Онлайн із Миколою  Ярошенком

Микола Ярошенко. Автопортрет. 1875.

Онлайн із Миколою Ярошенком

Вперше у Полтаві, перший в області – цей наголос звучав найчастіше, коли з’явилося повідомлення про справді неординарну подію, на яку полтавці вже чекали. Адже інформація про те, що триває робота над створенням цифрового архіву художніх творів нашого земляка Миколи Ярошенка, не була засекречена. Тож і лишалося відчуття, що попереду подія особлива. Такою і стала урочиста презентація проєкту, що відбулася у великій виставковій залі Полтавського художнього музею (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.

Відтепер у будь-якому куточку світу кожен, хто забажає, може зайти на сайт полтавського музею і відкрити цей архів, що вмістив 55 живописних полотен і 100 графічних творів художника. Нині ж, у період пандемії, ця віртуальна екскурсія стане особливим дарунком усім шанувальникам мистецтва. А для багатьох – і справжнім відкриттям, як, до слова, і для її творців. Одним із таких відкриттів, зізнається ведучий заходу Олександр Ткаченко, було їхнє зачарування портретом художника: а виявляється, Микола Ярошенко був дуже вродливим чоловіком – ви лише придивіться! І це відкриття стане ще глибшим, коли віртуальний глядач ще більше довідається про долю художника. А він, Микола Ярошенко, тим часом ніби усміхався з екрана усім, хто прийшов на презентацію, злегка поводячи головою, оглядаючи залу. Сучасні технології й не таке можуть…
Проєкт здійснено спільними зусиллями громадської організації «Центр розвитку культури», Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка, мистецької школи неформальної освіти «Камбала» за фінансової підтримки Українського культурного фонду.
Відкриваючи презентацію, директор Центру розвитку культури Олександр Ткаченко з того й почав, що наголосив: усе в житті пов’язано, все недаремно, тож і ця подія – як відлуння всього, що робив сам Ярошенко у Полтаві, для Полтави. А вже ґрунтовно розповіла про нашого земляка директорка музею Ольга Курчакова, наголосивши, що одне із головних завдань закладу – популяризація творчості, особи, діяльності та, власне, колекції Миколи Олександровича Ярошенка – нашого видатного земляка, художника-передвижника, якого називали «совістю передвижників», неймовірної непересічної людини, видатної постаті в історії мистецтва не лише України… Та й історія нашого музею починалася зі спадку художника – мистецька колекція прибула в Полтаву 1917 року за волею вдови митця Марії Павлівни і стала основою зібрання.
Ольга Курчакова розповіла не лише про художника, а й про непросту роботу над створенням уже цифрового архіву, який і надалі ще буде поповнюватися новими творами митця. Згодом планують оцифрувати всю колекцію музею, а це – понад 10 тисяч експонатів.
В онлайн-включенні про досвід роботи в оцифруванні розповіла головний зберігач фондів Миколаївського обласного художнього музею імені Василя Верещагіна Ольга Яблуновська. Полтавський архів представила присутнім і розповіла про особливості його створення директорка мистецької школи неформальної освіти «Камбала» Марина Герасименко. Виконавчий директор Українського культурного фонду Владислав Берковський високо оцінив здійснену роботу, розповів про те, що спеціалісти фонду прискіпливо вивчають проєкти для їх фінансової підтримки – полтавський видався цікавим своєю новизною, він системний, важливий ще й з огляду на те, що матиме продовження і вже є добрим прикладом для наслідування.
Тож заходьте на сайт музею, шукайте вкладку «Архів», дивіться оцифровані роботи у двох розділах і – читайте про художника, відкривайте для себе Всесвіт його життя і творчості. А ще, як і творці архіву, уявляйте собі вродливого чоловіка, який народився у Полтаві, ходив цими ж вулицями, що й ми, навчався у кадетському корпусі, але мріяв стати художником. І став видатним митцем, залишився навіки в рідному місті, увічнений у назві художнього музею, що й починався з його картин. А відтак і мистецька премія його імені – відзнака особлива для сучасних митців.

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий