як зауважив Олександр Біленький, за підсумками таких перевірок регулятор (НКРЕКП) може анулювати ліцензію на газорозподільні функції певним компаніям. Також він зауважив, що є пропозиція керівника НКРЕКП: якщо газорозподільна компанія має менше 100 тисяч споживачів, не запускати її на ринок. Вже зараз регулятор не видає ліцензії таким компаніям. Нині «Гадячгаз» має 22 тисячі споживачів, «Лубнигаз» – трохи більше 60 тисяч.
«Логіка НКРЕКП – через рішення сесії обласної ради ліквідувати ліцензії малим компаніям, отже, їх поглинуть більші, що є більш відповідальними. Тобто йдеться про збільшення об’ємів, а це завжди веде до зниження тарифу», – зазначив голова облради.
Також під час третьої позачергової сесії Полтавської обласної ради восьмого скликання депутатський корпус підтримав низку депутатських запитів та звернення обласної ради до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля, Голови Верховної Ради України Дмитра Разумкова щодо забезпечення виконання державних соціальних програм у 2021 році.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий