Олімпійський рекорд встояв, але… лише «бронза»

Четвертою нагородою українських спортсменів на Токійській Олімпіаді знову стала бронзова медаль. Виборов її у запливі на 800 метрів вільним стилем дворазовий чемпіон Європи на цій дистанції Михайло Романчук. Олімпійські медалі у цій дисципліні розігруються в Токіо вперше з 1904 року, але на Іграх у Сент-Льюїсі (США), які відбулися 117 років тому, дистанція вимірювалася в ярдах і фактично складала 805 метрів. Відповідно, кращий результат, показаний 27 липня 2021 року у кваліфікаційних запливах «Токіо-2020», автоматично ставав новим олімпійським рекордом.
І встановив його саме український спортсмен! Фінішувавши з результатом 7:41.28, Михайло Романчук виборов право на фінальний заплив з першим часом і назавжди вписав своє ім’я в історію плавання.
А ось у фіналі, в якому за дві доби змагалися кращі вісім плавців планети, щось пішло не так. Незважаючи на шалену підтримку представників нашої делегації (серед яких була і дружина Михайла – Марина Бех-Романчук, яка незабаром розпочне свою боротьбу за медалі у секторі стрибків у довжину), коли вже здавалося, що Михайло вириває перемогу у запеклій боротьбі з німцем та італійцем, за кілька миттєвостей нас чекало певне розчарування. Продемонструвавши на останній п’ятдесятиметрівці насправді фантастичну швидкість, олімпійським чемпіоном став американець Роберт Фінке, який здобув перемогу з результатом 7:41,87. Срібло – у Грегоріо Пальтріньєрі з Італії (7:42,11). Михайло Романчук показав третій час – 7:42,33, що майже на секунду гірше за його результат у кваліфікації, який став рекордом України і олімпійським рекордом. А справжнім невдахою запливу став німець Флоріан Веллброк, який лідирував до останніх метрів дистанції, але у підсумку залишився взагалі без медалі.
Пісумовуючи свій виступ на 800-метрівці, Михайло Романчук зазначив: «До цієї нагороди я йшов 18 років. З 6 років, коли почав займатися плаванням та прийшов до свого тренера Петра Нагорного, разом з яким і вдалося досягти всіх результатів. Звичайно, без нього б нічого цього не було. Це був надзвичайно складний фінал. Я дуже сподівався покращити свій олімпійський рекорд, який встановив напередодні. Але радує, що його так і не перевершили інші…»
Насправді, певною втіхою для Михайла стало саме те, що жоден із суперників у фіналі не зміг перевершити його попереднє досягнення, тож час Романчука щонайменше на три роки, до наступної Олімпіади у Парижі, залишиться рекордом головних спортивних стартів планети, з чим і вітаємо нашого спортсмена.
* * *
Олімпійську естафету від своїх колег по український збірній, які розпочали виступи в Японії раніше, підхопили спортсмени з Полтавщини.
Два поєдинки вже провів на старті боксерського турніру наш земляк Олександр Хижняк. У першому раунді Олімпіади Олександр одноголосним рішенням арбітрів переміг японця Юіто Морівакі.
В 1/4 фіналу Хижняк боксував з Еурі Седено Мартінесом з Домініканської Республіки. Поєдинок відбувся 1 серпня і завершився перемогою нашого спортсмена, який гарантував собі як мінімум «бронзу» Олімпіади.
* * *
На жаль, для дзюдоїстки Єлизавети Каланіної боротьба на Іграх закінчилася у другому поєдинку. Бронзова призерка чемпіонатів Європи 2018 і 2020 років вийшла в 1/8 фіналу, здобувши перемогу над Сонею Асселах з Алжиру – 10:0, але одразу ж (з таким самим рахунком) поступилася Кайрі Сайїт із Туреччини.
В номер. Михайло Романчук додав до своєї «бронзи» срібну нагороду на дистанції 1500 м. Про це, ще одну «бронзу» від Еліни Світоліної та інші здобутки наших атлетів читайте в наступних випусках «Зорі Полтавщини».